Kino
Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2012

Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2012

  • 2012-04-19, do 2012-04-22
  • DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

19 kwietnia rozpocznie się trzynasta edycja KAN-u. Litery tworzące nazwę festiwalu nawiązują do słynnego Cannes, a w dosłownym rozwinięciu skrótu oznaczają po prostu Kino Amatorskie i Niezależne, prezentowane we Wrocławiu w swoim najlepszym wydaniu.

W historii KAN-u nie brakowało poszukiwań i niespodzianek przygotowanych dla widzów, którzy oglądali między innymi pokazy prezentowane w basenie. Niezmienne pozostaje tylko to, że Złote KANewki, główne nagrody festiwalu, otrzymują filmy istotne, innowacyjne, a przede wszystkim ciekawe. Potwierdza to klasa zeszłorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się Kuba Czekaj (Twist&Blond), Kote Camacho (La Gran Carrera) oraz autorki znakomitych animacji: Anita Kwiatkowska-Naqvi (Protozoa) i Ruth Lingford (Little Deaths). Dobrych twórców ocenia zawsze kompetentne jury, w którym zasiadali między innymi Magdalena Kumorek, Grażyna Torbicka, Tomasz Karolak, Robert Gonera i Patryk Vega.

Tegoroczna edycja KAN-u również przyniosła zmiany, tym razem dotyczące struktury festiwalu. Organizatorzy ustanowili dwa konkursy: Filmów Amatorskich i Niezależnych oraz Filmów Szkolnych, tym samym likwidując sztuczny podział na Polskę i świat, który nie pozwalał rodzimym twórcom na zmierzenie się z najlepszymi zagranicznymi konkurentami.  

Trzeba przyznać, że osoby odpowiedzialne w tym roku za selekcję nadesłanych dzieł miały niełatwe zadanie, gdyż na festiwalowy adres napłynęło aż 588 filmów o łącznej długości 166 godzin. Wśród ostatecznie zakwalifikowanych do festiwalu 28 prac studentów uczelni filmowych z całego świata, większość stanowią fabuły. Oczywiście nie zabraknie też animacji, dokumentów i szczególnie istotnych dla festiwali offowych dzieł eksperymentalnych, przygotowanych przez młodych twórców z Hiszpanii, Francji i Polski. Jeszcze większa konkurencja panuje w pierwszym z wymienionych konkursów, do którego dopuszczono aż 62 dzieła z 14 państw.

Podobnie jak i inne organizowane w ostatnich latach festiwale, KAN oferuje swoim widzom oprócz bloków konkursowych także pokazy specjalne, panele dyskusyjne, możliwość uczestniczenia w otwartych obradach jury. Kolejne atrakcje będę zapowiadane na stronie internetowej festiwalu w zakładce KANkrety, którą warto odwiedzać już dziś (kan.art.pl).

Pisząc o KAN-ie trudno nie wspomnieć o specyficznej atmosferze tego festiwalu, który zachowując pełny profesjonalizm, pozwala twórcom i widzom na swobodny kontakt. Oczywiście jest to kategoria równie ciężko definiowalna, co i często wykorzystywana do promocji różnych wydarzeń kulturalnych. Także aby przekonać się o jej słuszności najlepiej samemu zasiąść w jednej z sal wrocławskiego DCF-u 19-22 kwietnia, oglądać filmy, dyskutować z pozostałymi uczestnikami festiwalu i kłócić się z wyrokami jury.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Lekcje tolerancji
"Lekcje tolerancji" - pierwsza ukraińska komedia LGBT+ w polskich kinach

To opowieść o równości, dyskryminacji, empatii i lęku przed innością.

Ella Purnell, Fallout
Ella Purnell - co wiemy o gwieździe serialu "Fallout"?

Aktorka ma już za sobą kilka znaczących ról!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!