Kino
„Uczcie się polski” w DCF

„Uczcie się polski” w DCF

  • 2014-12-08, , godzina 17:00
  • wstęp wolny
  • DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Dokument w reżyserii Magdaleny Gwóźdź i Róży Romaniec już 8 grudnia będziemy mogli zobaczyć w DCF. Film poświęcono stosunkowi enerdowskich dysydentów do Polski i Solidarności w latach 70. i 80. XX wieku.

Dzieło pokazuje nieznane historie mieszkańców NRD, których „zachwyt” Polską zaprowadził za więzienne kraty. Polak dowie się o nielicznych śmiałkach, opozycjonistach z NRD, którzy interesowali się Polską, a po utworzeniu Solidarności starali się wspierać ją i inicjować akcje poparcia w swoich środowiskach (przyciągające oczywiście od razu uwagę STASI). Jeden z tych sympatyków „polskiej epidemii” rozsyłał kartki na święta z hasłem „Uczcie się polski”, inny jeździł ulicami Jeny z polską flagą przyczepioną do bagażnika rowerowego i napisem „Solidarność z polskim narodem”.

Niemiecki widz dowie się więcej o Polsce lat 70. i 80., o warunkach funkcjonowania opozycji antykomunistycznej, stosunkach polsko-enerdowskich.

W filmie przybliżono strajk głodowy w więzieniu w Cottbus, który skazani ogłosili na znak solidarności z Polakami po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. Jest to jedyne znane tego rodzaju  wydarzenie w krajach bloku wschodniego. Około trzystu więźniów przetrzymywanych w Cottbus zainicjowało strajk po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Rozpoczął się 14 grudnia i trwał przez trzy dni.

Solidarność reprezentowana jest w filmie przez takich działaczy jak Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk czy Bogdan Borusewicz. Tak wypowiadał się na temat filmu ostatni z nich:
„Uważam, że film jest dobry, bo w tym filmie jest dialog, dialog polsko-enerdowski, który przechodzi w dialog polsko-niemiecki. I widać w nim, że my się rozumiemy. I po to jest ten film, żeby pokazywać te czasy, by także teraz nastąpiło zbliżenie i porozumienie”.

Projekcja filmu nastąpi 8 grudnia, w poniedziałek o godz. 17:00 w DCF w sali „Polonia”. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu Magdaleną Gwóźdź, a także z redaktorem Leszkiem Budrewiczem, prof. Krzysztofem Ruchniewiczem (Centrum Willy'ego Brandta UWr) i dr Robertem Żurkiem (IPN).

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, wejściówki są do odebrania w kasie kina.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!