Inne
Straszni panowie trzej

Straszni panowie trzej

  • 2007-03-10, , godzina 18:00
  • 50, 35. 20, 10 zł
  • Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego, Wrocław

Opis

Straszni Panowie Trzej:
Janusz Szrom - wokal
Andrzej Łukasik - kontrabas
Andrzej Jagodziński - fortepian
i ich wyjątkowy gość
Ewa Bem - wokal
Bernard Chmielarz - dyrygent

Sekcja Smyczkowa Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego

Koncert, w większości, oparty jest na materiale zawartym na płycie, która ukazała się w grudniu 2006r. MP 3 można usłyszeć na: http://www.strasznipanowietrzej.pl/

Niewątpliwą atrakcją całego projektu jest obecność w nim wyjątkowego gościa, pierwszej damy polskiego jazzu EWY BEM.

Genezą pomysłu wydania płyty był program z piosenkami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, który powstał jesienią 2004 roku. Program, grany w konwencji jazzowej lecz nie jako koncert stricte jazzowy, przygotowany jest na najwyższym poziomie pod względem tekstowym, muzycznym i wykonawczym. Pomiędzy utworami Janusz Szrom, nawiązuje bliski kontakt
z publicznością, opowiada o Starszych Panach, o utworach które są wykonywane, anegdoty muzyczne, a także "wciąga" publiczność do wspólnego śpiewania.

Płyta oparta jest na materiale prezentowanym podczas koncertów lecz wzbogacona o element oryginalny i niespotykany przy prezentacji piosenek „Starszych Panów".

Jest nim, po raz pierwszy prezentowane opracowanie znanych wszystkim piosenek, na powyższe trio i siedemnasto osobową orkiestrę smyczkową. Do tej pory znamy ich wykonania w małych, kameralnych składach. Aranżacje orkiestrowe Andrzeja Jagodzińskiego znanego i uznanego aranżera są z pewnością mocną stroną tego projektu. Co ciekawe, piosenki na płycie nie będą pochodziły wyłącznie ze znanego wszystkim telewizyjnego programu: Kabaret Starszych Panów.

Na program koncertu składają się utwory :
Jesienna dziewczyna, Herbatka, No i jak tu nie jechać, Pejzaż bez Ciebie, Dobranoc, Dzień dobry Mr. Blues , Deszczyk, Po kompocie, Piosenka jest dobra na wszystko, Zmierzch, We dwoje, Taka Gmina.

Ewa Bem

Karierę artystyczną rozpoczęła w 1969 roku Grupie Bluesowej "Stodoła". Jako solistka zadebiutowała w 1970 roku z kwartetem Zbigniewa Seiferta i śpiewała z różnymi zespołami. W 1972 roku zdobyła I nagrodę na konkursie wokalistów jazzowych w Lublinie. Jest obok Aleksandra Bema i Andrzeja Ibka współtwórczynią zespołu Bemibek. Ta, nietypowa w muzyce polskiej formacja - czująca się równie dobrze w jazzie i muzyce pop - śpiewała na festiwalu Jazz Jamboree '71, dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia, koncertowała w kraju i zagranicą, zdobyła wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach i festiwalach (m.in. nagrody Jazz nad Odrą '71, na festiwalu piosenki Opole '71, nagroda festiwalu wokalistów jazzowych Lublin '71).

Po zmianach personalnych, grupa zmieniła nazwę na Bemibem. Zmieniła się także stylistyka zespołu, zmierzająca teraz coraz wyraźniej wokalistyką Ewy Bem do jazzu. Ale choć Ewa Bem występowała na festiwalach jazzowych to sporo udzielała się także na pop-muzycznych estradach. Zyskała wtedy spore uznanie szerszej publiczności oraz ogromną popularność.

Śpiewała ze wszystkimi liczącymi się jazzmanami. Współpracowała z Markiem Blizinskim, Andrzejem Jagodzinskim, Zbigniewem Jaremką, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, zespołem Old Timers i Studiem Jazzowym PR.

Druga połowa lat siedemdziesiątych poświecona była występom zagranicznym.

Lata osiemdziesiąte to pasmo sukcesów krajowych: główna nagroda na festiwalu opolskim, szereg wygranych plebiscytów i przebojowe nagrania radiowe przynoszą Ewie Bem tytuł Piosenkarki Roku 1980. W 1981 nagrała LP z prestiżowej serii Polish Jazz - 'Be a Man' , w 1982 wystąpiła na festiwalu Jazz Band Blues w Sztokholmie (W. Karolak - p., Red Mitchell - b, Allan Dawson - dr), a następnie odbyła tournee po Skandynawii z polską grupą jazzową Swing Session. Pierwsze miesiące 1983 r. były poświęcone występom w Kenii. Jesienią artystka wystąpiła na Jazz Jamboree '83 z towarzyszeniem zespołu Old Timers. Ankiety Jazz Forum Europejskiej Federacji Jazzowej za lata 1983, 1984 i 1985 - przyniosły jej tytuł pierwszej wokalistki jazzowej w Polsce i czwartej w Europie.

