Dzieje się - Literatura

Wielkie otwarcie Domu Literatury we Wrocławiu

2016-08-18 11:22:31 | Wrocław

Wrocławski Dom Literatury otwiera się dla mieszkańców miasta i regionu! Niedawno instytucja wprowadziła się do nowej siedziby w Rynku. Jest tam  również przestrzeń spotkań dla wszystkich miłośników książek i kultury; to klub literacko-muzyczny PROZA, który mieści się na drugim piętrze w kamienicy przy Przejściu Garncarskim 2. Chociaż WDL formalnie działa od początku roku, to oficjalne otwarcie zaplanowano na weekend 17 i 18 września. Inauguracji Domu Literatury towarzyszyć będzie dwudniowe święto literackie!

Wrocławski Dom Literatury został powołany 1 stycznia 2016 jako miejska instytucja kultury służąca czytelnikom, twórczości i pisarzom. Jej podstawowym celem jest wspieranie rozwoju czytelnictwa oraz współpraca z środowiskami literackimi i artystycznymi miasta, Polski i Europy. Działalność WDL-u opiera się na organizowaniu i koordynowaniu różnych form promowania kultury literackiej takich jak: spotkania autorskie, premiery książek, dyskusje, warsztaty, konkursy, wystawy, targi książki (Wrocławskie Targi Dobrych Książek oraz Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY), panele krytycznoliterackie czy sesje naukowe.

Ważnym elementem programu nowej instytucji jest edukacja literacka dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników, a także integracja środowiska literackiego.  Dom Literatury prowadzi również działalność wydawniczą - do struktur nowej instytucji zostało włączone działające od 2014 roku Wydawnictwo Warstwy. - Wrocław ma bogatą i inspirująca tradycję literacką - będziemy ją kontynuować i popularyzować. Edukacja, integracja, inspiracja - to trzy główne znaki na busoli Wrocławskiego Domu Literatury - mówi profesor Andrzej Zawada, dyrektor nowej instytucji.

Podczas wakacji zakończył się remont nowej siedziby WDL-u w kamienicy przy Przejściu Garncarskim 2, gdzie na drugim piętrze otwarto również klub literacko-muzyczny PROZA ze sceną i działającym na co dzień pubem. To tutaj Wrocławski Dom Literatury zaprasza swoją publiczność! W PROZIE odbywają się imprezy, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty i wystawy.  Do dyspozycji gości  jest również ogromny regał z książkami do poczytania przy kawie. Od jesieni ruszy także cykliczne Kino Literackie z niestandardowym repertuarem korespondującym z tematami zaczerpniętymi z książek.

Po wprowadzeniu się do nowej przestrzeni przyszedł czas na zaproszenie do niej mieszkańców Wrocławia, gości, turystów, wszystkich zainteresowanych kulturą. Oficjalny Weekend Otwarcia odbędzie się w połowie września  (17-18.09.2016). Te dwa dni będą miały charakter małego festiwalu, prawdziwego święta literackiego, w którym udział weźmie kilkunastu gości: pisarzy i poetów.

Program Weekendu Otwarcia został przygotowany we współpracy z Programem Trzecim Polskiego Radia  Odbędzie się cykl spotkań autorskich poprowadzonych przez redaktora Michała Nogasia (Radiowa Trójka) oraz prof. Stanisława Beresia. Organizatorzy zapraszają do klubu PROZA na ciekawe wieczory z: Arturem Andrusem, Elżbietą Cherezińską, Anną Janko, Magdaleną Parys, Filipem Springerem, czy Piotrem Siemionem. Będzie to okazja do  rozmów o książkach już znanych, ale i premierach. Nie zabraknie także czasu na dialog z publicznością i poruszenie motywów wrocławskich.

W programie znajdą się ważne lokalne akcenty takie jak wieczór poświęcony wrocławskiemu poecie Tadeuszowi Różewiczowi:  Wokół Różewicza  (goście: Adam Hawałej, Maria Dębicz, prof. Jacek Łukasiewicz, prof. Wojciech Browarny, Jan Stolarczyk, prowadzenie: Tatiana Drzycimska), wystawa fotografii Adama Hawałeja oraz wieczór poetycki (dolnośląscy poeci i poetki) z udziałem Klary Nowakowskiej, Mirosławy Szychowiak, Aldony Kopkiewicz, Radosława Wiśniewskiego, Przemysława Witkowskiego; prowadzenie: dr Karol Maliszewski. W sobotę rano warto wybrać się do klubu PROZA na wyjątkowe śniadanie literackie (bufet) z menu inspirowanym powieściami (cena 39 PLN/osoba, rezerwacja miejsc: wdl@domliteratury.wroc.pl) - to propozycja dla wszystkich ceniących dobry smak nie tylko w literaturze.

PROGRAM OTWARCIA:

17 września (sobota)

11.00-13.00 –  Śniadanie literackie
15.00 –  spotkanie autorskie: Piotr Siemion, prowadzenie: prof. Stanisław Bereś
17.00 – spotkanie autorskie: Artur Andrus, , prowadzenie: Michał Nogaś (Program III Polskiego Radia)
19.00 – spotkanie autorskie:  Elżbieta Cherezińska, prowadzenie: Michał Nogaś (Program III Polskiego Radia)
20.30 – spotkanie autorskie:  Magdalena Parys, prowadzenie: Michał Nogaś (Program III Polskiego Radia)

18 września (niedziela)

15.00 – Wokół Różewicza (goście: Adam Hawałej, Maria Dębicz, prof. Jacek Łukasiewicz, prof. Wojciech Browarny, Jan Stolarczyk, prowadzenie: Tatiana Drzycimska)
17.00- Spotkanie autorskie: Anna Janko, prowadzenie: Michał Nogaś (Program III Polskiego Radia)
19.00  – spotkanie autorskie:  Filip Springer, prowadzenie: Michał Nogaś (Program III Polskiego Radia)
20.30 – Wieczór poetycki (poeci i poetki:  Klara Nowakowska, Aldona Kopkiewicz, Mirosława Szychowiak, Radosław Wiśniewski, Przemysław Witkowski, prowadzenie: dr Karol Maliszewski)

Zsa/ ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Dom Literatury, Spotkania literackie we Wrocławiu, Klub Proza
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Start Fundacji Olgi Tokarczuk
Uczniowie dostali nagrody w konkursie Fundacji Olgi Tokarczuk

Poznaliśmy laureatów konkursu "Jak zdobyć nagrodę Nobla?".

Bruno Schulz. Festiwal 2020
Zbliza się Bruno Schulz. Festiwal 2020 we Wrocławiu. Znamy już pełny program wydarzeń Wrocław

9. edycja odbędzie się w dniach 7-18 października 2020.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.