Kino
Opera HD:  Ariadna i Sinobrody

Opera HD: Ariadna i Sinobrody

  • 2011-06-29, , godzina 20:00
  • 40 zł
  • Multikino Pasaż Grunwaldzki, Wrocław

Opis

ARIADNA I SINOBRODY – znakomita opera Paula Dukasa w 3 aktach na podstawie wybitnego tekstu Maurycego Maeterlincka już 29 czerwca o godz. 20:00 w Multikinie w Pasażu Grunwaldzkim, transmitowana na żywo z Gran Teatre Del Liceu w Barcelonie

Libretto powstało w oparciu o sztukę znanego symbolicznego pisarza Maurycego Maeterlincka.
Akompaniament: Orkiestra Symfoniczna i Chór Gran Teatre del Liceu w Barcelonie.

Dyrygent Stéphane DENÈVE
Kompozytor Paul DUKAS
Reżyser  Claus GUTH
Scenografia Christian SCHMIDT
Kostiumy Christian SCHMIDT
Światło  Jürgen HOFFMANN

Obsada:
Ariadna    Eva Maria WESTBROEK
Piastunka Patricia BARDON
Sinobrody José VAN DAM
Selysette Gemma COMA-ALABERT
Ygraine Beatriz JIMÉNEZ
Melisande Elena COPONS
Bellangere Salomé HALLER

Opera w 3 aktach, wystawiana w języku francuskim.
Czas trwania: ok 150 min, w tym przerwy.

„Ariadna i Sinobrody” to opera w trzech aktach skomponowana przez Paula Dukasa (1865-1935). Dukas uchodzi za twórcę, który mimo wyraźnych wpływów tak znamienitych artystów jak Wagner czy Debussy, wykształcił osobny i wyrazisty styl. Jego znakiem rozpoznawczym były bogate instrumentacje i subtelne harmonie. Opera koncentruje się na Ariadnie, szóstej żonie okrutnego władcy Sinobrodego, kobiecie, która umiłowała wolność i postanowiła o nią walczyć.

Francuskie libretto powstało w oparciu o symboliczną sztukę znanego pisarza, Maurycego Maeterlincka. Dukas był pod dużym wrażeniem dramatu, który został opublikowany po raz pierwszy w 1899 roku. Maeterlinck początkowo zarezerwował prawa do inscenizacji operowej dla Edwarda Griega. Jednak, gdy ten porzucił plany skomponowania opery, Maeterlinck zaoferował pracę nad swym tekstem Dukasowi. Kompozytor pracował nad sztuką siedem lat, od 1899 do 1906 roku.

Dzieło Dukasa często bywa porównywane do opery Debussy'ego Pelleas i Melisanda  (1902), również na podstawie sztuki Maeterlincka. Dukas, który bardzo dobrze znał dzieło Debussy'ego, tak naprawdę zapożyczył od niego muzyczny motyw Melisande, chociaż ta postać jest u niego mniej wyrazista. Ariadna jest oczywiście inspirowana starożytnym mitem o dziewicy uwięzionej w labiryncie na Krecie. Jednak postać ta w rzeczywistości łączy cechy obojga mitycznych bohaterów: samej Ariadny oraz Tezeusza, który według mitu uwolnił uwięzioną w labiryncie Minotaura kobietę. W podobny sposób Ariadna w operze Dukasa uwalnia – bądź też stara się uwolnić – żony Sinobrodego spod jego okrutnej kurateli.

Premiera opery odbyła się 10 maja 1907 roku w Opéra Comique w Paryżu. W drugiej połowie XX wieku spektakle oparte na tym libretcie były wystawiane nadzwyczaj rzadko. Paryskie widowisko operowe, którego będziemy uczestnikami, jest jednym z niewielu współczesnych inscenizacji „Ariadny i Sinobrodego”.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Marian Dziędziel
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy: Majówka z Marianem Dziędzielem

Darzony wielką sympatii polskich widzów aktor będzie w tym roku gościem imprezy filmowej.