zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Samodzielna praca w gabinecie dentystycznym - nie tylko dla stomatologów

czwartek, 29-06-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Wieloletnie studia na kierunku stomatologicznym pozwalają na zdobycie uprawnień oraz niezbędnego doświadczenia, aby pracować w zawodzie dentysty. W gabinecie dentystycznym spotkamy również higienistki stomatologiczne, które zajmują w miarę samodzielne stanowiska.


Kim jest higienistka stomatologiczna?

W zespole stomatologicznym, który tworzą członkowie każdego gabinetu dentystycznego, ważną rolę odgrywa higienistka stomatologiczna (http://policealna.gowork.pl/wroclaw/higienistka-stomatologiczna) Jest ona reprezentantem personelu medycznego i współpracuje bezpośrednio z dentystą przy wykonywaniu zabiegów profilaktyczno-leczniczych. Często tę profesję myli się z asystentką stomatologiczną, ale higienistka ma znacznie większe kompetencje zawodowe. Przede wszystkim realizuje ona wiele zabiegów profilaktycznych samodzielnie, zwykle na zlecenie lekarza dentysty.

Prowadzi stomatologiczną oświatę zdrowotną, wykonuje określone czynności i zabiegi, a nawet leczy pod kierunkiem stomatologa. Ponadto na zlecenie dentysty organizuje i nadzoruje akcje profilaktyki fluorowej próchnicy zębów (fluoryzacji) w takich ośrodkach jak żłobki, przedszkola i szkoły. Może samodzielnie świadczyć zabiegi w gabinecie stomatologicznym, do których zalicza się: wybielanie zębów, scaling ręczny i piezoelektryczny, lakowanie i lakierowanie zębów, fluoryzację, usuwanie kamienia nazębnego czy piaskowanie. Higienistka stomatologiczna wykańcza wypełnienia amalgamatowe u dzieci i młodzieży oraz m.in. uczestniczy w profilaktyce ortodontycznej.

Jak zostać higienistką stomatologiczną?

W szkole policealnej we Wrocławiu, podobnie jak i w wielu innych ośrodkach edukacyjnych w całej Polsce, można podjąć dwuletnie kształcenie, które pozwoli uzyskać tytuł higienistki stomatologicznej.

Na wrocławskiej szkole policealnej ten kierunek prowadzony jest zgodnie z ustalonym programem zajęć obejmującym anatomię, fizjologię i fizjopatologię narządu żucia, farmakologię, mikrobiologię, propedeutykę stomatologiczną i jej pracownię, promocję zdrowia, profilaktykę i metodykę stomatologicznej edukacji zdrowotnej, zdrowie publiczne, informatykę, a przede wszystkim zajęcia praktyczne. Dzięki temu uczniowie są przygotowani nie tylko pod względem merytorycznym, ale przede wszystkim praktycznym, do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej.

Zdobycie takiego wykształcenia w Polsce umożliwia podejmowanie pracy nie tylko w kraju, ale również w całej Unii Europejskiej.

Artykuł Partnera

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama