Aktualności - Muzyka

Nachodzi 15. edycja Wroclaw Industrial Festval

2016-10-26 12:15:54 | Wrocław

Już 3 listopada 2016 rozpocznie się 15. edycja Wroclaw Industrial Festiwal. Wielkie święto muzyki i kultury industrialnej tym razem obchodzi swój wielki jubileusz.  W tym roku koncerty artystów odbędą się nie tylko w klimatycznym Starym Klasztorze, ale także na nowych fascynujących miejscach.

Wielka   Brytania,   lata   70-te   XX   wieku.   Niewielka   grupa   artystów, aktywistów i muzyków kładzie podwaliny pod to, co obecnie określane jest   mianem  kultury  industrialnej.  Inspirują  ich  wielkie  awangardy początku wieku, nowe idee i formy literackie będące pokłosiem ruchu bitników, dźwiękowe eksperymenty pionierów muzyki elektronicznej. Napędza ich rozczarowanie upadkiem hipisowskiej rewolucji dekadę wcześniej,   bunt   przeciwko   współczesnej   kulturze   i   sztuce,   chęć stworzenia czegoś nowego. I mimo że kultura industrialna nigdy nie stała się prawdziwie masowym ruchem, pozostając w cieniu punka – innego ruchu kontestacyjnego, który narodził się również w tym samym kraju i w podobnym czasie, to jednak jej wpływ jest widoczny w czasach współczesnych praktycznie na wszystkich polach artystycznej kreacji.

Kultura miała i wciąż ma wpływ nie tylko na muzykę, z którą przede wszystkim jest kojarzona, ale zaistniały też pojęcia industrialnego filmu, industrialnych sztuk wizualnych czy też nawet industrialnej literatury. Oczywiście jako ruch, który zamanifestował się przede wszystkich w sferze dźwiękowej, elementy wykreowanej w jego obrębie estetyki odnaleźć   można   w   chwili   obecnej   we   właściwie   każdym   gatunku muzycznym – industrialne eksperymenty wykorzystywane są nie tylko przez twórców niszowych i alternatywnych, lecz znalazły swoje miejsce także w muzyce popowej, rockowej, klasycznej czy jazzie. I tak, jak szeroko pojmowany industrial wpłynął na krańcowo odległe od niego samego   nurty,   sam   też   pozostał   otwarty   na   szerokie   inspiracje   z zewnątrz – muzyka industrialna nigdy nie była monolitycznym tworem, lecz złożoną, skomplikowaną konstrukcją o wielu formach i odmianach.

Wrocław   Industrial   Festival   to   czas,   kiedy   można   obcować   całym bogactwem tej estetyki i zobaczyć na żywo zarówno klasyków gatunku, jak i nowych, poszukujących artystów, dla których industrial zaledwie jest punktem wyjścia do odrywania nowych ścieżek. To odbywające się już po raz 15 wydarzenie jest świętem, miejscem spotkań i platformą wymiany doświadczań dla miłośników z całego świata.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja jest wyjątkowo zróżnicowana i jest przeglądem przez   właściwie   wszelkie   odnogi   industrialnej   sztuki   dźwięku.   Bez wątpienia największą atrakcją najbliższej edycji festiwalu jest grupa Psychic TV, założona przez Genesisa P-Orrridge'a, jednego z ojców całego   industrialu,   której   wywodząca   się   z   wielu   źródeł   muzyka określana jest mianem hiperdelicznej. Drugą gwiazdą jest niemiecka formacja DAF – ich kompozycje były kamieniem węgielnym dla takich gatunków,   jak   techno,   elektropunk   czy   EBM.   Rozmaite   oblicza industrialu  zaprezentują takie  projekty,  jak nieustannie  ewoluujące włoskie Sigillum S, czeski Aghiatrias, który umiejętnie łączy industrialną tradycję z dorobkiem muzyki współczesnej, eklektyczny i transowy rosyjski Reutoff, odwołujący się do korzeni nurtu niemiecki Sardh, poszukujący amerykański Hiroshimabend, eksperymentujące brytyjsko- włoskie trio Owls czy  formacja 7JK, będąca połączeniem sił członków Sieben i Job Karmy.

