Dzieje się - Literatura

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to więcej niż święto!

2016-11-28 10:11:20 | Wrocław

Targi Dobrych Książek we Wrocławiu obchodzą swoje  dwudziestopięciolecie, czeka nas  jeszcze więcej atrakcji. Po raz pierwszy w historii Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się na płycie głównej Hali Stulecia. Stu pięćdziesięciu najlepszych wydawców z całej Polski przywiezie mnóstwo książkowych nowości i zaprosi na niemal dwieście spotkań z autorami.

Już w ubiegłym roku targi odwiedziło około pięćdziesiąt tysięcy osób, można się spodziewać, że w tym roku frekwencja będzie jeszcze większa, dlatego impreza została przeniesiona do przestronnej, zabytkowej i znanej wszystkim Hali Stulecia. Stanie tam sto pięćdziesiąt stoisk Wydawców z całej Polski, dwie wystawy oraz strefa dla dzieci (sala zabaw). Spotkania z autorami będą odbywać się w czterech specjalnie przygotowanych i oznakowanych salach (ilość miejsc ograniczona warto więc przyjść wcześniej).

Na miejscu znajdziemy również szatnię, dwa punkty informacyjne (otrzymamy tam m.in. bezpłatny plan stoisk, program, czy Gazetę Wrocławską ze specjalnym dodatkiem targowym), kawiarnię i strefę gastronomiczną umiejscowioną w kuluarach. Wstęp na WTDK jest bezpłatny.
 
Spotkania, autografy, warsztaty...


Książki to niezliczone historie i tematy. Na targach jest ich tysiące! Warto już dziś prześledzić plan spotkań, by wybrać coś dla siebie. Miłośnicy natury z pewnością nie mogą się już doczekać spotkania z Adamem Wajrakiem. W zeszłym roku sala dla jego fanów okazała sie zbyt mała. Tym razem z pewnością przybędą podobne tłumy, dlatego wyjątkowo to spotkanie (niedziela, 12:00) zostało zaplanowane w innym miejscu – w największej Sali Audytoryjnej w budynku Centrum Kongresowego, obok Hali Stulecia. Nie lada gratka czeka także na podróżników – będą mieli szansę spotkać się ze sławnym polskim polarnikiem i podróżnikiem Markiem Kamińskim (niedziela, 11:00).

O niezwykłym szlaku pieprzu będzie można posłuchać na spotkaniu z Anną Janowską, autorką książki "Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar" (sobota, 15:00). Jak szukać szczęścia na Filipinach podpowie natomiast Małgorzata Szumska (sobota 14:00, stoisko Wydawnictwa Czarne). Wielu czytelników czeka również z niecierpliwością na spotkanie z reporterami: Wojciechem Tochmanem (piątek - 16:00, sobota-12:00, niedziela-11:00, stoisko Wydawnictwa Dowody na Istnienie) oraz Mariuszem Szczygłem (niedziela od 13:00 do 14:30 podpisywanie książek przy stoisku Dowody na Istnienie).
 
Fani kina i teatru także mogą wybierać w propozycjach. Interesująco zapowiada się spotkanie z Darkiem Koźlenko (piątek 18:00), autorem książki Sami Swoi. "Za kulisami komedii wszech czasów", w którym udział wezmą reżyser filmu Sylwester Chęciński oraz Jerzy Janeczek (Witia Pawlak). Do Wrocławia przyjedzie także Wojciech Malajkat (piątek, 15:00), Lech Majewski (niedziela, 14:00), Ewa Błaszczyk (niedziela 11:00) oraz Elżbieta Baniewicz - autorka biografii o Januszu Gajosie (niedziela 14:00, stoisko Wydawnictwa Marginesy). Wielkim wydarzeniem dla profesjonalistów i amatorów fotografii będzie z pewnością spotkanie z wybitnym fotografem i zarazem bohaterem książki Tadeuszem Rolke (niedziela, 12:00).
 
Znajdzie się także coś dla kibiców sportowych, ale i dla fanów rocka. Pierwszym polecamy spotkanie z Tomaszem Zimochem, który opowie o pracy, przyjaźniach ze sportowcami i kulisach najważniejszych wydarzeń sportowych. Fani muzyki powinni natomiast wybrać się na prezentację książki "Rock we Wrocławiu 1959–2000", w której udział wezmą wrocławscy muzycy: Kazimierz Cwynar, Lech Janerka, Jacek Krzaklewski, Krzysztof KAMAN Kłosowicz oraz Aleksander Mrożek (niedziela, 13:00). Organizatorzy nie zapomnieli o miłośnikach języka polskiego - specjalnie dla nich odbędzie się spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem, prof. Andrzejem Markowskim i prof. Janem Miodkiem (sobota, 14:00).
 
