Kino
AFD Planete Doc+: Niedokończony film

AFD Planete Doc+: Niedokończony film

Opis

W czwartek 27 lutego wystartowała w DCF-ie Akademia Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC. To nowy przedmiot fakultatywny dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wszystkich chętnych, którzy chcą zobaczyć najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat.

Na program zajęć Akademia Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC (wykładów, projekcji i dyskusji) składają się najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Film dokumentalny na początku XXI wieku nie tylko wyraźnie zyskuje na popularności, ale w świadomości wielu widzów pozostaje bardziej wiarygodnym i niezależnym niż film fabularny sposobem mówienia o rzeczywistości. Zobaczymy obrazy o bardzo zróżnicowanej tematyce – począwszy od rozliczeń z najtrudniejszymi wydarzeniami w historii XX wieku, przez analizę współczesnych konfliktów zbrojnych oraz procesów ekonomicznych (konflikt izraelsko-palestyński, wojna w Afganistanie, wyzysk robotników oraz korupcja w Azji i Afryce), aż po intymne portrety zbiorowe i indywidualne.

Podczas drugiego spotkania, które odbędzie w czwartek 6 marca, zobaczymy obraz "Niedokończony film" reż. Yael Hersonski, w którym zostaną poruszone takie zagadnienia związane z dokumentem montażowym, takie jak: historia izałożenia estetyczne gatunku oraz montaż jako podstawa języka filmu. Wszystkie na tle opowieści, która rozpoczęła się w maju 1942 roku, kiedy to do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę i świat dobrze odżywionych, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad „uchwyceniem żydowskiego charakteru”. Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w archiwach filmowych nazistów. Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie. Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu. 50-minutowy zapis przestudiowała ujęcie poujęciu, przejrzała archiwa, prywatne zapiski na temat obecności ekipy w getcie, dotarła do materiałów z przesłuchań niemieckiego operatora filmowego, Willy’ego Wista. Wychwycone przez reżyserkę niuanse przenoszą film na poziom uniwersalny, każą zastanowić się nad naturą i uwarunkowaniami każdego zapisu archiwalnego.

W sumie zaplanowano 14 spotkań z arcydziełami współczesnego kina dokumentalnego. Karnet na wszystkie pokazy kosztuje 150 zł. Widzowie będą mogli też wziąć udział w pojedynczych zajęciach w ramach Akademii – bilety będą dostępne w sprzedaży w kasach kina w dniach pokazu, jeśli na dany seans będą dostępne wolne miejsca. Więcej informacji na temat fakultetu można znaleźć na stronie: http://akademia.planetedocff.pl/szkoly-wyzsze/wro/, a zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są pod adresem e-mail: rekrutacjawroc@planetedocff.pl.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!