Dzieje się - Literatura

Co w 2006 roku w Biurze Literackim

2006-01-04 00:00:00 | Wrocław

Co w 2006 roku w Biurze Literackim

Spotkaniem z Dariuszem Sośnickim 4 stycznia w księgarni "Port Literackie" we Wrocławiu zainaugurowana zostanie działalność Biura Literackiego w 2006 roku. Będzie to jednocześnie oficjalne otwarcie księgarni po remoncie.

W tym samym miejscu w kolejnych miesiącach zaplanowane zostały spotkania autorskie z następującymi autorami: 8 lutego z Piotrem Sommerem, 8 marca z Krzysztofem Siwczykiem, 20 września z Agnieszką Wolny-Hamkało, 11 października z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim, 8 listopada z Bartłomiejem Majzlem oraz 6 grudnia z Jerzym Jarniewiczem. Ci sami poeci będą gośćmi we wrocławskich bibliotekach podczas 21 spotkań zaplanowanych w ciągu całego roku.

Kontynuowane będzie Pogotowie poetyckie. Już 11 stycznia Stanisław Bereś odpowiadać będzie na pytanie "Czy Nike jest sprawiedliwa?". Kolejne zajęcia i indywidualne konsultacje poprowadzą: 15 lutego Dariusz Suska ("O wyższości prozy nad poezją"), 15 marca Piotr Śliwiński ("Kto mówi (w wierszu), do kogo i po co?"), 19 kwietnia Wojciech Bonowicz ("Przeciw poezji niezrozumiałej"), 24 maja Jacek Gutorow ("Czytać wiersz jak mapę: Opole, Gutorow, Marcinkiewicz, Podsiadło, Różycki"), 27 września Jacek Podsiadło ("Znał kto kiedy poetę trzeźwego?"), 18 października Tomasz Różycki, 15 listopada Piotr Kępiński ("Poezja jako doświadczenie") i 13 grudnia Marcin Baran ("Stan wojenny języka"). Na 7 czerwca zaplanowana została "Biała środa", w trakcie której swoje wiersze czytać będą młodzi wrocławscy autorzy, korzystający z "Pogotowia poetyckiego".

Na tym nie koniec działań edukacyjnych w Biurze. Odbędą się trzy edycje warsztatów literackich. 24-26 lutego z Jerzym Jarniewiczem i Bohdanem Zadurą, 02-04 czerwca z Martą Podgórnik i Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim oraz 27-29 października z Martą Podgórnik i Julią Fiedorczuk. Zaplanowano także serię zajęć w Kołobrzegu, które poprowadzi Artur Burszta.

11. edycja festiwalu Port Wrocław 2006 odbędzie się w dniach 7-9 kwietnia we wrocławskim Imparcie. W trzydniowej imprezie zaprezentują się m.in. autorzy z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Zaplanowana została konferencja poświęcona twórczości Tymoteusza Karpowicza. Muzycznymi gośćmi imprezy będą Jurij Andruchowycz i Karbido (którzy zaprezentują płytę, wydaną nakładem BL), a
także Bogusław Linda i Świetliki.

Odbędą się także dwie edycje "Portu Wrocław w Warszawie". Pierwsza 14 stycznia, druga 20 maja. W czerwcu (w dniach 15-18) w Kołobrzegu pierwsza odsłona projektu "Bursztynowe Pióro / Połów 2007". Oprócz tego Biuro Literackie weźmie udział w maju w targach książki w Warszawie, w październiku w Krakowie i w grudniu we Wrocławiu.

W pierwszej połowie 2006 roku ukaże się 10 nowych książek: Marta Podgórnik "Dwa do jeden" (02.01), Bartłomiej Majzel "Biała Afryka" (16.01), Andrzej Sosnowski "Dożynki" (30.01), Bohdan Zadura "Wiersze zebrane tom III" (13.02), Marcin Sendecki "Z wysokości. Parcele" (27.02), Krystyna Miłobędzka "Zbierane" (13.03), Wiktor Woroszylski "Moi Moskale. Od Puszkina do Ratuszyńskiej" (27.03), "Podziemne wniebowstąpienie Szkice o twórczości Tymoteusza Karpowicza" (10.04), Bohdan Zadura "Proza tom 2. Powieści" (24.04), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki "Poezja jako miejsce na ziemi" (22.05).

W drugiej połowie roku zaczną ukazywać się debiutanckie arkusze uczestników "Połowu 2007". Zaplanowane zostały także premiery ośmiu innych książek, m.in. "Planktonu" Bogusława Kierca, "Pełnego morza" Wojciecha Bonowicza, "Somy" Łukasza Jarosza oraz drugiego, rozszerzonego (o nowe wiersze a także o rysunki Eugeniusza Geta-Stankiewicza) wydania "Kotów. Podręcznika użytkownika" Tomasz Majerana.

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Polecamy
Spotkanie autorskie z Edytą Brzozowską [Relacja + FOTO]

Autorka książki "Profesor Dębski. Lekarz od cudu życia" spotkała się z czytelnikami we Wrocławiu.

księgarnia, biblioteka
Książki Tess Gerritsen - wciągną Cię bez reszty!

Chociaż najpierw pisała romanse ze szczyptą kryminalnej intrygi, to popularność zdobyła zapierającymi dech w piersiach thrillerami medycznymi.

Polecamy
Ostatnio dodane
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.