Ponadto z czytelnikami spotkają się m.in.: Marek Krajewski, Paweł Smoleński, Barbara Gawryluk, Angelika Kuźniak, Magdalena Budzińska, Konrad Piskała, Tomasz Potkaj, Tomasz Piątek, Jacek Inglot, Mariusz Urbanek, Igor Brejdygant, Ewa i Paweł Pawlakowie, Brygida Helbig, Jerzy Rostkowski, Maria Kaleta, Marta Kisiel, Lidia Miś, Dorota Karaś, Mariola Pryzwan, Krzysztof Tomasik, Mikołaj Golachowski i wielu innych.

Warsztaty

Dzieci mogą spędzić niemal cały dzień w sali zabaw, gdzie wezmą udział m.in. w tworzeniu ekologicznych toreb na książki, zimowych dekoracji ,świątecznych stempli. Na małych czytelników czekają również warsztaty plastyczno-literackie, warsztaty z książką artystyczną, zajęcia poświęcone książce dotykowej, czy warsztaty logopedyczne. Nie zabraknie Świętego Mikołaja, Moli   Książkowych i Bajarzy. Odbędą się także niekonwencjonalne warsztaty języka angielskiego dedykowane różnym grupom wiekowym (szczegóły w programie).

Kto kocha psy, niech przyjdzie na warsztaty i konsultacje behawioralne, które w towarzystwie podbijających serca czworonogów poprowadzi doświadczony trener psów Krzysztof Tatar. . Najmłodszych zachęcamy do udziału w warsztatach bezpiecznego obcowania z psami "Z psem za pan brat". Natomiast opiekunom czworonogów trener odpowie na pytania dotyczące wychowania i pielęgnacji psów (sobota o 10:00, niedziela o 17:00).

Co nowego?

Wielu nowych wydawców, setki nowych książek i  więcej stoisk z komiksami. Propozycją przygotowywaną specjalnie z okazji 25-lecia WTDK i w związku ze zbliżającymi się Weekendem Zamknięcia Programu ESK Wrocław 2016  jest wielka literacka gra miejska „Litera-tu-GRA", na którą zapraszamy w sobotę 3 grudnia. Grę dla 160 osób (obowiązują zapisy, zgłoszenie drogą mailową na adres: gramiejska@wroclaw2016.pl.) organizuje Europejka Stolica Kultury Wrocław. Zagadki będą związane z literaturą i programem ESK. Uczestnicy zabawy będą mieli szansę spotkać kultowe postacie literackie, w tym Sherlocka Holmesa, Harry’ego Pottera, Cześnika z „Zemsty” Fredry czy bohatera „Bajek robotów” Stanisława Lema. Tych, którzy wezmą udział w grze czeka wyśmienita zabawa, dużo ruchu i gwarantowane nagrody.
 
Nowością jest również konkurs Pisać każdy może dla młodzieży ponadgimnazjalnej na najlepsze opowiadanie. Nadesłano dwieście prac, laureata poznamy w piątek 2 grudnia o godz. 15:00. Główną nagrodą, ufundowaną przez firmę Queverton jest wyjazd na zimowisko do Szkoły Tropicieli lub Szkoły Czarodziejów w jednym z wybranych z polskich zamków (Zamek Moszna, Zamek Czocha, Zamek Kliczków, Zamek Gniew lub Zamek Krasiczyn).

W Hali Stulecia warto w tym roku także szukać tzw. stref relaksu z leżakami i poduchami. Jedną przygotuje Radio Wrocław, a drugą znajdziemy przy stoisku Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 - będzie tam można spokojnie przejrzeć książki, przyłączyć sie do tworzenia Wrocławskiego Muralu Literackiego i wielkiej księgi o Wrocławiu, w której każdy będzie mógł dopisać swój fragment. Nie zabraknie też quizów, konkursów, gadżetów i nagród.

To trzeba zobaczyć - wystawy

Koniecznie trzeba zobaczyć wystawy prezentowane w ramach 25. WTDK. Wielką frajdą dla oka będzie kameralna wystawa fotograficzna "Żywe obrazy: twórcze spojrzenie na sztukę", która powstała dzięki współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej  Filii nr 23, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2,  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej "Dzienny Dom Pomocy na Ciepłej" oraz Klubu Seniora Osób Niesłyszących "Integracja". Idea projektu zasadza się na rekonstrukcji fotograficznej wybranych dzieł malarskich oraz ich swobodnej ich interpretacji. Drugą propozycją jest wystawa ilustracji Guido van Genechtena - wielokrotnie nagradzanego ilustratora, grafika, rysownika i autora książek dla dzieci wydanych w 40 krajach na całym świecie. Tę wystawę będzie można oglądać dzięki zaangażowaniu Wydawnictwa Adamada.

Klub festiwalowy i program PROZA po godzinach

Po raz pierwszy Wrocławskie Targi Dobrych Książek będą miały też swój klub festiwalowy (klub PROZA, Przejście Garncarskie 2), w którym będzie można cieszyć się targową atmosferą do późnych godzin nocnych i od nieco mniej formalnej strony. Po godzinach otwarcia Targów w Hali Stulecia warto więc wybrać się na wrocławski Rynek do klubu literacko-muzycznego PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro). Oprócz spędzenia czasu w pubie pełnym książek i dobrej muzyki będzie można wziąć udział w wydarzeniach dodatkowych, które również znalazły w programie Targów.

