Inne
Alexander Walker i Jeremy Findlay - koncert

Alexander Walker i Jeremy Findlay - koncert

  • 2007-03-16, , godzina 19:00
  • 60, 40, 25, 10 zł
  • Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

KONCERT SYMFONICZNY

Alexander Walker - dyrygent
Jeremy Findlay - wiolonczela
Orkiestra Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego

Alexander Walker - dyrygent znany ze scen operowych świata, takich jak: Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Teatr Bolszoj w Moskwie, czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku, zaprosił do współpracy czołowego wiolonczelistę młodego pokolenia - Jeremy'ego Findlaya.

Prezentowane w programie koncertu utwory Edwarda Elgara i Jeana Sibeliusa łączy
z pewnością bardzo wiele. Gatunkowo należą do tego samego obszaru wielkich form muzyki instrumentalnej, których rozkwit i dominacja przypada na czasy muzycznego romantyzmu. Także pod względem stylu wydają się ugruntowane w estetyce tej epoki, z jej tendencją do eksponowania czynnika wyrazowego w muzyce, ze skłonnością do monumentalizmu formy
i bogactwa orkiestrowego brzmienia. W obu przypadkach mamy jednak do czynienia
z twórcami, którzy kulturowo (ze względu na swoje pochodzenie) nie mieszczą się w głównym nurcie wielkiej tradycji muzyki romantycznej, tworzą niejako na jej obrzeżach. Oba dzieła łączy wreszcie ten sam czas powstania, a jest to - co szczególnie znamienne - koniec drugiej dekady XX wieku, a więc moment, gdy epoka romantyczna wydawać się mogła bezpowrotną przeszłością, wtedy bowiem zapisaną kartą była już twórczość Claude'a Debussy'ego, świat muzyczny Paryża zdołał ochłonąć po skandalicznej premierze "Święta Wiosny" Igora Strawińskiego, a w salonach awangardy Wiednia i Berlina dyskutowano nad atonalnością
w twórczości Arnolda Schönberga. Czy zatem w odniesieniu do Elgara i Sibeliusa można mówić jedynie o grzechu epigonizmu? Odpowiedź na to pytanie nie wydaje się jednoznaczna, ani też identyczna w przypadku obu kompozytorów. Trudno jednak zaprzeczyć, że takie zarzuty pojawiają się w historii muzyki, zwłaszcza wobec twórczości Edwarda Elgara.
Na szczęście wartość nowatorstwa nie musi być i nie jest jedynym aspektem oceny sztuki.

W programie:
M. Glinka - Uwertura do opery "Rusłan i Ludmiła"
E. Elgar - Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85
J. Sibelius - Symfonia nr 5 Es-dur


Alexander Walker
Dyrygent o ugruntowanej pozycji zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i poza jej granicami. Regularnie współpracuje z Royal Opera House, Covent Garden, Teatrem Balszoj czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Prowadził orkiestry w Finlandii, Polsce, Rosji, USA, na Bałkanach i Dalekim Wschodzie. Szczególne miejsce wśród jego zainteresowań zajmuje muzyka współczesna, ma na swym koncie wiele prawykonań. Jego entuzjazm dla edukacji muzycznej ma swoje odzwierciedlenie w organizowanych przez niego projektach i warsztatach edukacyjnych.


Jeremy Findlay
Dość wcześnie dał się poznać jako utalentowany wiolonczelista. Urodził się w rodzinie o tradycjach muzycznych, co w znacznym stopniu wpłynęło na jego karierę muzyka solowego i kameralnego. Studiował początkowo w Kanadzie, a następnie w Czechach u J. Chuchro oraz w Niemczech u Ch. Richtera. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Borysa Pergamenschikowa i Yo-Yo Ma. Występował w takich salach, jak Théâtre des Champs Elysées w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Sali Rudolfinum w Pradze, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Izumi Hall w Osace, czy Alice Tully Hall w nowojorskim Lincoln Center. Koncertował i nagrywał z wieloma renomowanymi orkiestrami Europy. Do jego najciekawszych nagrań można zaliczyć Koncerty wiolonczelowe Saint-Saënsa. Uczestniczył w wielu uznanych międzynarodowych festiwalach. Współpracuje z pianistką Eleną Braslavsky. Dla ich duetu czeski kompozytor J. Gemrot napisał sonatę i koncert.


Rezerwacja biletów:
tel. 0/693 66 77 12; 0/693 66 77 26
tel. 71/342 24 59; 71/792 10 00; centrala (non stop) 71/342 20 01
e-mail: widownia@filharmonia.wroclaw.pl

Polecamy