Kino
Social Art – Wrocław społecznie zaangażowany

Social Art – Wrocław społecznie zaangażowany

  • 2013-06-07, do 2013-06-09
  • wstęp wolny, po wcześniejszym odbiorze bezpłatnej wejściówki w kasie kina
  • Kino Nowe Horyzonty, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Między 7 a 9 czerwca br. mieszkańcy Wrocławia oraz Dolnego Śląska będą mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu o charakterze społeczno – kulturalnym o nazwie Social Art. Podczas trzech kolejnych dni w Kinie Nowe Horyzonty zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne, fabularne, reklamy oraz plakaty, które podejmują tematy trudnych kwestii społecznych. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na ważne problemy ludzi i ich nieszablonowe pokazanie poprzez sztukę.

Social Art jest wspólną inicjatywą Kina Nowe Horyzonty oraz wrocławskiego oddziału Globalnego Centrum Biznesowego Hewlett–Packard, która powstała przy współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym HumanDOC, Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej w Polsce oraz Centrum Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Wrocławia Locus.

Wydarzenie dedykowane jest wszystkim osobom zainteresowanym tematyką społeczną. Organizatorzy Social Art sygnalizują pewne zjawiska, które pojawiają się w zetknięciu z odmiennością. Są one widoczne na różnych płaszczyznach życia np. w kontekście różnic etnicznych, niepełnosprawności, wieku, sytuacji ekonomicznej czy innego modelu życia. Pomysłodawcy projektu zachęcają odbiorców do podjęcia dialogu, a jednocześnie nie narzucają gotowych rozwiązań lub określonych postaw.

- Zdarza się, że pochłonięci codziennymi sprawami tracimy z oczu problemy, które dotykają innych ludzi. Czasem odkładamy własne zaangażowanie na bardziej dogodny czas, w bliżej nieokreślonej przyszłości. Dzięki projektowi Social Art mamy szansę na refleksję i dostrzeżenie problemów np. wykluczenia i odrzucenia przez społeczeństwo ujętych z artystycznej perspektywy. Bardzo cieszy nas to, że idea tego wydarzenia została zainicjowana przez naszych pracowników, którzy z entuzjazmem współtworzą ten projekt – powiedziała Agnieszka Orłowska, prezes Globalnego Centrum Biznesowego Hewlett–Packard.

Wstęp na pokazy filmowe i wystawę plakatów jest bezpłatny. Organizatorzy chcieliby wpisać Social Art na stałe do kulturalnego kalendarza Wrocławia i przekształcić go w kolejnych latach w imprezę cykliczną.

- Najwspanialsze są obserwacje i uczucie, że Kino Nowe Horyzonty, które powstało zaledwie kilka miesięcy temu, realizuje swoje cele. Social Art to wynik naszych kontaktów biznesowych z Globalnym Centrum Biznesowym HP, które zrodziły wartościową ideę. Pracownicy HP, znając naszą misję, wpadli na pomysł realizacji ciekawego przedsięwzięcia, ukazania zaangażowania i odpowiedzialności firmy. Poczuli, że chcą zrobić coś dla miasta, w którym żyją i pracują. Po pierwszym spotkaniu widzieliśmy, że mamy wszystkie narzędzia, aby takie wydarzenie zorganizować. Program będzie bardzo ciekawy, ale dla mnie już sam fakt sposobu zrodzenia się takiej inicjatywy jest sukcesem. A to dopiero początek!" - mówi Radosław Drabik, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Propozycje filmowe i reklamowe

Program Social Art składa się z trzech sekcji artystycznych: cyklu filmów fabularnych oraz dokumentalnych, które przez trzy dni będzie można obejrzeć w salach kinowych Kina Nowe Horyzonty, towarzyszącej im wystawy polskiego plakatu artystycznego oraz wyświetlanych w przestrzeni kina reklam społecznych z różnych krajów. Wspólnym mianownikiem dla prezentowanych form jest niekonwencjonalne ujęcie problematyki społecznej, mające w zamyśle intrygować, poruszać oraz zachęcać odbiorcę do refleksji.