Na spotkania do PROZY z swojego 20-lecia zaprasza Wydawnictwo Czarne, które zaprosiło: Pawła Smoleńskiego (piątek 2 grudnia, 19:00) i z Angelikę Kuźniak oraz Magdalenę Budzińską (sobota 3 grudnia, 17:00). Również w sobotę o 20:00 warto obejrzeć tu „Kamuflaż” współczesny spektakl taneczny autorstwa Anity Szurek i Tomka Pomersbacha metaforycznie  odnoszący się do postaci Marylin Monroe (bilety w cenie 15 zł do kupienia  bezpośrednio przed spektaklem w PROZIE, rezerwacja miejsc drogą mailową: thomas303@interia.pl).

Największy regał bookcrossingowy

Pub PROZA jest prowadzony na co dzień przez Wrocławski Dom Literatury. Wszystkie ściany klubu zamieniły się w ogromne regały: wiele półek jest już wypełniona książkami, ale część czeka jeszcze na lektury. Plan jest taki, by stworzyć największy regał bookcrossingowy w mieście! Jeśli  więc mamy w domu niepotrzebne już książki warto je przekazać nam właśnie na Tragach.  W tym celu w Hali Stulecia, przy punkcie informacyjnym WTDK stanie specjalnie oznakowana skrzynia.  Tam też wolontariusze  poproszą o wypełnienie niecodziennej ankiety - bardzo krótkiej, do której nie potrzebujemy nawet niczego do pisania. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym badaniu, tym bardziej, że wiąże się ono z udziałem ł w losowaniu nagród książkowych.

Książka Roku 2016

Pierwszego dnia targów poznamy Książkę Roku 2016 - laureata jedynego w Polsce konkursu edytorskiego Pióro Fredry. Jury nominowało do tej nagrody pięć Wydawców: Wydawnictwo Media Rodzina (za książkę Barbary Kosmowskiej Tru z ilustracjami Emilii Dziubak), Wydawnictwo Nasza Księgarnia (za książkę Katarzyny Piętki Gry i zabawy z dawnych lat z ilustracjami Agaty Raczyńskie), Wydawnictwo Znak (za książkę Michała Rusinka Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej), Wydawnictwo Karakter (za książkę Filipa Springera Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast z fotografiami autora), Wydawnictwo Literackie (za książkę Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak). Wszystkie nagrodzone publikacje będą dostępne na Wrocławskich Targach Dobrych Książek.

Organizator 25. WTDK: Wrocławski Dom Literatury

Godziny otwarcia 25. WTDK:

Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1:
1 grudnia (czwartek) 12.00-18.00
2 grudnia (piątek) 10.00-19.00
3 grudnia (sobota) 10.00-19.00
4 grudnia (niedziela) 10.00-16.00

Wstęp wolny!

ip

Słowa kluczowe: Targi Dobrych Książek, hala stulecia, klub proza, Książka Roku 2016
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zdjęcie z filmu "Ciemniejsza strona Greya"
Ciekawe książki dla dorosłych

Romanse, erotyki, powieści obyczajowe. Prezentujemy książki dla dorosłych, które warto przeczytać.

Zanim się pojawiłeś
Najlepsze książki autorstwa Jojo Moyes

Zobaczcie, które książki modnej, brytyjskiej pisarki są najciekawsze i najchętniej czytane.

Okładka "Prokuratora" Pauliny Swist
Najlepsze kryminały 2017 roku

Zobaczcie, jakie dobre kryminały z 2017 roku zdecydowanie warto przeczytać!

Polecamy
Rozdano nagrody im. Wisławy Szymborskiej [FOTO]
Rozdano nagrody im. Wisławy Szymborskiej [FOTO]

Poznaliśmy laureatów tegorocznej nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Zobacz zdjęcia z gali.

Leniwa niedziela od Świata Książki
Leniwa niedziela od Świata Książki

Leniwa niedziela to taki dzień, kiedy jest czas na lekturę. Dzięki wydawnictwu Świat Książki teraz będzie można ją mieć każdego dnia. "Leniwa niedziela" to nazwa nowej serii powieści, w ramach której znajdą się współczesne powieści obyczajowe dla kobiet, będące czymś więcej niż tylko chwilową rozrywką.

Ostatnio dodane
Zdjęcie z filmu "Ciemniejsza strona Greya"
Ciekawe książki dla dorosłych

Romanse, erotyki, powieści obyczajowe. Prezentujemy książki dla dorosłych, które warto przeczytać.

Zanim się pojawiłeś
Najlepsze książki autorstwa Jojo Moyes

Zobaczcie, które książki modnej, brytyjskiej pisarki są najciekawsze i najchętniej czytane.