Sztuka
Miękkie medium

Miękkie medium

  • 2018-01-12, , godzina 17:00, do 2018-02-25
  • 15 złotych (bilet normalny), 10 złotych (bilet ulgowy)
  • Muzeum Sztuki Mieszczańskiej (odział Muzeum Miejskiego Wrocławia) Stary Ratusz Rynek, Wrocław

Opis

Profesor Ewa Maria Poradowska-Werszler zajmuje się sztuką włókna, malarstwem, aranżacją wnętrz, pracą naukowo-dydaktyczną i publicystyką. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu. Dyplom otrzymała w 1967 roku na Wydziale Architektury Wnętrz w pracowni prof. Władysława Winczego. Stopnie naukowe w dyscyplinie sztuk plastycznych uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w latach 1999–2005. W 1972 roku powołała Grupę Tkacką „10 x TAK”, która reaktywowała tradycje tkackie na Dolnym Śląsku. Od 1978 roku kieruje założoną przez siebie „Galerią Tkacką na Jatkach” we Wrocławiu,. Jest kuratorem generalnym Międzynarodowego Sympozjum Sztuki Włókna „Warsztat Twórczy – Kowary”, pełni funkcję prezesa Fundacji na rzecz Rozwoju Wrocławskiej Tkaniny Artystycznej. Pracę naukowo-dydaktyczną prowadzi w Studium Podyplomowym „Dyscypliny Plastyczne w Architekturze” w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, a w latach 2002–2017 kierowała Pracownią Tkaniny Artystycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu (UAM w Poznaniu). Jest członkinią wielu rad programowych i jury międzynarodowych konkursów poświęconych sztuce włókna. Za swoją działalność artystyczną, naukową i kulturotwórczą otrzymała liczne wyróżnienia, nagrody i odznaczenia.

          Prace prezentowane w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu stanowią reprezentatywny wybór tkanin autorstwa Ewy Poradowskiej -Werszler wykonanych w okresie od ostatniej dekady XX wieku do 2017 roku. Wybór obejmuje klasycznie tkane gobeliny z kowarskiej wełny, prace lniane o strukturalnej powierzchni oraz prace wykonane w archetypicznych dla sztuki włókna technikach folowniczych - charakterystycznych dla twórczości artystki, będących jej autorskim odkryciem warsztatowym. Ekspozycja odzwierciedla fascynację autorki miękkim medium, jego dekoracyjnością, taktylnością i rzeźbiarskimi efektami wykorzystującymi działanie światła i przestrzeni. Tematyka prac wiąże się z obserwacjami różnych zjawisk natury i emocjami, jakie budzą, a także z wydarzeniami z osobistego i publicznego życia oraz ich przeżywaniem.

Dr Bożena Kowalska pisała o jej tkaninach: „Jej dzieła, choć budowane z widoczną troską o ich walory estetyczne, przede wszystkim zwracają uwagę sugestywnym liryzmem i głębokim modlitewnym skupieniem. Reliefowym charakterem są one już bliskie rzeźbie, a wyszukaną barwnością i efektami światła, dobywającego się jakby z głębi tkaniny – malarstwu” (Obiekty mobilne, katalog wystawy zbiorowej, 1994).

Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w