Literatura
Książka mojego życia

Książka mojego życia

  • 2017-08-07, do 2017-09-30
  • Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Wrocław

Opis

Wystawa, w której czytelnicy mówią o ważnych dla nich dziełach, to coś więcej niż tylko rekomendacje lekturowe. Ponad 70 uczestników przedsięwzięcia (m.in. z Wrocławia, Jeleniej Góry i Wałbrzycha, ale także np. z Prusic, Wąsosza, Ostroszowic, Pobiela i Płosek) pozwoliło, by inni zanurzyli się w świat ich osobistych odczuć i poznali literaturę z nieco innej – bardziej intymnej – strony. Z pozoru proste pytanie o najistotniejszy do tej pory przeczytany tekst i prośba o wykonanie fotografii z książką zaowocowały projektem stanowiącym wymianę myśli na wielu poziomach, łączącym w sobie cechy sondy, wywiadu i ekspozycji fotograficznej.

Poprzez oddanie głosu „zwykłym” ludziom możliwe było uzyskanie wypowiedzi szczerych i pozbawionych zbędnej nonszalancji. Każda historia jest wyjątkowa, za każdym wyborem kryje się coś innego. Swoimi czytelniczymi doświadczeniami dzielą się dzieci i seniorzy; mieszkańcy miast i małych miejscowości; ci, którzy w literaturze poszukują wyłącznie rozrywki i ci, dla których to lek na trudy życia. Znajdziemy tu nostalgiczne podróże w przeszłość, odpowiedzi na pytania egzystencjalne, motywatory do działania, bestsellery i książki zapomniane oraz szereg innych pozycji, z których każda ma szczególną wartość ze względu na rolę, jaką odegrała w czyimś życiu.

Wśród zdjęć pojawiły się najróżniejsze sposoby fotografowania się z książką: są tradycyjne portrety, obok nich typowe selfie albo sleeveface, a także zdjęcia, które wykorzystują motyw charakterystyczny dla wybranego dzieła.

Wystawę będzie można oglądać w Galerii pod Plafonem Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej od 7 sierpnia do 30 września 2017 r. Ekspozycję zorganizowano z okazji Światowego Kongresu IFLA (Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich), który odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 19-25 sierpnia 2017 r.

Mapa

Ostatnio czytane
Chłodny dotyk obiektywu
Chłodny dotyk obiektywu

Przeraźliwie samotna dziewczynka, uprzedmiotowiona, śledzona przez ojca, który wkraczał z aparatem w każdą dziedzinę jej życia, próbuje wyzwolić się za wszelką cenę...

Gwiazdy na premierze książki "The Cosmopolitans" [FOTO]
Gwiazdy na premierze książki "The Cosmopolitans" [FOTO]

Efektem kilkuletniej pracy autorki jest zbiór pasjonujących wywiadów z wyjątkowymi ludźmi.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?