Dzieje się - Literatura

Poeci na nowy wiek: debiuty 2000 i 2001

2009-10-13 13:14:21 | Wrocław

 Którzy z debiutantów kończącej się właśnie dekady mają szanse na trwałe zapisać się w poezji polskiej? Które z książek zasługują na miano najważniejszego debiutu? Czy jakieś debiutanckie tomiki zostały przez krytykę przeoczone, niedocenione?

Czy ostatnie dziesięć lat to faktycznie dominacja debiutantów z lat 90.? Czy poeci, którzy debiutowali w pierwszej dekadzie nowego wieku będą w stanie nadać nowy ton poezji polskiej? Jeśli tak, to kto z tego grona może odegrać najważniejszą rolę?

Tymi pytaniami kilka tygodni temu Biuro Literackie zainaugurowało projekt Poeci na nowy wiek. Dzisiaj (13.10) w Przystani! start zasadniczej części akcji, która ma na celu wyłonienie autorów zasługujących na miano Poetów na nowy wiek.

W każdym miesiącu przez kilka dni (między październikiem a marcem) autor projektu Roman Honet prezentować będzie obszerne szkice przywołujące i przybliżające debiutantów oraz najważniejsze książki z poszczególnych lat.

Z grona nominowanych w każdym roku autorów wskazywać będzie jednego, dwóch, a czasami trzech, których zaprosi do udziału w przedsięwzięciu. W kolejnych dniach publikowane będą zestawy wierszy, recenzje debiutanckiej książki oraz rozmowa z autorem.    

Trzynastu autorów (tylko takich, którzy nie współpracują z Biurem Literackim) dodatkowo zaprezentuje się w ramach cyklu wieczorów autorskich Poeci na nowy wiek. Pierwszy z wieczorów w środę 14 października o 18:00 w księgarni Port Literacki. 

Finałem akcji będzie publikacja antologii z wierszami najważniejszych poetów ostatniej dekady oraz specjalny wieczór autorski podczas 15. edycji festiwalu Port Wrocław w kwietniu 2010 roku.

Portowe "upominanie się o nowych autorów" w bezpośredni sposób nawiązuje do cyklu spotkań „Barbarzyńcy i nie" jaki w latach 1996-1999 zainicjował w Legnicy Artur Burszta. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali wówczas najważniejsi debiutanci lat 90: Miłosz Biedrzycki, Darek Foks, Mariusz Grzebalski, Krzysztof Jaworski, Tadeusz Pióro, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Dariusz Sośnicki, Marcin Świetlicki, Adam Wiedemann.

W kolejnych latach "upominanie się o autorów" realizowane było poprzez projekt "Odsiecz", w którym udział wzięli m.in. Jacek Gutorow, Roman Honet, Radosław Kobierski, Marta Podgórnik, Tomasz Różycki, Krzysztof Siwczyk, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Planując jubileuszowy 15. festiwal uznaliśmy, że ówcześni debiutanci nie potrzebują już tak dużego wsparcia i zamiast wydawać okolicznościową publikację lepiej uruchomić akcję, dzięki której znowu upomnimy się o nowych autorów.  

Już dzisiaj (13.10) nominacje dla debiutantów z rocznika 2000. W tym gronie znaleźli się: Wojciech Brzoska, Wojciech Gedroyć, Julia Fiedorczuk, Anna Podczaszy oraz Adama Pluszka. We wtorek obszerna prezentacja najważniejszego zdaniem Romana Honeta debiutanta z tej piątki.

W czwartek (15.10) nominacje debiutantów z rocznika 2001. Dzień później prezentacja wybranego autora. Ci, którzy nie chcą czekać na wybory Romana Honeta zapraszamy do portowej księgarni. W środę prezentacja nominacji ale także wieczór najciekawszego debiutanta 2001 roku.    

ip   

Słowa kluczowe: biuro literackie poeci port literacki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zdjęcie z filmu "Ciemniejsza strona Greya"
Ciekawe książki dla dorosłych

Romanse, erotyki, powieści obyczajowe. Prezentujemy książki dla dorosłych, które warto przeczytać.

Zanim się pojawiłeś
Najlepsze książki autorstwa Jojo Moyes

Zobaczcie, które książki modnej, brytyjskiej pisarki są najciekawsze i najchętniej czytane.

Okładka "Prokuratora" Pauliny Swist
Najlepsze kryminały 2017 roku

Zobaczcie, jakie dobre kryminały z 2017 roku zdecydowanie warto przeczytać!

Polecamy
Cała prawda o kobietach w polskiej policji! Twórca "Pitbulla" napisał książkę
Cała prawda o kobietach w polskiej policji! Twórca "Pitbulla" napisał książkę

Przeczytaj obszerne fragmenty książki "Niebezpieczne kobiety" Patryka Vegi.

Nauczyciel na tle zniszczonego Sky Tower na okładce"Otchłani"
Nauczyciel na tle zniszczonego Sky Tower na okładce"Otchłani"

"Otchłań" Roberta J. Szmidta to nowa powieść z Uniwersum metro 2033. Na jej okładce znalazł się Sky Tower, symbol zniszczonego Wrocławia.

Ostatnio dodane
Zdjęcie z filmu "Ciemniejsza strona Greya"
Ciekawe książki dla dorosłych

Romanse, erotyki, powieści obyczajowe. Prezentujemy książki dla dorosłych, które warto przeczytać.

Zanim się pojawiłeś
Najlepsze książki autorstwa Jojo Moyes

Zobaczcie, które książki modnej, brytyjskiej pisarki są najciekawsze i najchętniej czytane.