Koncert
Rura Jazz Festiwal - Stanisław Sojka

Rura Jazz Festiwal - Stanisław Sojka

  • 2006-12-03, , godzina 19.00
  • 40 (n) i 55 (u)
  • Wytwórnia Filmów Fabularnych WFF, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 54.

Wystąpili

Opis

RURA JAZZ FESTIWAL - Koncert Finałowy

(Wytwórnia Filmów Fabularnych ul. Wystawowa 1)

 

Reinaldo Ceballo & Calle Sol

 

Zbigniew Lewandowski Septet

Piotr Baron (as), Maciej Sikała (ts), Piotr Wojtasik (tp/flg), Grzegorz Nagórski (tb),

Wojciech Niedziela (p), Jacek Niedziela (b), Zbigniew Lewandowski (dr/leader)

 

STANISŁAW SOJKA

 

 

Stanisław Sojka - wokalista, kompozytor, autor tekstów, pianista, skrzypek i gitarzysta. Urodził się 26.IV.1959 roku w Żorach. Muzyką zajmował się już w wieku przedszkolnym, ucząc się gry na skrzypcach i śpiewajac w kościelnym chórze. Debiutował w 1978 r. recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas którego prezentował materiał z albumu "Don't You Cry". Początkowo uprawiał wokalistykę jazzową (I miejsce na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie), nagrywał z Wojciechem Karolakiem, koncertował z nim i Michałem Urbaniakiem w klubie w Berlinie Zachodnim. Już wtedy interesowały go także inne formy przekazu muzycznego: wziął udział w koncercie z okazji 600-lecia obrazu jasnogórskiego, gdzie śpiewał modlitwy i pieśni sakralne , a w 1983 roku nagrał dedykowany Janowi Pawłowi II album "Matko, która nas znasz".

Podczas pobytu w Niemczech nagrał album, który był niemałym zaskoczeniem dla publiczności ze względu na nową, pop-rockową stylistykę: "Stanisław Sojka". Pod koniec lat 80. stworzył duet z gitarzystą Januszem "Yaniną" Iwańskim. Pierwszy ich wspólny album nie odniósł wielkiego sukcesu, dopiero płyta "Acoustic", gdzie obok Iwańskiego zagrali z Soyką Jerzy Piotrowski, Mateusz Pospieszalski i Antoni Gralak, nadał artyście status gwiazdy.

Bardzo oryginalnym projektem w twórczości Soyki jest album "Sonety Shakespeare"- wybór 12 sonetów w przekładzie Macieja Słomczyńskiego i Stanisława Barańczaka. Kolejnym, równie oryginalnym eksperymentem twórczym jest skomponowanie i nagranie muzyki do słów "Tryptyku Rzymskiego", którego fragment prezentowany był Papieżowi na koncercie z okazji Jego imienin.

Nagrody: Nagroda im. Krzysztofa Komedy (1989), Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1990), Bursztynowy Słowik na Festiwalu w Sopocie (1992), Fryderyk 1994 w kategorii najlepszy wokalista, Fryderyk 2003 w kategorii najlepszy album-piosenka poetycka za „Tryptyk Rzymski".

Dyskografia: "Don't You Cry" (1979), "Blublula" (1981), "Sojka Sings Ellington" (1983), "Matko, która nas znasz..." (1983), "W piwnicy na Wójtowskiej" (1985), "Stanisław Sojka" (1986), "Radioaktywny" (1989), "In Concert" (1990), "Acoustic" (1991), "Kolędy Polskie" (1992), "Neopositive" (1992), "Live" (1993), "Kolędy Polskie" (1993), Radical Graża" (1993), "Retrospekcja" (1995), "Sonety Shakespeare" (1995), "No 17" (1998), "Cud niepamięci" (1998), "Soyka Sings Shakespeare's Sonnets" (1999), " Na żywo w Pstrągu" (1999), "Sztuka błądzenia" (2000), "Polskie pieśni wielkopostne" (2001), "Tryptyk Rzymski" (2003).

