Dzieje się - Literatura

2. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius już 11 maja!

2017-05-08 10:36:23 | Wrocław

Organizatorzy gorąco zapraszają na II Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Przez trzy dni w środku maja będziemy słuchać wierszy, czytać wiersze i rozmawiać z poetami.

Silesius

Te spotkania ze sztuką słowa rozpocznie dwoje spośród dotychczasowych laureatów Nagrody Silesius za całokształt twórczości – Urszula Kozioł oraz Jacek Podsiadło. Tego samego wieczora poznamy autorów nominowanych do tegorocznej nagrody za debiut.

Poezja jest, jak to zwięźle wyraził Stanisław Barańczak, „rodzajem literackim, w którym głos jednostki rozbrzmiewa najsilniej”, ma zatem naturę niezupełnie festiwalową. Josif Brodski powiadał, iż „poezja jest etyką języka”. Festiwale niekoniecznie mają za zadanie stymulować refleksje etyczne. Nie można jednak wykluczyć, że mogą mieć tego rodzaju działanie uboczne.

Silesius, choć to poetycki Festiwal, będzie służył przede wszystkim rozmowie. Poprzez poezję i o poezji. Gościem drugiego dnia będzie liryka szwedzka. Czytana możliwie najwnikliwiej, tak jak jest to możliwe tylko wtedy, kiedy się ją przekłada. Na zajęcia warsztatowe z przekładu szwedzkich wierszy na polski zaprosiliśmy, w drodze konkursu, studentów naszych skandynawistyk uniwersyteckich. Anders Bodegard, wybitny i znany tłumacz polskiej literatury na szwedzki oraz Zbigniew Kruszyński, znakomity polski pisarz  i tłumacz z języka Szwedów, poprowadzą te warsztaty translatorskie.

Tego samego dnia wieczorem obaj tłumacze wezmą udział w wieczorze znanej szwedzkiej poetki Marie Lundquist i dyskusji o przekładach poetyckich. 12 maja odbędzie się także spotkanie Salonu Silesiusa, czyli wieczór autorski tegorocznych finalistów nagrody za książkę roku 2016.

Dzień trzeci zaś, zostanie rozpoczęty Salonem Silesiusa. Z tegorocznym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2017 za całokształt twórczości – Andrzejem Sosnowskim, rozmawiać będzie Joanna Orska.

Wieczorem podczas Gali Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, usłyszymy wiersze z nagrodzonych tomów i poznamy laureatów nagrodzonych za „książkę roku” i za debiut roku 2016.

Zwieńczeniem festiwalu będzie przyznanie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, któa jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Fundowana przez miasto Wrocław, przyznawana jest co roku w trzech kategoriach: książka roku, debiut roku oraz całkoszkształt twórczości.

PP/ip

fot. materiał prasowy

Słowa kluczowe: Andrzej Zawada, Wrocław, Wrocławska Nagroda Poetycka,Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zdjęcie z filmu "Ciemniejsza strona Greya"
Ciekawe książki dla dorosłych

Romanse, erotyki, powieści obyczajowe. Prezentujemy książki dla dorosłych, które warto przeczytać.

Zanim się pojawiłeś
Najlepsze książki autorstwa Jojo Moyes

Zobaczcie, które książki modnej, brytyjskiej pisarki są najciekawsze i najchętniej czytane.

Okładka "Prokuratora" Pauliny Swist
Najlepsze kryminały 2017 roku

Zobaczcie, jakie dobre kryminały z 2017 roku zdecydowanie warto przeczytać!

Polecamy
Rok życia Edith Piaf na sprzedaż!
Rok życia Edith Piaf na sprzedaż!

Niepublikowane listy Edith Piaf do jednego z jej kochanków, Louisa Gerardina, trafią niebawem na aukcje w Paryżu.

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
Międzynarodowy Festiwal Opowiadania Wrocław

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się 18 października. Ma szansę stać się jednym z najciekawszych wydarzeń artystycznych we Wrocławiu tej jesieni.

Ostatnio dodane
Zdjęcie z filmu "Ciemniejsza strona Greya"
Ciekawe książki dla dorosłych

Romanse, erotyki, powieści obyczajowe. Prezentujemy książki dla dorosłych, które warto przeczytać.

Zanim się pojawiłeś
Najlepsze książki autorstwa Jojo Moyes

Zobaczcie, które książki modnej, brytyjskiej pisarki są najciekawsze i najchętniej czytane.