Dzieje się - Kino

Studenci o relacjach matka-syn

2010-01-13 15:12:40 | Wrocław

 Witold Świętnicki, reżyser pamiętnych „Golasów" z 2000 roku,  z pomocą studentów z  AKRF Fosa zrealizował kolejną pełnometrażową fabułę. Zainspirowany anonimowym blogiem, przygotował nietypowy scenariusz. Głównymi postaciami w filmie są Matka i Syn. Chłopak jednak cały czas milczy, za to monologi Matki nie mają końca... Premiera filmu „Powiedz prawdę, przecież cię nie biję" odbędzie się 23 stycznia na Politechnice Wrocławskiej.

Jak twierdzą zaangażowani w realizację filmu członkowie Akademickiego Klubu Realizatorów Filmowych Fosa, problemy, z którymi boryka się główny bohater, znane są im doskonale. Bowiem kogo z nas nie męczyły lub nie męczą nieustanne uwagi, krytyki, pytania i wyrazy niezadowolenia padające z ust naszych rodziców?

-  Scenariusz „Powiedz prawdę, przecież cię nie biję" powstał na podstawie bloga, którego autor z niebywałą precyzją i wytrwałością prezentował wszystkie zdania wypowiadane do niego przez członków jego rodziny - wyjaśnia Witold Świętnicki, reżyser i scenarzysta filmu. - Wraz z głównym bohaterem jesteśmy zatem zarzucani monologami jego Matki, z bliska przyglądamy się ich życiu i obserwujemy wzajemne relacje - kontynuuje Świętnicki. I nie jest to bynajmniej sielanka, gdyż Syn do najgrzeczniejszych i najspokojniejszych nie należy.

Zdjęcia do  „Powiedz prawdę, przecież cię nie biję" zrealizowano w dziesięć dni w lipcu 2009 roku. Dla członków AKRF Fosa była to prawdziwa przygoda, która czasem zmieniała się jednak w piekło.

- Był środek lata, więc panował nieznośny upał, a zdjęcia trwały od rana do późnej nocy. Najtrudniejsza była walka z własnym zmęczeniem i wiecznie zaplątanymi kablami - z uśmiechem wspomina Sebastian Mieżeń, kierownik produkcji.

W ekipie tylko reżyser i aktorzy byli profesjonalistami, amatorzy z Fosy dopiero uczyli się warsztatu filmowego. - Członkowie naszego klubu pełnili między innymi funkcje dźwiękowca, operatora i montażysty. Odpowiedzialni byliśmy także za scenografię - wylicza Adrian Janisio, prezes klubu.

Witold  Świętnicki był miło zaskoczony tempem w jakim studenci czynili postępy. - Pod koniec zdjęć na planie nie było już żadnego amatora - mówi z dumą reżyser. Także aktorzy grający główne role docenili determinację młodego zespołu filmowców. - Ekipa szybko się zgrała podczas pracy i atmosfera na planie była bardzo dobra - wspomina okres zdjęć Romuald Krężel, aktor grający Syna.

Pokaz filmu „Powiedz prawdę, przecież cię nie biję"
23 stycznia 2010, godz. 18:00
Budynek C-13 Politechniki Wrocławskiej, ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 25
Wstęp wolny

ip

Słowa kluczowe: Powiedz prawdę, przecież cię nie biję film pwr witold świętnicki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marian Dziędziel
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy: Majówka z Marianem Dziędzielem

Darzony wielką sympatii polskich widzów aktor będzie w tym roku gościem imprezy filmowej.

Noe: wybrany przez Boga
Filmy w TV na Wielkanoc 2024 [Program telewizyjny]

Co warto zobaczyć w święta wielkanocne?

Polecamy
I origins
TOP 10 najlepszych filmów o reinkarnacji

Zobacz najciekawsze produkcje z motywem odrodzenia w innym ciele.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Marian Dziędziel
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy: Majówka z Marianem Dziędzielem

Darzony wielką sympatii polskich widzów aktor będzie w tym roku gościem imprezy filmowej.