Zob. www.soyka.pl

 

Septet Zbigniewa Lewandowskiego powstał na początku lat osiemdziesiątych w Jazz Klubie Rura, skupiając wielu wtedy debiutujących muzyków, dziś artystów wspaniałych i uznawanych, między innymi Andrzeja Przybylskiego, Zbyszka Piotrowskiego, Piotra Barona, Wojtka Jaworskiego i wielu, wielu innych. W pierwszym okresie istnienia formacji jej skład ulegał ciągłym zmianom, lecz stałymi członkami tej orkiestry byli leader - Zbyszek Lewandowski i nieżyjący już puzonista, zmarły tragicznie Jarek Kwiecień.

Po piętnastu latach przerwy Septet Zbigniewa Lewandowskiego zagrał swój pierwszy koncert na "Molo Jazz Festiwal" w Sopocie w 1997 r. i Zaduszkach Jazzowych w tym samym roku, zyskując entuzjastyczne przyjęcie. Był jeszcze jeden powód, dla którego Zbyszek Lewandowski powołał wówczas do życia swoją ulubioną formację. Tym powodem była okrągła rocznica dwudziestopięciolecia jego istnienia na jazzowej scenie, datująca się od zdobycia pierwszej nagrody na festiwalu Jazz nad Odrą '72.

Teraz historyczny septet znów zagra dla jazzfanów, a powód i tym razem jest nie byle jaki - finał RURA JAZZ FESTIVAL ‘06.

Repertuar zespołu składa się ze standardów jazzowych i kompozycji członków septetu, w zmienionych, bardziej współczesnych aranżacjach i w znakomitej obsadzie: Piotr Baron - as, Maciej Sikała - ts, Piotr Wojtasik - tp/flg, Grzegorz Nagórski - tb, Wojciech Niedziela - p, Jacek Niedziela - b i Zbigniew Lewandowski - dr/leader.

 

Reinaldo Antonio Ceballo Hechavarria (Kuba): pianista, wiolonczelista, kompozytor i aranżer, pochodzi z Santiago de Cuba. Tajników sztuki gry na fortepianie uczył go m.in. Ruben Gonzalez, podczas jam sessions w Hawanie. Reinaldo współpracował ze słynnym zespołem „Sierra Maestra", z którym występował na wielu renomowanych festiwalach w Europie i obu Amerykach. To właśnie lider tej grupy, Juan de Marcos Gonzales, był ze strony kubańskiej animatorem projektu „Buena Vista". W 1986 r. Reinaldo Ceballo przeniósł się do Hawany, gdzie rozpoczął współpracę z najlepszymi zespołami i solistami kubańskiej sceny. Poszukując nowych rozwiązań i brzmień, stanął na czele grupy Azucar Negra, w skład której wchodzili młodzi utalentowani muzycy, i która w krótkim czasie zdobyła uznanie publiczności na wyspie i za granicą. W 1996 r. Reinaldo został zaproszony przez grupę Sierra Maestra do pracy nad muzyką do filmu „Salsa" (pianista i aranżer). Z zespołami Azucar Negra i Sierra Maestra odbył wiele tras koncertowych m.in. po Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech, Anglii, Belgii oraz Holandii.
Reinaldo Ceballo jest uznanym producentem i autorem aranżacji, współpracował z takimi agencjami fonograficznymi jak Linea 1 (Wielka Brytania), Timba Records (Panama), Bismusic EGREM (Kuba).

Na początku roku 2000 Reinaldo przyjechał do Polski i już w maju założył grupę Calle Sol, która od początku działalności cieszy się olbrzymią popularnością wśród publiczności. Reinaldo pracował jako muzyk sesyjny z Mietkiem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Maćkiem Maleńczukiem, Kayah, Robertem Chojnackim, De Mono i z zespołem Maanam. Występuje gościnnie na płycie „Yugoton" (aranżacje i instrumenty perkusyjne) oraz na najnowszej płycie „Blue Cafe". Jest liderem projektu Olgi Jackowskiej - „Kora Ola, ola!"
Fot. Michał Słomiński
Polecamy
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
Sorry Boys zamyka główny line-up Kazimiernikejszyn! [WIDEO]

Jeden z najbardziej intrygujących zespołów na polskiej scenie, który z powodzeniem łączy romantyczne popowe kompozycje z alternatywnymi brzmieniami.

TOOL wraca do Europy: Zespół zaprasza na koncert do Krakowa [WIDEO]

Po długim oczekiwaniu ogłosili swoją wiosenną trasę koncertową, obiecającą niezapomniane przeżycia muzyczne dla fanów metalu progresywnego.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!