Dzieje się - Kino

13. edycja Festiwalu AfryKamera we Wrocławiu - relacja i ocena filmów

2018-04-24 13:30:36 | Wrocław

W dniach 19-22 kwietnia 2018 odbyła się 13. edycja Festiwalu AfryKamera we Wrocławiu. W ramach wydarzenia organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Odbyły się m.in. warsztaty gry na djembe i dundun. Ponadto można było zobaczyć wystawę zdjęć Wiktorii i Jana Francyk: "Hoggar i okolice - góry centralnej Sahary". Oprócz tego w Dolnośląskim Centrum Filmowym wyświetlono festiwalowe filmy. Na temat paru z nich możecie przeczytać poniżej!

Dzięki za deszcz

Historia przyjaźni między Norweżką a Kenijczykiem, a także portret nieprzeciętnej jednostki, która, mimo wielu przeszkód, nie poddaje się w dążeniu do celu. Głównym bohaterem tego filmu dokumentalnego jest Kisilu Musya, farmer z Mutomo w Kenii. To właśnie jego oczami obserwujemy większość historii. Na przykładzie Kisilu i jego rodziny możemy przekonać się, jakie skutki przynosi już teraz globalne ocieplenie. Okazuje się jednak, że konsekwencje zmian klimatycznych głównie odczuwają osoby, które nie mają najmniejszego wpływu na decyzje w sprawie przeciwdziałania tym procesom.

Film został wyreżyserowany przez Norweżkę, Julię Dahr. Podczas pobytu w Kenii producentka i reżyserka zainteresowała się pewnym charyzmatycznym farmerem, potrafiącym znakomicie przemawiać. Postanowiła pokazać historię Kisilu, który na własną rękę próbował walczyć ze skutkami globalnego ocieplenia, próbując nakłaniać ludzi do sadzenia drzew. Dzięki zaangażowaniu Julii Dahr, o działaniach kenijskiego farmera usłyszał świat. Kisilu został m.in. zaproszony do Paryża na konferencję klimatyczną.

Musya często sam stoi przed kamerą i dzieli się przemyśleniami na różne tematy. Dodaje to autentyzmu obrazowi. Film uświadamia widza na temat tego, że ignorancja jednych ludzi może wpłynąć na życie kogoś żyjącego w innej części kuli ziemskiej. Dużą zaletą filmu jest jednak to, że pokazuje Kisilu i jego rodzinę jako ludzi, którzy potrafią także cieszyć się życiem, a luźniejsze fragmenty znakomicie współgrają z elementami poważniejszymi.

Dzięki za deszcz, reż. Julia Dahr, prod. Norwegia, Wielka Brytania, Kenia, czas trwania 90 min.

High Fantasy

O "tęczowym narodzie" słów kilka. "High Fantasy" to komedia, będąca połączeniem techniki found footage z cechami mockumentu. Film opowiada historię czwórki znajomych, którzy wyruszyli we wspólną podróż. Każdy członek ekipy ma inne pochodzenie etnicznę. Grupę stanowią osoby o różnym kolorze skóry. Po pierwszej wspólnej nocy bohaterowie zamienili się ciałami, co wywołuje spore zamieszanie.

Film krytycznie odnosi się do współczesnej historii Republiki Południowej Afyki. Ponadto zadaje pytania, czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć uprzedzenia i w jaki sposób pochodzenie determinuje to, kim jesteśmy. Wydaje się jednak, że mimo interesującej formy, twórcy za bardzo wprost odpowiadają na te pytania. Zostaje zbyt mało miejsca na pewne niedopowiedzenia.

High Fantasy, reż. Jenna Bass, prod. RPA, czas trwania 71 min.

Błagam o oklaski

Dokument o ugandyjskich poetach. W ty kraju, leżącym we wschodniej Afryce, panuje bardzo silna tradycja. Z natury Ugandyjczyków wynika opowiadanie i przekazywanie historii. Jak mało która nacja uwielbiają operować słowem. Film pokazuje siłę poezji, która może wpływać na zmiany w ludzkiej mentalności. Reżyserka pokazuje, jak ugandyjscy poeci protestują przeciwko porządkowi społecznemu.

Film "Błagam o oklaski" dotyka nie tylko tematów politycznych, ale także kwestii gender. Obraz pokazuje, że w ugandyjskim środowisku poetyckim coraz prężniej działają kobiety. Ich twórczość potrafi pokazać pewne ważne problemy, o których do tej pory raczej nie mówiło się głośno.

"Błagam o oklaski" to interesujący film pod kątem antropologicznym. Pozwala wypowiedzieć się osobom, o których życiu i działalności ten obraz traktuje. Wartość filmu polega także na tym, że przybliża najnowszą historię Ugandy, pokazując tło sytuacji i pomagając zrozumieć, co kieruje bohaterami i co ich inspiruje. Bez wątpienia warto zapoznać się z tą pozycją.

Błagam o oklaski, reż. Luciana Ceccatto Farah, prod. Brazylia, Uganda, Wielka Brytania, Katar, czas trwania 74 min.

Przeczytaj także nasz wywiad z Alicją Pietrzyk, koordynatorką wrocławskiej edycji festiwalu>>

KJ

fot. "High Fantasy"/materiały prasowe

Słowa kluczowe: festiwal, recenzje, 2018, filmy, #blackfilmsmatter
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
The Spider Within: A Spider-Verse Story
Miles Morales i pajęczy horror w krótkiej animacji ze Spider-Verse [Cały film]

Do sieci trafiła kilkuminutowa animacja "The Spider Within: A Spider-Verse Story".

Kinds of Kindness
Emma Stone i inne gwiazdy w nowym filmie twórcy "Biedych istot" [WIDEO]

Mamy już zwiastun filmu "Kinds of Kindness"!

Spektrum
10. Festiwal Filmowy Spektrum w Polsce i w Czechach

Jubileuszowa edycja Spektrum odbędzie się w październiku w dwóch partnerskich miastach - polskiej Świdnicy i czeskim Trutnovie.

Polecamy
W lesie dziś nie zaśnie nikt
Multikino organizuje NMF: Noc Horrorów w piątek 13 marca

Premierowo zobaczymy polski slasher "W lesie dziś nie zaśnie nikt".

Julie and the Phantoms
"Julie and the Phantoms" - muzyczny serial dla młodzieży wkrótce na Netflix [WIDEO]

Serial opowiada o życiowych wzlotach i upadkach, podążaniu za marzeniami i odkrywaniu mocy własnego głosu.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
The Spider Within: A Spider-Verse Story
Miles Morales i pajęczy horror w krótkiej animacji ze Spider-Verse [Cały film]

Do sieci trafiła kilkuminutowa animacja "The Spider Within: A Spider-Verse Story".

Kinds of Kindness
Emma Stone i inne gwiazdy w nowym filmie twórcy "Biedych istot" [WIDEO]

Mamy już zwiastun filmu "Kinds of Kindness"!