Usłyszeć na żywo będzie też można weteranów elektronicznego   eksperymentu   –   pochodzącego   z   Niemiec   klasyka elektronicznej   awangardy   Asmusa   Tietchensa   i   Konrada   Beckera   z Austrii, który wystąpi ze swoim legendarnym projektem Monoton. Elementy muzyki etnicznej odnaleźć będzie można podczas koncertów brytyjskiego projektu Cut Hands, odwołującego się do afrykańskich i haitańskich tradycji rytualnych oraz niemieckiego Holotrop, który łączy najnowszą   elektronikę   z   szamańskimi   instrumentami.  

Industrialną dekonstrukcję muzyki rockowej zaprezentują włoski Blackwood, którego utwory odwołują się do takich gatunków, jak dub, metal czy doom oraz dwie   brytyjskie   formacje   –   Main,   założony   przez   wpływowego alternatywnego muzyka Roberta Hampsona, twórcy między innymi kultowego zespołu Loop oraz prowadzony przez Gary'ego Mundy'ego Ramleh, który w równej mierze czerpie z dorobku noise rocka i power electronics.   Akustyczne,   neofolkowe   brzmienia   zaprezentuje   duński projekt Of The Wand And Moon, dla którego opozycją będą radykalne, noisowe dźwięki w wykonaniu francuskiego Vomir – klasyka estetyki Harsh   Noise   Wall   i   szwedzkiego   Folkstorm   –   jednego   z   wcieleń uznanego   muzyka   Henrika   Nordvargra   Björkka.   Rozmaite   oblicza ambientu zaprezentują będący objawieniem ostatnich lat amerykański Burial   Hex,   niemiecki   Circular,   którego   misterne   kompozycje zdecydowanie wychodzą poza ramy tej estetyki i czeski opierający się na nagraniach terenowych Instinct Primal. Prawdziwie wielowymiarową, nawiązującą do wielu gatunków muzykę usłyszeć będzie można w wykonaniu argentyńskiej formacji Mueran Humanos, a fanów post- punka i zimnej fali usatysfakcjonuje występ włoskiego zespołu Ash Code.  

Przedstawicielami   rytmicznej,   opartej   na   wyraźnym   bicie, technoidalnej   muzyki   będą   brytyjski   Codex   Empire,   jeden   z najgłośniejszych   obecnie   twórców   industrialnego   techno   oraz   dwa polskie projekty – lo-fi acidowy duet Mazut i hauntologiczna w duchu Emma Zunz.  Jak co roku, głównymi miejscami, w którym będą się obywać koncerty, będzie klimatyczna Sala Gotycka i Stary Klasztor, jednak festiwalowi wykonawcy pojawią się też w innych miejscach – w Starej Piwnicy, Synagodze pod Białym Bocianem i w Centrum Reanimacji Kultury. Nowością   na   festiwalu   będzie   wydarzenie   specjalne   –   koncert   w wyjątkowym   miejscu,   jakim   jest   Stara   Kopalnia   w   Wałbrzychu. Publiczność zostanie zawieziona tam autokarami, a koncert Asmusa Tietchensa będzie połączony ze zwiedzaniem samej kopalni.

Dodatkową atrakcją będzie pokaz  filmu "Pogłos" w  reżyserii Radosława Sirko, będącego zapisem pięciu dźwiękowych performensów w wykonaniu polskich muzyków noisowych i eksperymentalnych, który będzie miał miejsce w klubie Uff.

Zsa/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wroclaw Industrial Festval, muzyka industrialna, muzyka awangardowa, festiwale muzyczne Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Shawn Mendes - Wonder
Shawn Mendes prezentuje klip do piosenki "Wonder" [WIDEO]

To pierwszy singiel z wyczekiwanego czwartego albumu artysty.

Koro Red Bull KontroWersy
Koro znów zwycięża w bitwie Red Bull KontroWersy [WIDEO]

Koro został mistrzem freestyle'u już trzeci raz!

Ostatnio dodane
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!