Literatura
Bruno Schulz. Festiwal

Bruno Schulz. Festiwal

  • 2017-10-11, do 2017-10-21
  • wstęp wolny
  • klub PROZA, Przejście Garncarskie 2 (II piętro), Wrocław

Opis

11 października w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) startuje Bruno Schulz. Festiwal, który rozpocznie się dwudniową konferencją naukową (11 i 12 października w godzinach 11:00-15:00) Minione i zapisane poświęconą reportażowi międzywojennemu. Udział w niej wezmą literaturoznawcy i praktycy, w tym m.in.: Urszula Glensk, Krzysztof Mroziewicz, Magdalena Grzebałkowska, Paweł Smoleński czy Agata Tuszyńska. Wstęp wolny.

12 października w Prozie o 18:00 w ramach BSF odbędzie się również spotkanie ze Stanisławem Beresiem – wykładowcą akademickim i literaturoznawcą, wokół jego najnowszej książki Gajcy. W pierścieniu śmierci. O Tadeuszu Gajcym, uchodzącym za najzdolniejszego obok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego poetę swojego pokolenia, z profesorem Beresiem porozmawia Marta Mizuro. Wstęp wolny.

Natomiast w piątek 13 października o 18:00 czeka nas wyjątkowe spotkanie w ramach organizowanego przed WDL cyklu „Literatura pod napięciem” – tym razem we współpracy z Bruno Schulz. Festiwal. Z Wojciechem Waglewskim, założycielem i liderem zespołu Voo Voo porozmawia Wojciech Bonowicz, współautor wywiadu-rzeki z Waglewskim pt. Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe.  Po rozmowie odbędzie się koncert duetu Wojciech Waglewski – Bartek Łęczycki. Wstęp na spotkanie i koncert jest wolny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 6 października będzie można odbierać w klubie Proza. Wstęp wolny

W sobotę 14 października proponujemy w klubie Proza do wyboru aż festiwalowe spotkania. O 16:00 Irek Grin porozmawia z Małgorzatą Omilanowską i Martą Leśniakowską o książce Architektki, czyli o opowieści poświęconej sześciu wybitnym kobiecym postaciom polskiej architektury: Dianie Reiterównie, Barbarze Brukalskiej, Helenie Syrkusowej, Halinie Skibiniewskiej, Jadwidze Grabowska-Hawrylak i Anatolii Hryniewickiej-Piotrowskiej. Natomiast o 19:00 odbędzie się spotkanie z czeską pisarką Terezą Bouèkovą promujące jej autobiograficzną powieść Rok Koguta, która wywołała burzliwą dyskusję społeczną w Czechach. Spotkanie prowadzeniJustyna Tymon. Wstęp wolny.

Do Proza na Bruno Schulz. Festiwal warto wrócić już w poniedziałek 16 października. O 18:00 odbędzie się tutaj kolejna odsłona cyklu Salon Angelusa i spotkanie z Moniką  Sznajderman, autorką książki Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna oraz z Mikołajem Grynbergiem, autorem książki Rejwach. Wieczór zatytułowany „Odkrywanie i zakrywanie (żydowskiego losu)” poprowadzi Jacek Leociak. Wstęp wolny.  

Dzień później, 17 października o 19:30 na swoich fanów w Prozie czekać będzie Marcin Świetlicki. O książce Nieprzysiadalność. Autobiografia porozmawia z nim Rafał Księżyk. Spotkaniu towarzyszyć będzie koncert zespołu M-3. Wstęp wolny. 18 października można spędzić w klubie Proza cały wieczór, który zacznie się o 19:00 od wyjątkowego filmu dokumentalnego  Jeden dzień w Aleppo syryjskiego pisarza i dokumentalisty Ali Al-Ibrahima (na film obowiązują bezpłatne wejściówki - do odbioru od 6 października w klubie Proza). Po filmie o 19:30 Więzień z Mosulu, czyli spotkanie z irackim poetą Umarem Abdul-Nasserem, pierwszym gościem Wrocławia w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN). Rozmowę poprowadzi Katarzyna Janusik. Wstęp wolny.

W czwartek 19 października  będzie miała miejsce kolejna odsłona autorskiego cyklu spotkań Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze, którego gospodarzem jest Irek Grin. Tym razem jego gościem będzie Zygmunt Miłoszewski, którego Grin przepyta o jego najnowszą książkę, owianą mgłą tajemnicy. Wstęp wolny. Tego dnia warto jednak przyjść do klubu Proza wcześniej, ponieważ już o 17:00 odbędzie się bardzo ciekawe spotkanie pod hasłem Emigrantki. Będzie to rozmowa z Wiolettą Grzegorzewską i Magdaleną Parys, które na co dzień żyją i tworzą poza granicami Polski. Spotkanie poprowadzi Maciej Hen. Wstęp wolny.

Ponadto w weekend w klubie Proza nie zabraknie również kina! Tradycyjnie w sobotę o 11:00 w ramach spotkań Poranki rodzinne odbędzie się bezpłatny seans animacji dla dzieci. Natomiast w niedzielę o 18:00 zobaczymy film z prowadzonego przez Wrocławski Dom Literatury cyklu kinowego pod hasłem Literatura na ekranie. Wstęp do kina w Prozie jest bezpłatny. 

Warto również zwrócić w tych dniach uwagę na gościnny koncert Wrocławskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, który odbędzie się 18 października o 21:30. W programie Akordeon+Duo van Vliet usłyszymy utwory kompozytorów współczesnych na akordeon solo, duet oraz elektronikę (Ian Anderson - altówka, Rafał Łuc - akordeon). Wstęp wolny .

Mapa

Ostatnio czytane
Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Wybierzmy książki dla premiera!
Wybierzmy książki dla premiera!

Eksperci wybrali 25 tytułów spośród blisko 200 książek poleconych Donaldowi Tuskowi przez internautów.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Konkurs Ziaja
Polecamy