Kino
Ósma edycja przeglądu filmowego „Obrazy historii”

Ósma edycja przeglądu filmowego „Obrazy historii”

  • 2014-12-12, , godzina 18:30, do 2014-12-17
  • 8 zł.
  • DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Ósma edycja cyklu filmowego „Obrazy historii”, zainaugurowanego przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie poświęcona będzie w dużej części filmom pochodzącym z kraju o przewrotnej nazwie Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Wielu Polaków pamięta jeszcze wyjazdy do NRD, bratniego kraju socjalistycznego, w którym wprawdzie mówiono językiem najeźdźcy z czasów drugiej wojny światowej, jednak, dzięki antyfaszystowskiemu mitowi założycielskiemu i przynależności do Układu Warszawskiego, wydawał się mniej obcy i bardziej przyjazny niż znajdująca się po drugiej stronie muru berlińskiego Republika Federalna Niemiec. Międzynarodowy obraz oraz znaczenie polityczno-gospodarcze zachodnich Niemiec spowodowały, że dziś, gdy mówimy o niemieckiej kulturze sprzed upadku muru berlińskiego, mamy na myśli zwykle kulturę RFN.

Ósma edycja przeglądu „Obrazy historii” z jednej strony przypomina obraz obyczajowości i życia codziennego w NRD, z drugiej wydobywa z cienia twórczość filmową tego kraju, godną uwagi zarówno pod względem estetycznym, jak i tematycznym.

W programie tegorocznego cyklu znalazły się produkcje z czasu istnienia NRD oraz takie, które powstały już w zjednoczonych Niemczech. Znajdują się wśród nich filmy takie jak „Mordercy są wśród nas” Wolfganga Staudtego, „Klucze” Egona Günthera oraz „Nietykalna”. W ostatni dzień przeglądu widzowie będą mogli zobaczyć wielokrotnie nagradzany dokument Martena Persiela „This ain’t California” ukazujący subkulturę skateboardingu w NRD.

OPISY FILMÓW

„Mordercy są wśród nas”, Niemcy (wschodnie) 1946 - Opowiadający historię miłości lekarza, byłego żołnierza Wehrmachtu, który brał udział w mordach na ludności cywilnej w Polsce, oraz powracającej w 1945 roku do zburzonego Berlina młodej więźniarki obozu koncentracyjnego, dramat jest pierwszym niemieckim filmem powstałym po wojnie i pierwszym filmem rozliczeniowym wobec zbrodni nazistowskich. Utrzymany w mrocznym klimacie, pełen psychologicznych i symbolicznych odniesień obraz był odważnym krokiem w procesie uświadamiania sobie przez Niemców własnej winy, wstrzymanym potem na wiele lat zarówno po zachodniej, jak i wschodniej stronie muru.

„Klucze”, NRD 1972 - Para młodych Niemców z NRD postanawia spędzić urlop w Krakowie. On – student, oczarowany swoją dziewczyną, bywa jednocześnie wobec niej protekcjonalny. Nastawiony do życia dość pryncypialnie, język kraju, który odwiedza, przyswaja sobie poprzez reguły gramatyczne. Ona – pracownica fabryki, rezolutna i ładna kobieta, uległa, a zarazem niepokorna wobec swojego partnera, polski poznaje ucząc się całych zdań na pamięć. Podróż odbywająca się na tle wydarzeń o charakterze społeczno-politycznym, które reżyser odmalowuje z iście reporterskim zacięciem, posiada zaskakujący koniec.

„Solo Sunny”, NRD 1980 - Sunny jest piosenkarką podróżującą w grupie artystów estradowych po Niemieckiej Republice Demokratycznej. Kobieta próbuje ułożyć sobie życie prywatne i zawodowe, co w zdominowanym przez karierowiczostwo, brak lojalności, zawiść i przeciętność świecie okazuje się życzeniem zbyt wygórowanym. Osobowość i postawa życiowa Sunny, będące zaprzeczeniem tego, co pożądane było niegdyś w społeczeństwie enerdowskim i jemu podobnych, a więc na przykład konformizmu, oportunizmu i kobiecej pasywności, powoduje, iż droga do samorealizacji okazuje się dla niej niezwykle trudna.

„Nietykalna”, Niemcy 2000 - Cierpiąca na załamanie nerwowe zachodnioniemiecka pisarka Hanna Flanders, która, mimo iż niegdyś uznawana była za wielki talent pisarski, w ostatnich latach nie opublikowała żadnej powieści, jest o krok od popełnienia samobójstwa. Gdy 9 listopada 1989 roku upada mur berliński, zafascynowana komunistyczną ideologią kobieta postanawia zrealizować swój zamiar. Późnym wieczorem odbywa ostatnią, jak sądzi, rozmowę telefoniczną z przyjacielem. Niespodziewanie jednak zmienia zdanie i postanawia opuścić swoje monachijskie mieszkanie, by przeprowadzić się do Berlina. Wkrótce po przyjeździe okazuje się, iż berlińska rzeczywistość nie spełnia jej oczekiwań, jest bowiem zaprzeczeniem wszystkiego, w co Hanna wierzyła…

„Nie ma, nie ma”, Niemcy 2007 - Wyludniona wschodnioniemiecka prowincja, będąca miejscem akcji filmu, oraz wyobcowani ze społeczeństwa bohaterowie, borykający się z brakiem pieniędzy, pewności siebie i atencji ze strony innych. „Nie ma, nie ma” to historia niezwykłego trójkąta: przyjaźni byłej więźniarki, natchnionego alkoholika i dobrotliwego, niepełnosprawnego intelektualnie olbrzyma. Ta intymna opowieść o ludziach żyjących na marginesie społeczeństwa zawiera elementy o charakterze analizy socjologicznej, odnoszącej się do sytuacji, która zapanowała na terenie Niemiec wschodnich po upadku muru berlińskiego.

„This ain’t California”, Niemcy 2012 - Reżyser ukazuje losy kilkorga przyjaciół, którzy w latach 80. spopularyzowali w NRD jazdę na deskorolce oraz wykreowali związany z nią styl życia. Realizacja filmu oparta jest na dynamicznym montażu, znakomitej synchronizacji obrazu i dźwięku oraz otwartości i szczerości, z jaką uczestnicy ówczesnych wydarzeń opowiadają o swojej młodości.

We Wrocławiu festiwal odbędzie się od 12 do 17 grudnia 2014 roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym w sali „Lalka”. Bilety sprzedawane są w cenie 8 zł.

HARMONOGRAM

12.12 piątek, 18:30 – „Mordercy są wśród nas” reż. W. Staudte (87 min.)
(po filmie odbędzie się spotkanie z prof. Andrzejem Gwoździem dotyczące kina NRD)
13.12 sobota, 18:30 – „Klucze” reż. E. Günther (94 min.)
14.12 niedziela, 18:30 – „Solo Sunny” reż. K. Wolf (104 min.)
15.12 poniedziałek, 18:30 – „Nietykalna” reż. O. Roehler (110 min.)
16.12 wtorek, 18:30 – „Nie ma, nie ma” reż. P. Planitzer (89 min.)
17.12 środa, 18:30 – „This ain’t California” reż. M. Persiel (90 min.)
(po filmie odbędzie się spotkanie z zaproszonymi gośćmi z Centrum W. Brandta UWr na temat NRD)

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Cuckoo
Znamy filmy z cyklu Nocne Szaleństwo na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty [WIDEO]

Film bez dialogów o grupie Wielkich Stóp, surrealistyczna komedia i mroźny horror o leśnym ośrodku.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!