Dzieje się - Kino

Przed nami 13. edycja Festiwalu AfryKamera Wrocław. Poznaj program pokazów!

2018-04-10 12:57:04 | Wrocław

Już w kwietniu 2018 roku, dzięki festiwalowi filmowemu AfryKamera, do Wrocławia ponownie zawita kultura afrykańska. XIII edycji wydarzenia patronuje hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afro-Amerykanów międzynarodowego ruchu społecznego, zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Wybór sloganu nie jest przypadkowy. Misją festiwalu jest bowiem nie tylko popularyzacja afrykańskiej kinematografii w Polsce, ale również poruszanie aktualnych kwestii społeczno-politycznych ważnych zarówno dla Afryki, jak i dla całego świata.

Liyana - AfryKamera 2018Podczas 4 dni (19-22.04.) festiwalowych w Dolnośląskim Centrum Filmowym odkryjemy różne oblicza Afryki — jej absolutne piękno, nowoczesność, komizm, budzące fascynację, oburzenie czy podziw i zazdrość. Tegoroczny program AfryKamery koncentruje się wokół zagadnień politycznych, społecznych i ekologicznych. Sztuka filmowa jest uniwersalnym medium, dzięki któremu zdarzenia i idee dotyczące jednych ludzi stają się częścią życia innych. Dlatego warto oglądać filmy z całego świata, my polecamy szczególnie filmy z Afryki.

Program

Jednym z zagadnień, na które w tym roku zwracają organizatorzy Festiwalu, jest ekologia. Szczególnie polecamy film dokumentalny „Dzięki za deszcz” w reż. Julia Dahr. Film opowiada o rolniku z Kenii, Kisilu, który przez pięć lat przy pomocy kamery dokumentuje swoje zmagania z uprawą trudnej ziemi.

Zmiany klimatyczne sprawiają, że rolnicy ciągle stają przed nowymi problemami. Pora deszczowa raz jest za sucha, innym razem przynosi powodzie, które niszczą domy i uprawy. Kisilu postanawia pomóc nie tylko sobie, ale całej społeczności, ucząc rolników wspólnego działania – bo wierzy, że tylko w taki sposób mogą przetrwać. Kiedy zostaje zaproszony do Paryża na konferencję w sprawie zmian klimatu, na której debatować mają najważniejsi światowi przywódcy, jest przekonany, że jedzie ratować świat. Wkrótce dowie się, co myślą o tym ci, od których zależy najwięcej. (IFF Reykjavik 2017, Watch Docs 2017).
 
Ważnym tytułem pochodzącym z „tęczowego narodu”, czyli Republiki Południowej Afryki jest film „High Fantazy” w reż. Jenna Bass pokazywany podczas ostatniego Berlinale. Kręcony w konwencji found footage, oryginalny miks czarnej komedii z since-fiction. Czworo przyjaciół – każde o innym pochodzeniu etnicznym – wyrusza w podróż na pustynię.  Po spędzonej tam nocy okazuje się, że w magiczny sposób zamienili się ciałami. Początkowa panika szybko przeradza się we frustrację.

Na jaw wychodzą głęboko skrywane uprzedzenia i niechęć do odmiennego koloru skóry czy płci. „High Fantasy” wyśmiewa równościowe idee „tęczowego narodu” i odsłania ich fasadowość. Wskazuje miejsca dyskomfortu i zadaje pytanie, czy możliwa jest przyjaźń między ludźmi, gdy społeczeństwo, w którym żyją, czyni ich nierównymi. (IFF Toronto 2017).

W programie znajdą się dwie znakomite animacje, m.in. wielokrotnie nagradzany animowany dokument „Liyana” w reżyserii Aarona i Amandy Kopp, który opowiada o grupie dzieci z sierocińca w Suazi. Mali bohaterowie dzięki warsztatom z opowiadania historii tworzą własną historię, zaanimowaną potem przez nigeryjskiego artystę Shofela Cokera. Film wyprodukowała aktorka Thandie Newton (ostatnio znana z serialu „Westworld”).

