Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

 Święta tuż tuż. To już naprawdę ostatni dzwonek, by pomyśleć o prezentach dla najbliższych. Wbrew pozorom jesli idzie o prezenty, droższe wcale nie znaczy lepsze. To duży plus, zwłaszcza jeśli dysponujemy typowo studenckim budżetem. Tu liczy się pomysł i inwencja twórcza. Często przy pomocy niedrogich drobiazgów i odrobiny wyobraźni można wyczarować dla bliskich prawdziwe cuda, a i oni sami na pewno docenią pracę włożoną w przygotowanie podarku.

Ważne jest, by prezent pasował do osoby, której chcemy go wręczyć. Na pewno znamy gusta i upodobania bliskich nam ludzi, toteż prawdopodobnie uda nam się uniknąć totalnych prezentowych wpadek. Wiadomo, że fanowi starego rocka nie podarujemy płyty Shakiry, nawet jeśli pałamy do niej ogromnym uczuciem, a przyjaciółce, która w ogóle się nie maluje nie wręczymy z usmiechem palety do makijażu.

Warto też pamiętać, że są prezenty niejako z zasady niestosowne. Do tej kategorii należy na przykład bielizna. Można jeszcze uznać za odpowiednie, gdy twój ukochany podaruje ci piękny, ekskluzywny komplet, ale tylko pod warunkiem, że zna wszystkie twoje wymiary. Żadna z nas nie chciałaby chyba dostać za małych fig, czy biustonosza w nieodpowiednim rozmiarze. Jeszcze gorszym pomysłem jest dawanie kosmetyków. Jakichkolwiek. Wyobraź sobie, że dostajesz krem na rozstępy, czy cellulit, albo przewzmarszczkowy, czy szminkę w kolorze, którego nie znosisz.

Inna kategoria nietrafionych podarków to rzeczy kompletnie zbędne, niepasujące do niczego, albo po prostu tandetne. Tu idealnym przykładem są kapcie, albo to, co można znaleźć w sklepach typu „wszystko po 5 złotych". Tutaj też zaklasyfikować można zwierzęta. Nawet jeśli nasz mały kuzynek, czy koleżanka ucieszą się w pierwszej chwili z chomika czy królika, to może okazać się, że nie mają warunków ani czasu na opiekę nad pupilkiem.

Pamiętajmy też o podarkach „z intencją". Mimo iż naszym zdaniem będą przydatne dla obdarowanego, mogą zwyczajnie sprawić mu przykrość. Takim prezentem może być przykładowo karnet do klubu fitness, czy odchudzające tabletki dla koleżanki przy kości, albo szampon wzmacniający włosy dla łysiejącego wujka, czy też antyperspirant lub żel pod prysznic dla, naszym zdaniem niemile pachnącego kolegi z pracy.

Co zatem pozostaje nam w puli podarków? Pole do popisu mamy spore. Na przykład smakoszowi kawy lub herbaty możemy podarować kilka różnych rodzajów ziaren czy listków wraz z piękną filiżanką i syropem smakowym. Całkiem neutralnym podarkiem mogą być książki. Tu jednak wystrzegajmy się poradników, bo obdarowany może uznać, że czegoś mu brakuje, gdy dostanie od nas książkę „Jak utrzymać przy sobie faceta/ kobietę/ przyjaciół itp.". Dobrym pomysłem są też prezenty związane z hobby osoby, której chcemy zrobić przyjemność, ale tu też uwaga - by nie okazało się, że ktoś już ma coś, co właśnie mu podarowaliśmy. Pasjonaci zazwyczaj są na bieżąco z nowościami, jakie pojawiają się w interesującej ich tematyce. Inny pomysł to gry planszowe takie jak scrabble, nowa wersja Monopolu, czy też Jenga. To jednak dość spory wydatek.

A co podarować mężczyźnie? Otóż Drogie Czytelniczki, mężczyźni są czasem dość dziecinni, jeśli idzie o prezenty. Prawdopodobnie ucieszy ich nowa gra komputerowa, czy jakiś ciekawy gadżet elektroniczny. Lepiej nie dawać im skarpet czy bielizny, albo wody toaletowej. Ta ostatnia jest dozwolona, jeśli znamy dobrze gust ukochanego i wiemy, że ta, którą mu podarujemy na pewno mu się spodoba. Nie wręczajmy mu jednak butelki wody, której używa od pięciu lat, bo uzna po prostu, że poszłyśmy na łatwiznę. Mężczyźni doceniają kobiety z fantazją, więc może warto wykazać się kreatywnością i wymyślić coś naprawdę niepowtarzalnego?

Temat prezentów jest trudny. Właściwie każda z nas zmaga się z nim przynajmniej raz do roku. Nie ma jednej skutecznej recepty na to, jak uszczęsliwić podarkiem bliskich. Trzeba po prostu pamiętać o tych kilku wskazówkach, a także o tym co najwazneisze: przy pomocy odrobiny wyobraźni jesteśmy w stanie nawet z najbardziej neutralnego prezentu zrobić coś wyjątkowego i bardzo osobistego.

Marta Mielczarek
(marta@dlastudenta.pl)


 

R E K L A M A
Miejsca z klimatem Upominki
Copyright © 2009 dlastudenta.pl