Kultura
Wiśniowy sad

Wiśniowy sad

  • 2005-11-23
  • Teatr Polski - scena im. J.Grzegorzewskiego, Wrocław

Opis

Scena im. J.Grzegorzewskiego

WIŚNIOWY SAD Antoni Czechow

Przekład Czesław Jastrzębiec-Kozłowski Reżyseria Paweł Miśkiewicz Scenografia Andrzej Witkowski Muzyka Bolesław Rawski

Występują Danuta Balicka, Monika Bolly, Krzesisława Dubielówna, Ilona Ostrowska, Aleksandra Popławska (gościnnie)/Katarzyna Strączek, Halina Skoczyńska, Agata Skowrońska, Jadwiga Skupnik, Halina Śmiela-Jacobson/Ewa Kamas, Adam Cywka, Marcin Czarnik (gościnnie), Wojciech Dąbrowski/Tomasz Lulek, Cezary Kussyk, Ferdynand Matysik, Stanisław Melski, Andrzej Mrozek, Albert Narkiewicz (gościnnie), Henryk Niebudek, Igor Przegrodzki/Zygmunt Bielawski, Tadeusz Szymków, Andrzej Wilk oraz dzieci. Premiera w Teatrze Polskim 22 kwietnia 2001

W przedstawieniu - inaczej niż w dramacie Czechowa - nie ma przyjazdu i wyjazdu Raniewskiej, nie ma pozorów życia, które na chwilę wkracza do domu otoczonego wiśniowym sadem. Adaptacja tekstu wszystkie sceniczne wydarzenia podporządkowała postaci Lubow Raniewskiej. Spektakl zamyka i otwiera scena pożegnania bohaterki z rodzinnym domem. Wszystko, co zdarzy się pomiędzy jest jedynie grą wyobraźni, wspomnieniem tego, co było. I jak każdym wspomnieniem nie rządzi nim żadna sztywna chronologia ani logika. W takiej interpretacji ostatni dramat Czechowa staje się nie tylko historią o niemożności powrotu do dzieciństwa, straconych nadziejach i przegranym życiu, ale przede wszystkim tragiczną opowieścią o miłości do człowieka, który nie był godny ofiarowanego mu uczucia. I o rozpaczy kobiety, która prowadzi na skraj przepaści, ku śmierci. Jesteśmy samotni, rzeczywistość jest nudna, szara i kaleka, tylko wspomnienie ma barwę i kształt - jak teatralny obraz kwitnącego wiśniowego sadu Wiśniowy Sad na 41. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Festiwalu Sztuki Aktorskiej zdobył większość nagród. Grand Prix festiwalu otrzymała Halina Skoczyńska, Nagrodę Specjalną Jury Krzesisława Dubielówna, Nagrodę Aktorską Aleksandra Popławska, Nagrodę za rolę drugoplanową Henryk Niebudek, nagrodę za debiut Agata Skowrońska, a cały zespół wyróżniony został nagrodą Wojciecha za grę zespołową. We wrześniu 2001 Halina Skoczyńska za rolę Lubow Raniewskiej otrzymała nagrodę im. A. Zelwerowicza, przyznawaną przez miesięcznik "Teatr".

Czas trwania: 100 minut (bez przerwy) Ceny biletów: I miejsca: 32,- (norm.), 26,- (ulg.) II miejsca: 26,- (norm.), 21,- (ulg.) III miejsca: 21,- (norm.), 11,- (ulg.)