Dzieje się - Literatura

Wieczorki poetyckie we Wrocławiu - doświadcz poezji na żywo

2018-04-03 11:28:39 | Wrocław

Tomiki poetyckie wciąż nie należą do najchętniej czytanych książek, a słowo „wiersz” wielu ludziom przywodzi na myśl wspomnienia z nudnych lekcji polskiego. Na szczęście amatorów liryki też nie brakuje i dokładają oni wszelkich starań, by zainteresować nią szersze grono czytelników. Wśród różnych sposobów popularyzacji poezji warto wymienić dwa najciekawsze: wieczorek literacki oraz slam poetycki. Zobacz, co dzieje się we wrocławskim światku poetów.

Wydarzenia poetyckieWieczorek literacki – kawa, herbata i poezja

Typowy młody literat to osoba, która spędza wieczory w kawiarniach, szukając inspiracji w oparach kawy i rozważając istotę poezji z towarzyszami… Ile w tym prawdy, ile stereotypu – trudno stwierdzić. Trzeba jednak przyznać, że klimatyczne lokale to nadal ulubione miejsca spotkań okolicznych poetów. Twórcy i słuchacze zbierają się przy kubku gorącego napoju, by czytać swoje dzieła i poznawać innych, dzielić się refleksjami i obserwacjami. Ale wieczorek literacki to coś więcej niż luźna rozmowa wokół liryki.

Takie wydarzenie często przybiera formę performansu, na którym jeden lub kilku artystów prezentuje swoją sztukę. Potem zwykle jest czas na otwarta dyskusję z publicznością. Wieczorki są ciekawą propozycją zarówno dla autorów, jak i dla czytelników. Poeci mają okazję wydobyć swoje wiersze na światło dzienne i uzyskać wiadomość zwrotną. Odbiorcy natomiast mogą dowiedzieć się czegoś o procesie twórczym i zadać dowolne pytanie pisarzowi. Poza tym słowo zupełnie inaczej wybrzmiewa „na żywo”, w autorskiej interpretacji, niż wygląda na papierze.

Slam poetycki – bitwa na wiersze

Dla tych, którzy wolą mocniejsze wrażenia od wieczornego czytania poezji, alternatywą będzie tzw. slam poetycki. Można porównać go do ulicznych potyczek raperów, ponieważ jest to rodzaj konkursu, na którym literaci deklamują swoje własne wiersze w spontanicznych pojedynkach. Po recytacji obu uczestników aplauz publiczności decyduje, który tekst spodobał się bardziej. Klasyczny slam ma kilka rund, w trakcie których odpadają kolejni zawodnicy. W ten sposób - drogą eliminacji - wyłania się jedynego zwycięzcę.

Jest to chyba najbardziej emocjonująca forma spotkań z poezją, która pokazuje zupełnie inne oblicze liryki – pełnej uczuć, ekspresyjnej, żywej. Niektórzy artyści ujawniają też talent aktorski, dzięki czemu czytanie wiersza zamienia się w prawdziwy spektakl teatralny. Do tego dochodzi element rywalizacji oraz czynny udział publiczności. Nigdy nie wiadomo, czego się spodziewać, i w tym sensie każdy slam jest wyjątkowy.

Poezja we Wrocławiu – nadchodzące wydarzenia

Zaciekawiony? Przekonaj się sam, jak zmienia się tekst w oderwaniu od kartki papieru. We Wrocławiu regularnie organizuje się spotkania literackie, czytania wierszy i happeningi poetyckie. Oto kilka wydarzeń, które odbędą się w najbliższym czasie.

Seryjni poeci: Szczepan Kopyt / 04.04.2018 / PROZA. Spotkanie ze Szczepanem Kopytem w ramach cyklu „Seryjni poeci”. Joanna Orska będzie rozmawiać z autorem na temat wyboru jego wierszy „Wypisy dla klas pracujących”.

Dzieci bogów / 09.04.2018 / PROZA. Spotkanie poetyckie z udziałem Anny Grodowskiej, Anny Paciorek i Janusza Bilicza.

Dorzecza: Bielawa, Dzierżoniów i okolice / 12.04.2018 / PROZA. Spotkanie z literatami z Kotliny Dzierżoniowskiej w ramach cyklu „Dorzecza”. Podczas rozmowy poznamy twórczość i osobowości literackie tego regionu.

Babski slam / 13.04.2018 / Impart. Turniej  slamu specjalnie dla poetek. Konkurować mogą tylko kobiety, ale na widownię zapraszamy wszystkich. Gościem specjalnym będzie Rudka Zydel, zwyciężczyni Pierwszych Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu. Zapisy otwarte.

Maciej Robert / 16.04.2018 / PROZA. Spotkanie z Maciejem Robertem, na którym dyskutowany będzie jego najnowszy tom poezji „Demologos”.

Literatura pod napięciem: Jarosław Mikołajewski / 23.04.2018 / PROZA. Spotkanie z wszechstronnym twórcą Jarosławem Mikołajewskim. Rozmowę poprowadzi wrocławska poetka Agnieszka Wolny-Hamkało.

MP

fot.: Pixabay.com/Mediamodifier

Słowa kluczowe: literatura, wieczorek literacki, slam poetycki, klub Proza, Impart
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ilona Witkowska
Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018

Wśród kandydatów znaleźli się m.in. Julia Fiedorczuk, Marta Podgórnik i Linn Hansén. Poznaj pozostałe nominacje!

Andrzej Franaszek
Znamy program 3. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie imprezy są spotkania z pisarzami, dyskusje, koncerty i improwizacje teatralne.

Nagrody Wielkiego Kalibru 2018
Książki z szansami na Nagrodę Wielkiego Kalibru 2018

Spośród tych tytułów jurorzy wybiorą nominowaną do nagrody siódemkę.

Polecamy
Nominacje do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Nominacje do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przedstawiło 10 książek nominowanych w tegorocznej edycji.

Najlepsza książka na gwiazdkę - znamy nominowanych
Najlepsza książka na gwiazdkę - znamy nominowanych

Z racji tego, że Święta tuż, tuż, czas pomyśleć o prezentach dla swoich bliskich.

Ostatnio dodane
Ilona Witkowska
Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018

Wśród kandydatów znaleźli się m.in. Julia Fiedorczuk, Marta Podgórnik i Linn Hansén. Poznaj pozostałe nominacje!

Andrzej Franaszek
Znamy program 3. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie imprezy są spotkania z pisarzami, dyskusje, koncerty i improwizacje teatralne.

Kupony i kody rabatowe