Druga połowa lat 80. to duet z Andrzejem Jagodzińskim (fortepian) - oraz kolejny etap rozwoju artystycznego kariery Ewy Bem. W programie prezentującym poza amerykańskimi standardami jazzowymi również i polski repertuar w swingowej interpretacji, Ewa Bem była gorąco przyjmowana przez publiczność w Polsce, jak również podczas wielu występów w Niemczech, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Australii i USA.

Lata dziewięćdziesiąte - to powrót do występów z towarzyszeniem większych zespołów: Big Warsaw Band, Alex Band, Górny Orchestra oraz formacji jazzowych liderów: Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Henryka Majewskiego.

Z owacyjnym przyjęciem publiczności i krytyki spotkał się program zespołu "QU-INTESSENCE" zaprezentowany na festiwalu Jazz Jamboree 91. Dziesiątki występów telewizyjnych, nagrań radiowych i wydawnictw fonograficznych ugruntowało pozycję EWY BEM jako Pierwszej Damy polskiej wokalistyki jazzowej. Obok repertuaru jazzowego wykonywała piosenki rodzimych kompozytorów spoza środowiska jazzowego, ale w swoim oryginalnym swingowym stylu.

Wielokrotnie występowała na festiwalach jazzowych w towarzystwie najznamienitszych polskich jazzmanów: kwartetu Jana Jarczyka, grupy Mainstream Wojciecha Karolaka, grupy Swing Session, kwartetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, grupy Quintessence, grupy Janusza Muniaka, zespołu Walk Away; współpracowała z zespołami Old Timers i Studiem Jazzowym Polskiego Radia, Markiem Blizińskim, Andrzejem Jagodzińskim, Zbigniewem Jaremko, Zbigniewem Namysłowskim.

W 1994 podpisuje umowę z Koch International w ramach której ukazują się płyty: Kolęda na Cały Rok w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego, Bright Ella’s Memorial w aranżacji Jana Ptaszyna Wróblewskiego i kompaktowa reedycja znakomitych duetów z gitarzystą Markiem Blizińskim.
W 1995 przychodzi na świat druga córka Ewy Gabrysia i artystka poświęca się rodzinie.

"Wielki Come Back" Ewy datuje się od 2000 roku.

W czerwcu 2000 roku Artystka była gościem festiwalu w Opolu, gdzie zaprezentowała swój recital. W październiku 2000 roku odbył się jubileuszowy koncert Artystki z udziałem licznych, zaproszonych przez Nią gości. Wśród nich wystąpili m.in. Małgorzata Walewska, Czesław Niemen, Kuba Badach, Jan Borysewicz, w chórkach Dorotka Miśkiewicz i Jacek Kotlarski. Akompaniował Andrzej Jagodziński oraz Kuklaband, pod kierownictwem Zygmunta Kukli. Wzruszające duety utworów Ewy Bem (i nie tylko), w nowych aranżacjach podbiły widownię zebraną w Teatrze Polskim. Koncert został zarejestrowany przez TVP i wyemitowany na antenie I Programu TVP i przez Telewizję POLONIA - dzięki czemu trafił do olbrzymiego audytorium w kraju i zagranicą.

Od jesieni 2000 roku Ewa Bem była przewodniczącą jury oceniającego amatorów próbujących swych sił w programie 'Droga do Gwiazd', emitowanym co tydzień w telewizji TVN.

Podpisana została nowa umowa fonograficzna z firmą Pomaton EMI i październiku 2001 ukazał się nowy album "Mówię tak, myślę nie" pokazujący nowe oblicze piosenkarki znanej z przebojów takich, jak: "Moje serce to jest muzyk", "Żyj Kolorowo ", "Wyszłam za mąż, zaraz wracam". Tym razem Ewa Bem zaskoczyła nowoczesną aranżacją przeboju "Podaruj mi trochę słońca" oraz znakomitymi nowoczesnymi produkcjami muzycznymi wspólnie z artystami młodszej generacji : Kayah i Kuby Badacha.

Płyta przyniosła wokalistce 2 nagrody Fryderyki : za płytę roku i wokalistkę roku.

Trasy koncertowe promujące nowa płytę grane w towarzystwie młodych muzyków przeplatają się z bardziej klasycznymi jazzowymi występami z triem Andrzeja Jagodzińskiego, Wydarzeniem był wspólny występ Ewy, tria Jagodzińskiego z amerykańskim harfistą jazzowym Parkiem Stickney'em w maju 2002 roku.

Poszukiwania nowego repertuaru i chęć zaprezentowania swoich wersji ulubionych starszych utworów sprowadzają Ewę na trop Krakowskiego Studia Nieustraszonych Łowców Dźwięków gdzie w grudniu 2003 i styczniu 2004 powstaje kolejna nowa płyta "ewa.ewa"

Stylistycznie w charakterze poprzedniej i również nagrana z młodymi, ale uznanymi muzykami jest kontynuacją nowoczesnego popu w charakterystycznym niepowtarzalnym wykonaniu Ewy Bem.