Ciekawą propozycją zarówno dla młodzieży jak i dorosłych jest animowany film „Adama” w reż. Simon Rouby, debiut pełnometrażowy nominowany do Cezara i do Europejskiej Nagrody Filmowej. Adama to dwunastoletni chłopiec dorastający w rolniczej wiosce gdzieś w Afryce Zachodniej. Mieszkańcy osady nie mogą jej opuszczać – zakaz ma ich chronić przed złem, jakie czai się na zewnątrz. Gdy starszy brat Adamy postanawia uciec, chłopiec wyrusza w świat, by go odnaleźć. Z bezpiecznego domu trafia w sam środek ogarniętej wojną Europy. To animowana historia o dojrzewaniu, utracie bezpiecznego domu i doświadczeniu wojny. Jednocześnie poetyckie kadry i wszechobecna symbolika nadają filmowi wielowymiarowości oraz uniwersalnego charakteru.

Nowe egipskie kino łamie schematy, odważnie szuka nowego języka w kraju, gdzie dotychczas sarkazm czy kariera komika uchodziły często za niegodne „islamu”. Propozycją z Egiptu jest w tym roku surrealistyczne kino drogi – film „Ali, Koza i Ibrahim” reż. Sharif El-Bindari. Tytułowy bohater, Ali, stał się pośmiewiskiem wszystkich od czasu, gdy zakochał się w… kozie. Ibrahim, uzdolniony dźwiękowiec, wierzy, że ciąży na nim rodzinna klątwa – słyszy urojone dźwięki, których nie może znieść. Tych dwóch i koza wyruszają w podróż po Egipcie, by zdjąć z siebie złe uroki i wrócić do normalności. Pełna przygód, nieco surrealistyczna podróż zbliży ich do siebie i pomoże zgłębić źródło dziwactw. Ale czy pozbycie się ich rzeczywiście jest tym, czego im potrzeba? (MFF Dubaj (Ali Subhi – najlepszy aktor), MFF Hamburg).

Ponadto AfryKamerze we Wrocławiu towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe, jak wystawa zdjęć „Hoggar i okolice – góry centralnej Sahary” w holu kina DCF, uwieńczona niedzielnym slajdowiskiem autorów: Wiktorii i Jana Francyk, warsztaty bębniarskie, czy piątkowy koncert zespołu AfroTuba wraz z Buba Badjie Kuyateh – gambijskim wirtuozem instrumentu kora we wrocławskim Kalamburze -klubie festiwalowym AfryKamery we Wrocławiu.

AfryKamera 2018 Wrocław

Więcej na stronie kina DCF >>

Bilety:

Normalny: 12 zł
Ulgowy: 10 zł

Intersuje cie afrykańskie kino? Zobacz nasz artykuł: Filmy o Afryce i z Afryką w tle >>

MD/ip

fot. materiały prasowe/kadr z filmu "Liyana"

Słowa kluczowe: filmy, repertuar, kino, filmy o afryce, DCF
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
The Exorcism
Russell Crowe w kolejnym horrorze o egzorcyzmach [WIDEO]

Teraz to na nim trzeba będzie odprawić "Egzorcyzm"!

Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Cuckoo
Znamy filmy z cyklu Nocne Szaleństwo na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty [WIDEO]

Film bez dialogów o grupie Wielkich Stóp, surrealistyczna komedia i mroźny horror o leśnym ośrodku.

Polecamy
W głębi lasu - seriial Netflix 2020
Zobacz oficjalny zwiastun serialu "W głębi lasu". Premiera wkrótce! [WIDEO]

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Harlana Cobena już 12 czerwca na Netflix!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
The Exorcism
Russell Crowe w kolejnym horrorze o egzorcyzmach [WIDEO]

Teraz to na nim trzeba będzie odprawić "Egzorcyzm"!

Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!