Koncert
Piotr Wojtasik Quartet feat. John Betsch

Piotr Wojtasik Quartet feat. John Betsch

  • 2006-12-09, , godzina 20.30
  • 30 (n) i 20 (u)
  • Jazz Klub Rura, Wrocław

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 50.

Wystąpili

Opis

Piotr Wojtasik Quartet feat. John Betsch (USA)

9 grudnia zapraszamy na występ kwartetu PIOTRA WOJTASIKA (tp/flg) z udziałem amerykańskiego perkusisty JOHNA BETSCH'a. Obok nich usłyszymy takze MACIEJA SIKAŁĘ (ts) i ADAMA KOWALEWSKIEGO (db).
W programie koncertu znajdą się autorskie kompozycje lidera, Piotra Wojtasika. Charakter muzyki Wojtasika to ekspresja, swoboda improwizacji i otwarte podejście do form wykonywanych utworów.
Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to jazz nowoczesny, który w prostej linii ewoluuje z tradycyjnych nurtów. Każdy z muzyków kwartetu biegle włada swoim instrumentem i swobodnie porusza się po klasycznych stylach tego gatunku muzycznego. W tym wypadku muzycy okraszają swoje wykonania swobodą muzyki „free", jednak ani na moment nie zapominają, że najważniejsze w jazzie to feeling, swing i blues.
Piotr Wojtasik Quartet to połączenie nowoczesności z pokorą do jazzowej tradycji!

JOHN BETSCH (USA) - perkusista jazzowy. Bardzo aktywny muzyk, jeden z ważniejszych przedstawicieli sceny jazzowej przełomu lat 80-tych i 90-tych. Znany jest głównie z tego, iż był członkiem legendarnego kwartetu saksofonisty altowego Steve'a Lacy. Przez dwa lata grał w zespole kolejnej legendy saksofonu - Archie Sheppa. Wystąpił również w nagraniach takich artystów jak m.in. Billy Bang, Thomas Chapin, Marty Cook, Marilyn Crispell, Abdullah Ibrahim. Od ponad 20 lat mieszka na stałe w Paryżu.

 

PIOTR WOJTASIK: trębacz, kompozytor, adiunkt Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, regularnie współpracujący z czołówką światowego jazzu. Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (1978-1983). Pierwsze nagrania fonograficzne dokonał z zespołem New Presentation, z którym to zadebiutował również na festiwalu Jazz Jamboree w 1988 r. Koniec lat osiemdziesiątych przyniósł współpracę z Young Power i przygotowania do pierwszej autorskiej płyty, którą Piotr Wojtasik nagrał w 1990 r. z udziałem czołówki polskiego jazzu: Janem „Ptaszynem" Wróblewskim, Wojciechem Niedzielą, Andrzejem Cudzichem i Erykiem Kulmem. Kolejne sesje układają się w ciąg nieustających sukcesów, a powstają zarówno przy udziale rodzimych artystów, jak i gwiazd światowego jazzu. W 1994 r. „Lonely Town", produkcja muzyczna z trąbką Wojtasika solo na tle sekcji jazzowej i kameralnej orkiestry smyczkowej, zastaje „Albumem Roku" w plebiscycie magazynu „Jazz Forum". W 1996 r. powstaje przełomowy krążek „Quest", do nagrania którego artysta zaprasza najlepszego jazzowego saksofonistę Bille Harpera. Okolicznościowa współpraca przemienia się w przyjaźń, która owocuje wspólnymi koncertami obu artystów aż do dnia dzisiejszego, przeważnie w ramach The Billy Harper Quintet. Poza Harperem w nagraniu tej płyty udział wzięli inni wybitni muzycy amerykańskiej sceny: Buster Williams, Ben Riley oraz polska gwiazda - Leszek Możdżer. Lata 1997-2001 znaczone są działalnością Piotr Wojtasik Quintet z czołowym polskim tenorzystą Tomaszem Szukalskim. Efektem współpracy jest kolejna płyta pt. „Escape" nagrana w 1998 r. Zaledwie trzy lata później dochodzi do kolejnej sesji nagraniowej, na którą Wojtasik ponownie zaprasza czołówkę amerykańskiego jazzu. Saksofonista Dave Liebman, perkusista Ronnie Burrage, kontrabasista Clarence Seay oraz powtórnie pianista Leszek Możdżer nagrywają razem z trębaczem płytę „Hope", która przynosi liderowi podwójną nagrodę Fryderyka za rok 2003.
Od samego początku swojej kariery Wojtasik jest muzykiem chętnie zapraszanym do współpracy przez czołówkę polskiego jazzu, a następnie przez artystów spoza naszego kraju. Prezentuje się na wielu rodzimych festiwalach i imprezach jazzowych powodując, że szybko staje się jednym z bardziej popularnych jazzmanów w Polsce. Wielokrotnie wygrywa w ankietach Jazz Top magazynu „Jazz Forum", a jego koncerty ściągają regularnie sporą grupę oddanych fanów. W ostatnich latach jego trąbkę można często usłyszeć w wielu znamienitych miejscach globu, jak choćby w paryskim klubie Sun Set, wiedeńskim Porgy czy na bodaj jednym z największych festiwali świata Montreal Jazz Festiwal w Kanadzie. Poza Polską Wojtasik najczęściej występuje w międzynarodowej formacji kontrabasisty Michela Donato, a na rodzimym gruncie skupia się na swoim nowym kwartecie z saksofonistą Maciejem Sikałą, kontrabasistą Adamem Kowalewskim i amerykańskim perkusistą Steve McCravenem. Regularnie bierze również udział w tournee z The Billy Harper Quintet, występując obok takich gwiazd jak Kenny Garrett, Clarence Seay czy Newman Taylor Baker.
Całkowicie odrębnym, ale równie ważnym rozdziałem działalności muzycznej Piotra Wojtasika jest edukacja. W trakcie kilkunastu lat pracy dydaktycznej na Akademiach Muzycznych w Katowicach i we Wrocławiu oraz prowadzenia warsztatów muzycznych artysta przyczynił się w znacznym stopniu do merytorycznego rozwoju polskiego środowiska jazzowego ostatniej dekady.
Piotr Wojtasik 2006 rok rozpoczął od premiery swojej najnowszej autorskiej płyty „We Want to Give Thanks". Krążek nagrany w New York City z legendarnymi jazzmanami, takimi jak perkusista Billy Hart (znany ze współpracy z Milesem Davisem czy Herbie Hancockiem), kontrabasista Reggie Workman (niegdyś dobry znajomy Johna Coltrane'a, patrz wspaniałe płyty „The Complete Africa Brass" i „Ole"), czy saksofoniści Gary Bartz, Vincent Herring i dobrze znany Billy Harper, jest bardzo ważną pozycją w dyskografii artysty. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest pewnego rodzaju podsumowaniem dotychczasowej twórczości. Wskazuje na to niezwykła dojrzałość muzyki zawartej na nośniku, jak i sam tytuł albumu.

foto Łukasz Gawroński

Polecamy
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
Enrique Iglesias kończy karierę albumem "Final (Vol. 2)" [WIDEO]
Enrique Iglesias kończy karierę albumem "Final (Vol. 2)" [WIDEO]

Posłuchaj pierwszego singla z ostatniego wydawnictwa artysty.