Kino
MIASTOmovie:wro 2

MIASTOmovie:wro 2

Opis

CEL
Głównym celem drugiej edycji MIASTOmovie jest wykorzystanie rosnącego potencjału kina dokumentalnego do rzeczowej dyskusji o tematyce miejskiej, na przykładzie Wrocławia i innych miast polskich oraz europejskich. Poprzez projekt chcemy tworzyć przestrzeń do spotkań mieszkańców z ekspertami i aktywistami miejskimi, a co za tym idzie – przekładać debatę towarzyszącą pokazom filmowym na działania angażujące „użytkowników” miasta. Wydarzenie ma także stać się przyczynkiem do refleksji nad kondycją i kierunkiem rozwoju naszych miast. MIASTOmovie bazuje na pięcioletniej tradycji Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, a także stanowi kontynuację działań Wrocławskiej Fundacji Filmowej, mających na celu popularyzację filmu dokumentalnego i aktywizację społeczności lokalnych.

Druga edycja wydarzenia to próba analizy wpływu uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, na rozwój miast w czterech krajach Europy Środkowej – Czechach, Słowacji, Węgrzech i Polsce. To także próba wyznaczenia roli ESK w rozwoju i tworzeniu długofalowej strategii kulturalnej miast.

ADRESACI
Impreza skierowana jest do mieszkańców większych polskich miast (na początku: Wrocławia, Łodzi i Poznania), zainteresowanych problematyką lokalną. Kolejną grupą odbiorców są osoby, które szczególnie interesują się tematyką studiów miejskich – środowisko aktywistów miejskich, artystów, animatorów kultury, architektów. Przede wszystkim jednak adresatami są zwykli użytkownicy miasta, zainteresowani jego przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, którzy jako źródło poszerzenia wiedzy wybierają film dokumentalny i debaty publiczne. Druga edycja jest dodatkowo skierowana do osób zainteresowanych rozwojem miast nie tylko w Polsce, lecz także w Europie Środkowej.

KONCEPCJA
MIASTOmovie to cykliczne, interdyscyplinarne wydarzenie o charakterze kulturalno-społecznym: filmy dokumentalne, działania artystyczne, a przede wszystkim, publiczne debaty, odbywające się na neutralnym gruncie i angażujące różne grupy: obywateli, administrację publiczną, naukowców, aktywistów.
Jako wrocławscy gospodarze projektu, wybraliśmy trzy tematy przewodnie drugiej edycji. Chcemy ugruntować w świadomości odbiorców imprezy koncepcję, zakładającą wybór tematów istotnych i aktualnych z punktu widzenia Wrocławia, tym razem w kontekście Europejskiej Stolicy Kultury, która będzie miała miejsce w stolicy Dolnego Śląska, a wcześniej odbywała się w trzech miastach Europy Środkowej (węgierskim Peczu, słowackich Koszycach, czeskim Pilznie).

Pierwszego dnia będziemy rozmawiać, przy udziale gościa z Peczu, o partycypacji społecznej i obywatelskim zaangażowaniu w ESK. Drugiego dnia razem z gościem z Koszyc zaprosimy do debaty o socjalistycznej architekturze i jej wpływie na życie w miastach. Na zakończenie, przy uczestnictwie gościa z Pilzna, porozmawiamy o infrastrukturze kulturalnej, o budynkach dla kultury i ich roli, zarówno w wieloletniej strategii kulturalnej miast, jak i w obchodach ESK.