 

STRASZNI PANOWIE TRZEJ:


Janusz Szrom

Absolwent Akademii Muzycznej, wydz. Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach.

Rok 1994 - Laureat drugiego miejsca na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu.

Rok 1995 - Laureat nagrody głównej publiczności KLUCZ DO KARIERY, Pomorska Jesień Jazzowa 95'

Ważniejsze projekty muzyczne:
Jazzowe poetycje" Jacek i Wojtek Niedzielowie ( CD „Jazzowe poetycje" )
Koch International nr kat: 33863-2
"SODA" piosenki CD nr kat: 33746-2
Ellington po polsku" Zbyszek Jaremko-Wojciech Młynarski, projekt zaprezentowany na scenie "Jazz Jamboree 2001"
Kolędy na cały rok" Włodzimierz Nahorny
KOFTA" -Teatr Ateneum, obok Joanny Trzepiecińskiej, Artura Barcisia, i Krystyny Tkacz w przedstawieniu złożonym z piosenek Jonasza Kofty,
"KOFTA" - piosenki (CD Piosenki JonaszaKofty)
"Historia roku minionego" Jacek Niedziela ( CD "Historia roku minionego" )

Megaus WA Records

"Kofta na bis-różni wykonawcy" (CD Piosenki Jonasza Kofty)

Piosenkowe szlify muzyczne zdobywa po dzień dzisiejszy, występując obok Ireny Kwiatkowskiej w programie: "Irena Kwiatkowska i jej goście" Projekt złożony jest z tekstów literackich, oraz piosenek J.Przybory i J.Wasowskiego

Andrzej Jagodziński

Pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975 - 1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Punktem zwrotnym w jego karierze był rok 1979 kiedy to - jako pianista otrzymał nagrodę w konkursie Old Jazz Meeting "Złota Tarka". Od tego momentu związał się całkowicie z jazzem i fortepianem.

Andrzej Jagodziński w swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi - m. in Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Janusza Muniaka, Big Warsaw Band, Quintessence, "Czwartet" Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem.

W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra - Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.

W roku 1993 stworzył zespół firmowany swoim nazwiskiem - Andrzej Jagodziński Trio.
W roku 1994 ukazała się płyta Tria - CHOPIN, która uznana została przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego - Fryderyk '94 oraz laur Melomani '94 - nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej.
Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia - Mateusz '94 za "Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce"

Andrzej Łukasik

Współpracował z czołowymi przedstawicielami sceny jazzowej, m.in. Januszem Skowronem, Krzesimirem Dębskim, Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem, Januszem Muniakiem, Bogdanem Hołownią, Włodkiem Pawlikiem.

Członek  wielu formacji jazzowych m.in. Zespołów  Włodzimierza Nahornego, Novi Singers, Kazimierza Jonkisza, Pawła Perlińskiego, Big bandu PRiTV Andrzeja Trzaskowskiego, Macieja Strzelczyka i in.

Jest twórcą i wykonawcą cyklu prezentującego, od trzech lat, gwiazdy wokalistyki jazzowej w którym min występowali: Miles Griffith, Marc Thomas, Monty Waters, Sibel Kose, Ewa Bem, Lora Szafran, Iza Zając, Marek Bałata, Ewa Uryga, Andzrej Dąbrowski, Janusz Szrom, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafinska i inni.
Jest wziętym muzykiem sesyjnym biorącym udział w nagraniach i koncertach różnych , czasami bardzo odległych od siebie stylów muzycznych.

Współpracował z muzykami klasycznymi: Władymir Brodzki, Andrzej Wróbel, Waldemar Malicki; z aktotami: Krystyną Jandą, Ewą Dałkowską, Joanną Trzepiecińską, Magdą Umer, Agnieszką Matysiak, Piotrem Machalicą , Zbigniewem Zamachowskim, z gwiazdami muzyki pop: Marylą Rodowicz,Hanną Banaszak, Katarzyną Skrzynecką, z takimi twórcami jak: Wojciech Młynarski, Stanisław Tym, Jerzy Derfel, Janusz Bogacki.
Dokonał wielu nagrań płytowych m.in.:
"Nahorny", „Bossa Nova", „Obejmij mnie", „Zapomniany Świat" z W. Nahornym
"Tiritaka", „XYZ" z Kazimierzem Jonkiszem
"Jobim" z Maciejem Strzelczykiem
"Purpurowa Bossa"- z zespołem Completorium
"Pryvilage" z Marianną Wróblewską
"Kolędy" z Marzeną Ślusarską
"Suita na wiolonczelę i trio jazzowe" z Andrzejem Wróblem
"Róbmy Swoje'95" z Wojciechem Młynarskim

Polecamy