Inne
Koncert symfoniczny

Koncert symfoniczny

  • 2007-03-09, , godzina 19:00
  • 25, 15 zł
  • Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Koncert symfoniczny

Zbigniew Pilch - dyrygent
Radosław Pujanek - skrzypce
Artur Tokarek - altówka

Orkiestra Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego

W programie:
J. Haydn - Symfonia d-moll
J.G. Graun - Koncert na skrzypce i altówkę c-moll
W.A. Mozart - Adagio i fuga na smyczki c-moll
L. Boccherini - Symfonia d-moll nr 6

Koncert muzyki wieku Oświecenia - Haydn, Mozart, Boccherini, a także zapomniany mistrz - będzie wyjątkową okazją, by wysłuchać koncertu podwójnego skomponowanego przez XVIII-wiecznego wirtuoza Johanna Gottlieba Grauna. Wychowanek słynnego Tartiniego cieszył się ogromnym poważaniem wśród sobie współczesnych, m.in. do jego uczniów należał jeden z synów J. S. Bacha.

Zbigniew Pilch

Jest skrzypkiem o niezwykle szerokich zainteresowaniach. Obejmują one całość muzyki instrumentalnej od XVI do XXI wieku ze szczególnym uwzględnieniem skrzypcowego idiomu wirtuozowskiego.

Koncertuje jako solista, kameralista i koncertmistrz, grając na skrzypcach, altówce i violi d'amore. Jako pierwszy w Polsce wykonał na skrzypcach barokowych wirtuozowskie koncerty Vivaldiego, Locatellego a także Haydna i Janiewicza. Ostatnio sięga, wykorzystując instrument Louisa Bernardela z 1876 roku, po kaprysy Lipińskiego, Wieniawskiego i Paganiniego. Ukończył AM w Krakowie w klasie prof. Zbigniewa Szlezera. Specjalizował się w grze na skrzypcach barokowych pod kierunkiem Zygmunta Kaczmarskiego. W 1997 roku był finalistą konkursu im. P. Locatellego w Amsterdamie.

Współpracował z prawie wszystkimi zespołami muzyki dawnej w Polsce, przez szereg lat był członkiem "Sinfonietta Cracovia". Wielokrotnie prowadził kursy na Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Żywcu. Od 2004 roku wykłada skrzypce i altówke barokową na AM we Wrocławiu. Obecnie jest koncertmistrzem zespołu "Harmonologia" (dyr J. T. Adamus). Koncertuje w całej Europie i na Świecie z takimi znakomitymi zespołami jak fińska "Battalia", duński "Concerto Copenhagen", hiszpański "Al Ayre Espanol", francuska Orchestre des Champs-Elyssées, czy belgijskie "Collegium Vocale" z Gandavy. W tej ostatniej prowadzonej przez Philippe Herreweghe piastuje funkcje koncertmistrza altówek.

Radosław Pujanek

I koncertmistrz Filharmonii Wrocławskiej. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. B. Bryły oraz w Warszawie (prof. I. Wojciechowska). Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich i kameralnych, pracując pod kierunkiem m.in. W. Wiłkomirskiej, W. Marschnera, Ch. Tregera, P. Munteanu oraz członków Trio Fontenay i kwartetu Camerata. W latach 1999-2004 członek Orkiestry Kameralnej PR „Amadeus". W latach 2005-06 koncertmistrz Filharmonii Poznańskiej. Występuje jako solista, kameralista i koncertmistrz w kraju i zagranicą. Współpracuje m.in. ze Stuttgartem Kamerorchester i KSO (Norwegia). Latem 2006 roku jako koncertmistrz i dyrygent prowadził międzynarodową orkiestrę festiwalową w Roussas (Francja). Artysta jest autorem kadencji do I i II części Koncertu Grauna.

Artur Tokarek

Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w klasie altówki Jana Michalskiego w 1991 r., otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Trzykrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Jeszcze podczas studiów rozpoczął pracę jako muzyk solista w Orkiestrze Filharmonii Wrocławskiej, a od 1993 r. jest jej pierwszym altowiolistą. Współpracował również z tej miary orkiestrami, co: Sinfonia Varsovia, Menuhin Festival Orchestra, „Wratislavia", „Leopoldinum". Występuje też jako solista i kameralista.