Literatura
Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Opis

Koreanka, Norwegowie, Islandczycy, Bask, Irlandczyk i pisarze z Polski: m. in. Stasiuk, Masłowska, Bieńczyk, Plebanek, Iwasiów, Rudnicki, Pasewicz, Sosnowski, Paziński i Szczerek wystąpią na prezentacjach 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W programie obok filmów, koncertów, wystaw, wykładów i dyskusji znajdą się także monodramy i działania w przestrzeni miejskiej. Główne wydarzenia odbędą się w dniach 1–5.10.2014 r. we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Wybitny prozaik, dramaturg i eseista Andrzej Stasiuk, bezkompromisowa Dorota Masłowska, nieprzewidywalny Andrzej Sosnowski i balansujący między poezją a kryminałem Edward Pasewicz – te nazwiska otwierają listę twórców, których zobaczymy podczas jubileuszowego, 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

1 października 2014 roku w Kinie Nowe Horyzonty rozpocznie się wielowymiarowe święto krótkiej prozy, które potrwa do 5 października. Organizator festiwalu, Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, zapowiada program wypełniony prezentacjami, spotkaniami, projekcjami filmowymi, koncertami i rozmowami. Festiwal wkroczy również w przestrzeń miasta – zaplanowano aż trzy wystawy, które odbędą się w różnych zakątkach Wrocławia.

Po raz pierwszy w historii festiwal odwiedzi pisarz z Korei Południowej – urodzona w 1970 roku Han Kang, której „Wegetarianka” ukazała się w styczniu w polskim tłumaczeniu. Z Kraju Basków przyjedzie Iban Zaldua, a wielbiciele prozy irlandzkiej wysłuchają Philipa Ó Ceallaigha.

Bez wątpienia elektryzującym wydarzeniem będzie koncert grupy Mister D. z Dorotą Masłowską na czele, której pierwsza płyta „Społeczeństwo jest niemiłe” wywołała wielkie kontrowersje. Powrót muzyki na MFO dopełnia koncert Marcina Olesia, jednego z najzdolniejszych polskich jazzmanów, zdobywcy wielu nagród i wyróżnień.

Rozmywanie granic między literaturą a innymi formami wyrazu to jedno z wyzwań, które Międzynarodowy Festiwal Opowiadania realizuje od pierwszej edycji w 2004 roku. Dlatego nie zabraknie popularnych projekcji filmowych – zobaczymy zarówno rzetelne adaptacje dzieł literackich oraz filmy mniej bezpośrednio inspirowane literaturą czy biografiami pisarzy. Uczestnicy będą mieli również okazję obejrzeć monodramy inspirowane opowiadaniami.

Program festiwalu uzupełnia projekt „Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji”, realizowany przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji we współpracy z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Biorą w nim udział Janusz Rudnicki, Grażyna Plebanek, Marek Bieńczyk, Inga Iwasiów, Piotr Paziński i Ziemowit Szczerek. Wraz z nimi wystąpią Christine Glinski-Kauffman i Stefan Sprenger z Liechtensteinu, Laila Stien i Mikkel Bugge z Norwegii oraz troje Islandczyków: Kristin Eiríksdóttir, Thorarinn Eldjarn i Halldór Armand Ásgeirsson.

Polecamy
Ostatnio dodane
Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.