Literatura
Kolekcja Hermansdoferów

Kolekcja Hermansdoferów

  • 2017-11-15, do 2017-12-20
  • wstęp wolny
  • Art Gallery, ul. Św. Mikołaja 61-62, Wrocław

Opis

Czymże jest prywatna kolekcja, jeśli nie lustrem czasu i osób ją kształtujących. Ile historii, prywatnych i tych społecznych, ile emocji, wzruszeń, poszukiwań i rywalizacji. Mała sala z kilkoma portretami może zmieścić całe, często nie jedno, życie.

„Pisząc o historii kolekcji i kolekcjonerów, Krzysztof Pomian zauważa, że kolekcje zawsze były umiejscawiane pomiędzy światem widzialnym a niewidzialnym. Widzialność dotyczyła ich materialności i przynależenia do świata rzeczy, sfera niewidzialna, to świat idei i różnorodnych intencji towarzyszących ich gromadzeniu” - tak zaczyna opisywać projekt MAŁE WIELKIE KOLEKCJE prof. Waldemar Okoń. Podążamy w nim śladami pasji, zachwycamy się uporem niestrudzonych w poszukiwaniach lub szczęściem tych zdobywających kolejne kolekcjonerskie cacka. Prywatna kolekcja jest wszak indywidualnym znakiem jej właściciela.

Bohaterem pierwszego z cyklu spotkań w ramach Małych Wielkich Kolekcji jest ikona kolekcjonerstwa we Wrocławiu, Mariusz Hermansdorfer, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego, które dzięki jego wyjątkowemu wyczuciu, wiedzy i pracy jest gospodarzem jednej z najwspanialszych kolekcji polskiej sztuki współczesnej.

Abakanowicz, Makowski, Lebenstein, Hasior, Beksiński, Brzozowski, Winiarski, Fijałkowski, Hałas, Stażewski, Lenica, Jurkiewicz - to tylko część z listy nazwisk artystów w kolekcji tworzonej przez niemal trzysta obiektów.

Spotkania w mia ART GALLERY będą zatem opowieściami o kolekcjach, okazją do poznania ludzi żyjących sztuką i kulturą. Nieduża lub całkiem pokaźna, jednak oglądana zwykle jedynie przez jej właściciela, mała wielka kolekcja może być inspiracją dla innych.

Zapraszamy na ten jedyny w swoim rodzaju spektakl.

Mariusz Hermansdorfer: historyk i krytyk sztuki. W 1966 ukończył studia z historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1983 do 2013 roku pełnił funkcję Dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zainicjował adaptację Pawilonu Czterech Kopuł na Muzeum Sztuki Współczesnej, przekazał też Muzeum kolekcję prac polskich artystów współczesnych. Jest członkiem m.in. Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki. Specjalizuje się̨ w dziedzinie muzealnictwa, zajmuje się̨ krytyką sztuki współczesnej.

KOLEKCJA HERMANSDORFERÓW, wystawa kilkudziesięciu reprezentatywnych dla kolekcji dzieł.
mia ART GALLERY
ul. Św. Mikołaja 61-62
Wrocław
15.11 – 20.12.2017
miartgallery.com
galeria czynna:
wt.-pt. 12-18, sb 12-16
wstęp: wolny


Mapa

Ostatnio czytane
Papież literatury strącony z piedestału
Papież literatury strącony z piedestału

Nie jest to prosta powiastka propagandowa, jednostronnie naświetlająca życie żydowskiego chłopaka, który został komunistycznym agentem.

Skandynawski thriller "Chłopiec motyl" już w księgarniach
Skandynawski thriller "Chłopiec motyl" już w księgarniach

"Chłopiec motyl" Petera Stjernströma to trzymający w napięciu, skandynawski thriller o odkrywaniu przeszłości i wiedzy, która może prowadzić do piekła.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Konkurs Ziaja
Polecamy