Dzieje się - Literatura

"Zapiski z wygnania" - spotkanie z Olgą Tokarczuk i Sabiną Baral [Relacja]

2018-03-29 17:20:52 | Wrocław

28 marca 2018 w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu odbyło się spotkanie autorskie z Sabiną Baral. Rozmowę prowadziła Olga Tokarczuk. Temat nawiązywał do książki "Zapiski z wygnania", która opowiada o wydarzeniach mających miejsce w marcu 1968 roku. Spotkanie miało upamietniać rocznicę 50-lecia wygnanai Żydów z Polski, a jest ono częścią cyklu "Marzec '68 roku - czym był dla polskich Żydów?". Przedstawiamy naszą relację z tego wydarzenia.

sabina_baral

Spotkanie od początku zapowiadało się na wyjątkowe. Sama tematyka pobudzała do wcześniejszej refleksji. Synagoga pękała w szwach.  Przyszły znakomite osobistości, w tym prezydent miasta Wrocław - Rafał Dutkiewicz. Zyskał on sobie ogromna sympatię wśród słuchaczy. Korzystając z okazji uhonorował on autorkę nagrodą „Wratislavia Grato Animo”, przypominając tym samym, jak wiele osób pięćdziesiąt lat temu zostało zmuszonych do ucieczki z Polski.

Po uroczystych wstępach mieliśmy okazję posłuchać głównego punktu środowego wydarzenia - intymnej i wzruszającej rozmowy o życiu, które Baral była zmuszona porzucić. Cała synagoga łapczywie chłonęła każde słowo, dzięki temu, że jak sama prowadząca zauważyła: - Sabina jest niezwykle otwartą i dobrą rozmówczynią - wspomina Tokarczuk.

Mieliśmy okazję poznać dzieciństwo wrocławskiej Żydówki. Szczegóły, które stopniowo poznawaliśmy dzięki debiutującej autorce stopniowo budowały w nas historię, tę, którą przeżyła Baral i inni Żydzi. Mimo, że poznajemy młodą osiemnastoletnią dziewczynę, nie możemy powiedzieć tu o sielankowych nastoletnich problemach. Życie pokazało, jak szybko młodzi ludzie musieli dojrzeć. Autorka opowiadała o początkach emigracji, konsekwencji z tym związanych i trudnościach. Pokazywał różnice wynikające z tego do jakiego państwa trafili uciekający Żydzi. Nie wszędzie wyglądało to tak samo. To ważna kwestia, która jest istotna przy omawianiu tematu wolności tych ludzi, którzy musieli się zaadoptować w tamtejszym nowym świecie. Pojawiły się także historie z życia codziennego ubarwiające fabułę.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Ono jest częścią tej historii. Tokarczyk kilkukrotnie prosiła by Bral przeczytała fragmenty swojej książki. Dzięki temu mogliśmy wczuć się bardziej i poznać szczegóły absurdalności sytuacji. Opowiadania o zbieraniu trzynastu pieczątek pod aktem małżeństwa, podejrzeniu szmuglowania przez nią "złota" w obcasach, co za tym idzie - zdewastowanie ich w celu sprawdzenia tego. Prawo głosiło wówczas, że nie wolno wywozić żadnych dokumentów, co śmieszne, podczas rewizji na stacji kolejowej - Zabrano mi nawet plan Wrocławia kupiony za 10 złotych w Ossolineum, bo uznano go za dokument państwowy, a takich nie wolno było wywozić – opowiadała Sabina Baral. Głos autorki wspaniale nabierał realności, mając na uwadze, że czyta ona autentyczne przeżycia. Rozmowie towarzyszyły niejednokrotnie wzruszenia. Chociażby wtedy gdy mowa była o małżeństwie, które wyjeżdżając z Polski postanowiło wziąć ze sobą trumnę swojej córki nieżyjącej już od dziesięciu lat. To nam uświadamiało zgrozę tych wydarzeń.

Książka zawiera opowieść w formie pamiętnika. To podróży do Wiednia, następnie do Rzymu i kolejno do Stanów Zjednoczonych. Wszystko spowodowane wygnaniem z Polski. Fabuła nawiązuje do zdarzeń, które miały miejsce na granicy, w związku z kontrolą celną. Analizując spotkanie i treść powieści, można zadać sobie pytanie: "Kto wygrał?. Ci którzy zostali, czy Ci, którzy zdecydowali się wyjechać?". - W gruncie rzeczy wszyscy przegrali - odpowiada ze smutkiem Bral.

Spotkanie było przeprowadzone z niezwykłą sybtelnością, ale i z dozą dowcipu, zachowując dystans. To niełatwe zadanie, które wspaniale wykonała Tokarczyk. Stworzyła dzięki temu niesamowitą atmosferę, sprzyającą otwieraniu się i współodczuwaniu. To było niesamowite spotkanie, które miało nas wyrwać z otępienia niewiedzy na temat wydarzeń z marca '68. Pożegnanie było długie i jednogłosnie widownia zdecydowała, że należy się aplauz dla dobrego warsztatu autorki i całego cyklu promujacego upamiętnianie tamtejszych wydarzeń.

Klaudia Krajs

fot. materiały prasowe

Korzystając z okazji uhonorował on autorkę nagrodą „Wratislavia Grato Animo”

Słowa kluczowe: książka, Synagoga pod Białym Bociane, Wrocław,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Polecamy
Lektury szkolne, do których warto wrócić

Sprawdź, po które lektur zdecydowanie warto sięgnąć nawet w dorosłym życiu.

Big Book Festival 2020
Ogłoszono zagranicznych gości Big Book Festival 2020

Spotkania z autorami w tym roku będą miały wyjątkową formułę.

Ostatnio dodane
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.