Kino
Obecność. Upiory w kinie

Obecność. Upiory w kinie

Opis

W przeglądzie filmowym „Obecność. Upiory w kinie", towarzyszącym Festiwalowi „Dziady. Recykling", kurator Tomasz Kolankiewicz sięga po formułę znaną z amerykańskich kin czasów wielkiego kryzysu Double Bill: dwóch filmów prezentowanych jeden po drugim w cenie jednego biletu. Zdaniem kuratora cyklu: „Taki układ umożliwi ciekawe zestawienie ze sobą różnych, wydawałoby się, niczym niezwiązanych filmów. I tak współczesny film mockumentalny znajdzie się obok klasyki polskiego kina fabularnego, wysublimowane autorskie kino artystyczne obok niskobudżetowego horroru z lat trzydziestych. Takie niecodzienne zderzenie różnych gatunków i stylów filmowych, dzieł kolorowych i czarno-białych, powstałych w różnych okresach i przy różnych budżetach, pod różnymi szerokościami geograficznymi pozwoli pokazać możliwie najszerszy wachlarz sposobów, w jakie filmowcy opowiadali o śmierci". Przegląd ma zachęcić do dyskusji o tym, jakie kwestie poruszali twórcy światowej kinematografii, opowiadając o temacie śmierci i związanych z nią rytuałów. Przegląd trwa w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu od 28 października do 4 listopada 2016.

Filmy wyświetlane są w podwójnych seansach. 28 października prezentowane będą filmowa adaptacja „Dziadów" Mickiewicza, czyli „Lawa. Opowieść o «Dziadach» Adama Mickiewicza", w reż. Tadeusza Konwickiego i spojrzenie na PRL lat 80. oczami haitańskiego kapłana vodou Amona Frémona w filmie „Sztuka znikania" w reż. Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego. 30 października w programie znalazły się czarno-biały film z 1932 roku „Białe zombie" w reż. Victora Halperina oraz 4. odcinek serialu „Królestwo: Żywe trupy" w reż. Larsa von Triera. W Dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada, odbędą się pokazy jednego z głośniejszych filmów Andrieja Tarkowskiego „Solaris" oraz największego dzieła amerykańskiego niskobudżetowego kina grozy - debiut reżyserski George'a A. Romera „Noc żywych trupów". 2 listopada komedia grozy „Nieustraszeni pogromcy wampirów" w reż. Romana Polańskiego wyświetlana będzie razem z adaptacją powieści Stephena Kinga „Lśnienie" - filmem będącym arcydziełem w dorobku Stanleya Kubricka. 3 listopada prezentowane będą nagrodzony Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes „Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia" w reż. tajskiego artysty Apichatponga Weerasethakula oraz „Inni" w reż. Alejandra Amenábara, hiszpańsko-chilijskiego autora głośnych filmów „Otwórz oczy" i „W stronę morza". Program przeglądu zamykają 4 listopada dwa polskie filmy: „Dybuk" w reż. Michała Waszyńskiego i „Miejsce urodzenia" w reż. Pawła Łozińskiego. Wszystkie filmy mają napisy w językach polskim i/lub angielskim. Każdy seans poprzedzi wstęp kuratora programu, Tomasza Kolankiewicza.

Sprzedaż biletów na pojedyncze seanse (Double Bill w cenie 20 PLN) oraz karnetów na cały przegląd (70 PLN) prowadzona jest w kasach Kina Nowe Horyzonty. Cały program Festiwalu „Dziady. Recykling", trwającego we Wrocławiu od 27 października do 4 listopada 2016, dostępny jest na stronie internetowej Olimpiady Teatralnej Wrocław 2016.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kaskader film 2024
Są już bilety na przedpremierowe pokazy filmu "Kaskader"

Bilety na najnowszy film z Ryanem Goslingiem i Emily Blunt są dostępne w kasach kin sieci Multikino.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!