Kino
Pokaz filmu "Abu Haraz" M. J. Drygasa w Kinie NH

Pokaz filmu "Abu Haraz" M. J. Drygasa w Kinie NH

Opis

Przedpremierowy pokaz filmu "Abu Haraz" oraz spotkanie z reżyserem Maciejem J. Drygasem odbędzie się 1 grudnia o godz. 18:15 w Kinie Nowe Horyzonty. Obraz już w grudniu trafi do regularnej dystrybucji kinowej, dlatego dla przypomnienia osiągnieć reżyserskich dokumentalisty, Wrocławska Fundacja Filmowa organizuje retrospektywę filmowej twórczości. W dniach 1 - 5 grudnia będzie można zobaczyć filmy: „Usłyszcie mój krzyk”, „Stan nieważkości”, „Głos nadziei”, „Jeden dzień "PRL”, „Cudze listy”, a także słuchowisko "Moja góra".

Ekspert do spraw dokumentalnych wykopalisk mierzy się z nowym wyzwaniem. Najnowszy film Macieja Drygasa, znanego m.in. dzięki wyróżnionemu Europejską Nagrodą Filmową „Usłyszcie mój krzyk”, to dokument obserwacyjny, w którym reżyser zabiera nas w podróż do dalekiego Sudanu. „Abu Haraz” powstawało kilka długich lat i pokazuje widzowi proces znikania afrykańskiej wioski.

Reżyser, który do tej pory wyszukiwał i przypominał opowieści przede wszystkim z czasów PRL, tym razem uwagę kieruje na kraj oddalony o cztery tysiące kilometrów od Polski – afrykański Sudan. „Abu Haraz” to także nowy krok w twórczości Drygasa: po raz pierwszy w karierze skupia się na obserwacji rzeczywistości, zamiast na rekonstruowaniu przeszłości zapisanej w materiałach archiwalnych. W efekcie otrzymujemy poruszający portret znikającego świata; opowieść o miejscu, które zostało na zawsze wymazane z mapy.

Abu Haraz to wioska leżąca nad brzegiem Nilu w Północnym Sudanie. Rytm życia jej mieszkańców wyznaczają wylewy rzeki, w parze ze zmianami pór roku. To skromna społeczność, w której – mimo niedostatku – nie brakuje radości i rodzinnego ciepła. Naturalny rytm odwiecznego funkcjonowania wioski zostaje brutalnie przerwany przez budowę gigantycznej tamy zaporowej na rzece. Po serii bezskutecznych protestów, mieszkańcy muszą opuścić Abu Haraz i zniszczyć swoje domy, zanim zaleje je woda. Ich nowym miejscem zamieszkania ma być sztucznie utworzona osada pośrodku pustyni. Drygas przez kilka lat wnikliwie obserwował proces znikania wioski, począwszy od wiadomości o budowie tamy, do losów bohaterów filmu już po przesiedleniu. W wyniku jego działań powstał unikalny portret nie tylko samej wioski, ale szczególnego procesu wykorzenienia ludzi, ściśle związanych z tradycją miejsca. Reżyser, zapytany przez mieszkańców Abu Haraz, dlaczego razem z ekipą tworzą o nich film, odpowiedział – „jesteśmy waszą pamięcią”.

ip

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!