Dzieje się - Literatura

Udany jubileusz Wrocławskich Targów Dobrych Książek. 60 tysięcy fanów w Hali Stulecia!

2016-12-05 11:26:12 | Wrocław

Jubileuszowe 25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek dobiegły końca. Impreza trwała od 1 do 4 grudnia w Hali Stulecia i wzięło w niej udział 151 wystawców. Łącznie przez cztery dni Targi Dobrych Książek odwiedziło ponad 60.000 zwiedzających! To około 5 tysięcy więcej niż rok temu.

Przeniesienie Targów do Hali Stulecia dało możliwość komfortowego ustawienia stoisk - zwiedzający mieli więcej miejsca i mogli swobodnie przeglądać ofertę Wydawców. Wrocławianie kochają czytać i okazało się, że nawet Hala Stulecia chwilami okazywała się dla nich zbyt mała! Tłumy odwiedziły 25. WTDK zwłaszcza w sobotę i niedzielę. W czwartek i piątek do popołudnia aktywne były szczególnie szkoły, które licznie przyprowadziły uczniów na targi w ramach lekcji oraz z okazji zbliżających się mikołajek.

Setki dzieci wzięło udział także w warsztatach i kreatywnych zajęciach wchodzących w program Targów.  Kilka tysięcy czytelników skorzystało również ze spotkań z około setką Autorów. Wielometrowe kolejki na blisko godzinę ustawiły się po autografy m.in. do Tomasza Zimocha, Marka Kamińskiego, Tadeusza Rolke, Profesora Miodka i Profesora Markowskiego, Adama Wajraka, Tomasza Szczygła, czy Wojciecha Malajkata.

Tytuł Książki Roku 2016 w, towarzyszącym Targom Dobrych Książek, konkursie edytorskim Pióro Fredry 2016 zdobyło Wydawnictwo Karakter za książkę Filipa Springera "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast". Nagrodzona książka cieszyła się na wrocławskich Targach ogromnym zainteresowaniem - wszystkie egzemplarze, które Wydawnictwo Karakter przywiozło ze sobą do Wrocławia zostały wyprzedane! Dla tych, którzy czekali do ostatniej chwili, w niedzielę książki Springera już zabrakło.

Podczas 25. Wrocławskich Targów Dobrych Książek odbyła się także wielka gra miejska "Litera-tu-GRA!" inspirowana motywami literackimi oraz wydarzeniami kulturalnymi z programu Europejskiej Stolicy Kultury. Grę, która odbyła się w sobotę w Hali Stulecia, organizował zespół Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i wzięło w niej udział aż 160 osób!

Z okazji jubileuszowych WTDK nagrodziliśmy również najlepiej piszącą młodzież. Pierwsza edycja nowego ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie "Pisać każdy może..." skierowanego do młodzieży ponadgimnazjalnej cieszyła się dużym powodzeniem. Wrocławski Dom Literatury otrzymał 200 opowiadań, z których jury wybrało cztery prace młodych autorów.

Nagrodą główną nagrodzono Magdalenę Garulę za utwór "Pokój w Nowym Jorku" (II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Bolesławcu), a ponadto przyznano trzy wyróżnienia, dla Jaśminy Iwaszkiewicz "Ciąg dalszy nastąpi, czyli 6000 znaków bez spacji"(Autorskie Licea Artystyczne i Akademickie), Kingi Terech [Bez tytułu] (II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie) oraz Marcina Lisieckiego "Szatańskie folie" (Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie).

Główną nagrodę w konkursie "Pisać każdy może..." ufundowała firma Queverton. Jest nią wyjazd do Krainy Queverton na zimowy semestr (zimowisko) Szkoły Tropicieli lub Szkoły Czarodziejów do jednego z wybranych polskich zamków: Zamku Moszna, Zamku Czocha, Zamku Kliczków, Zamku Gniew lub Zamku Krasiczyn. Wszyscy laureaci otrzymali czytnik Kindla, książki oraz pamiątkowe dyplomy. Ponadto za rok zostanie wydana książka, w której znajdą się wszystkie nagrodzone opowiadania. Premiera tej publikacji przewidziana jest na kolejną edycję Wrocławskich Targów Dobrych książek w grudniu 2017 roku.  

ip

fot. Andrzej Solnica/materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wrocławskie Targi Dobrych Książek, Hala Stulecia, książka roku 2016, pióro fredry
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zdjęcie z filmu "Ciemniejsza strona Greya"
Ciekawe książki dla dorosłych

Romanse, erotyki, powieści obyczajowe. Prezentujemy książki dla dorosłych, które warto przeczytać.

Zanim się pojawiłeś
Najlepsze książki autorstwa Jojo Moyes

Zobaczcie, które książki modnej, brytyjskiej pisarki są najciekawsze i najchętniej czytane.

Okładka "Prokuratora" Pauliny Swist
Najlepsze kryminały 2017 roku

Zobaczcie, jakie dobre kryminały z 2017 roku zdecydowanie warto przeczytać!

Polecamy
Wrocławskie Targi Dobrych Książek to więcej niż święto!
Wrocławskie Targi Dobrych Książek to więcej niż święto! Wrocław

W tym roku czeka nas jeszcze więcej atrakcji.

Rozdano nagrody im. Wisławy Szymborskiej [FOTO]
Rozdano nagrody im. Wisławy Szymborskiej [FOTO]

Poznaliśmy laureatów tegorocznej nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Zobacz zdjęcia z gali.

Ostatnio dodane
Zdjęcie z filmu "Ciemniejsza strona Greya"
Ciekawe książki dla dorosłych

Romanse, erotyki, powieści obyczajowe. Prezentujemy książki dla dorosłych, które warto przeczytać.

Zanim się pojawiłeś
Najlepsze książki autorstwa Jojo Moyes

Zobaczcie, które książki modnej, brytyjskiej pisarki są najciekawsze i najchętniej czytane.