Projekcje filmowe podzielone są na trzy bloki tematyczne: „WYKLUCZENI”, „RAPORT MNIEJSZOŚCI” i „POZA SCHEMATEM”. Twórcami obrazów dokumentalnych i fabularnych są filmowcy z całego świata, których prace zdobyły uznanie widzów na wielu festiwalach, nie trafiając jednak do powszechnej dystrybucji kinowej. Filmy wyświetlane będą w dwóch wersjach językowych: angielskiej i polskiej.


„WYKLUCZENI” to najsilniej reprezentowany blok filmowy. Projekt Social Art zainauguruje pokaz hiszpańskiego komediodramatu „La sombra del sol” („Cień słońca”) w reżyserii Davida Blanco, który podejmuje temat bezdomności. The Be All and End All” („Jak to jest”, reż. Bruce Webb) i propozycja kina drogi „Aaltra” (reż. Benoît Delépine i Gustave de Kervern) w ciepły, lecz daleki od prześmiewczego sposób podejmują kwestie społecznego wykluczenia spowodowanego chorobą czy kalectwem. Blok ten zamykają dwa dokumenty: polska „Eksmisja” („Resettlement”) w reżyserii Filipa Antoniego Malinowskiego i brytyjski „The English Surgeon” („Angielski Lekarz”) w reżyserii Geoffreya Smitha z muzyką Nicka Cave'a i Warrena Ellisa.

Blok „RAPORT MNIEJSZOŚCI” koncentruje się na współczesnym ujęciu tematu migracji. Reprezentują go dwa dokumenty: „Argentyńska Lekcja” w reżyserii Wojciecha Staronia opowiadająca o rodzinie młodej nauczycielki języka polskiego w Ameryce Południowej oraz „Il Castello” („Zamek”), włoska produkcja w reżyserii Massima D’Anolfi i Martina Parenti.

„POZA SCHEMATEM” to cykl poświęcony sylwetkom ludzi żyjących według własnych przekonań i pasji, będących wynikiem osobistych wyborów życiowych, a co za tym idzie, wbrew powszechnie przyjętym normom. Zaprezentujemy brytyjski dokument „Garbage Warrior” autorstwa Olivera Hodge’a o charyzmatycznym i oddanym ekologicznym ideom architekcie. Wojnę masowej produkcji żywności wypowie zaś bohater filmu fabularnego „Happy Poet” („Szczęśliwy Poeta”) Paula Gordona. Światowej sławy choreograf Royston Maldoom podejmie się natomiast niezwykłego eksperymentu artystycznego w niemieckiej produkcji „Rhythm Is It!”.

Elementem dopełniającym pokazy długometrażowe będą prezentowane w otwartej przestrzeni kina reklamy społeczne zrealizowane w różnych krajach. Wszystkie łączy technika animacji, w której powstały, a przekaz większości z nich oscyluje wokół tematu ekologii, a ściślej idei recyklingu, segregacji odpadów oraz świadomego dokonywania zakupów.

Wystawa poza schematem

Od 7 do 13 czerwca br. będzie można obejrzeć nietypowo zaaranżowaną w przestrzeni kina wystawę prac polskich plakacistów. Różnorodne pod względem techniki wykonania prace wyeksponowane zostaną przy użyciu pochodzących z recyklingu kartonowych konstrukcji. Całość będzie ciekawie wpisywać się w industrialne wnętrze kina oraz nawiązywać bezpośrednio do tematyki podejmowanej w wyświetlanych w pobliżu animacjach. Wśród prac obejrzymy m.in. plakaty uznanych i docenianych w kraju i za granicą polskich artystów: Lexa Drewinskiego, Jana Bajtlika, Elżbiety Chojny, Patryka Kalisty, Agnieszki Ziemiszewskiej, Stefana Lechwara, Izy Kaczmarek-Szurek, Piotra Wiktora Węcławskiego, Małgorzaty Bedowskiej, Anity Wasik oraz studentów, pracowników i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: Artura Skowrońskiego, Weroniki Kowalskiej, Anny Sikory, Joanny Skrzypiec-Żuchowskiej, Kaspera Minciela i Barbory Novotnej.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu Social Art wraz z programem wydarzenia znajdują się na stronie Kina Nowe Horyzonty pod adresem: http://www.kinonh.pl/artykul.do?id=1638

Darmowe wejściówki na filmy będzie można odebrać w kasach Kina Nowe Horyzonty od poniedziałku 27 maja od godz. 10.00.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!