TEMATYKA DRUGIEJ EDYCJI
Podczas 3-dniowego wydarzenia odbędą się projekcje wyselekcjonowanych filmów dokumentalnych, debaty z udziałem zaproszonych gości z miast partnerskich oraz polskich ekspertów. Towarzyszyć będą temu wydarzenia artystyczne oraz wydarzenia specjalne, takie jak warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Dzień I  ○  28 listopada, piątek  ○  Wrocław & Pecz
Temat: Partycypacja
Na całym świecie obywatele przejmują coraz więcej odpowiedzialności za swoje miasta. Partycypacja społeczna, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych animatorów kultury i środowisk twórczych, znajduje się pośród najważniejszych celów Komisji Europejskiej dla ESK na lata 2005-2019. Jest też ujmowana w aplikacjach poszczególnych miast ubiegających się o wspomniany tytuł. Nie inaczej było we wnioskach aplikacyjnych Peczu i Wrocławia. Jak demokratyzacja i uspołecznienie przygotowań do obchodów ESK przebiegają w praktyce?

Dzień II  ○  29 listopada, sobota  ○  Wrocław & Koszyce
Temat:  Socjalistyczna architektura a kultura
Państwa dawnego bloku wschodniego łączy wspólne dziedzictwo nie tylko kulturowe i społeczne, ale także architektoniczne. Budowanie miast według zasad komunistycznej ideologii znacząco zmieniło sposób postrzegania przestrzeni miejskiej, życie społeczne i kulturalne mieszkańców miast Europy Środkowo-Wschodniej. Z okazji ESK 2016 we Wrocławiu powstanie modelowe osiedle Nowe Żerniki, wyprowadzenie kultury na blokowiska było jednym z najważniejszych założeń ESK w Koszycach. Czy w obarczonych historyczno-politycznym ciężarem miastach z betonu można odnaleźć "przestrzenie dla piękna" i jak życie w wielkich blokach przekłada się na poczucie wspólnotowości oraz na kształtowanie kultury w mieście?

Dzień III  ○  30 listopada, niedziela  ○  Wrocław & Pilzno
Temat: Przestrzenie kultury
Oświeceniowy model sztuki wysokiej i ekskluzywnej uległ dezaktualizacji, co podkreśla również Komisja Europejska w wytycznych dla ESK 2005-2019. Wielu badaczy kultury stoi na stanowisku, że dziś nie są potrzebne świątynie i monumentalne obiekty, tylko przestrzenie spotkań i interakcji, a „efekt Bilbao” sprawdził się tylko w Bilbao. Przebudowa starego browaru to jeden z filarów ESK 2015 w Pilznie, we Wrocławiu coraz bliżej finału jest budowa Narodowego Forum Muzyki – miasta nadal inwestują w infrastrukturę kulturalną. Jakich przestrzeni dla kultury potrzebuje Wrocław?

HISTORIA
Pierwsza edycja interdyscyplinarnego projektu, mającego na celu budowę kapitału społecznego wśród mieszkańców Wrocławia, odbyła się w dn. 27-30 marca 2014 r. w kinie Nowe Horyzonty, BWA Studio, Cocofli i w podwórku Sceny Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu. Każdy z czterech dni MIASTOmovie:wro skupiał się na innym miejskim problemie, podejmowanym w filmie dokumentalnym i rozwijanym w debacie i sztuce. Tematami były: estetyka przestrzeni publicznej, handel w mieście, rola rzeki we Wrocławiu i rewitalizacja miasta. W pilotażowej edycji wydarzenia wzięło udział 1500 osób, pokazaliśmy takie filmy jak „This Space Available” czy „Lost Rivers” (polska premiera), w debatach uczestniczyli m.in.: plastyk miejska Beata Urbanowicz, architekt Zbigniew Maćków, prezes Eko-Unii Radosław Gawlik i poznański działacz lokalny Lech Mergler.

PLANY ROZWOJU
MIASTOmovie to projekt, który swoim zasięgiem ma obejmować kolejne polskie miasta. Wrocławska edycja rozwija się w kierunku komentarza otaczającej nas, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości miejskiej, pokazując doświadczenia poszczególnych regionów i krajów europejskich (MIASTOmovie:wro 3 poświęcone będzie miastom niemieckim), a w dalszej przyszłości także Ameryki Łacińskiej.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!