zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Masażysta - czyli kto? Charakterystyka zawodu technika masażysty

piątek, 22-09-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Masażysta może być kwalifikowany do grupy zawodów medycznych, jeśli w ofercie jego usług lub w ofercie usług gabinetu, w którym pracuje, znajduje się masaż leczniczy. Jest to świadczenie zdrowotne, które zgodnie z obowiązującym stanem prawnym może być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

masażysta

Ustalenia prawne

Masaż leczniczy jest świadczeniem zdrowotnym, dlatego zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej może być on udzielany wyłącznie przez zakłady opieki zdrowotnej oraz przez osoby fizyczne wykonujące zawód medyczny lub przez grupową praktykę lekarską, grupową praktykę pielęgniarek i położonych na zasadach określonych w odrębnych ustawach. Warto przy tym zwrócić uwagę na art. 18d ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, w którym wskazano, że osobą wykonującą zawód medyczny jest zarówno ta, która na podstawie odrębnych przepisów jest uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych, jak i ta, która legitymuje się fachowymi kwalifikacjami do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Masażem leczniczym może zajmować się wyłącznie masażysta z kompetencjami, które ustalone zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Można je nabyć m.in. w szkole policealnej we Wrocławiu (http://policealna.gowork.pl/wroclaw), na kierunku technik masażysta.

Kształcenie wykwalifikowanych masażystów

Masażysta uprawniony do wykonywania masażu leczniczego, m.in. w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, musi posiadać co najmniej wykształcenie średnie medyczne. Należy przez to rozumieć tytuł zawodowy, który nadawany jest absolwentom szkół publicznych medycznych i niepublicznych szkół medycznych o uprawnieniach szkół publicznych.

Kwalifikacje do wykonywania masażu w postaci świadczenia zdrowotnego mają technicy masażyści i osoby, które ukończyły medyczne studium zawodowe w Polsce. Można wykonywać takie same świadczenia, mając tytuł zawodowy technika fizjoterapii, jak i dyplom studiów wyższych - tytuł licencjata lub magistra zdobyty na kierunku fizjoterapia lub równorzędnym. Do nadania tytułu zawodowego technika masażysty i wydania stosownego dyplomu dla absolwenta jest uprawniona dwuletnia policealna szkoła, np. we Wrocławiu, kształcąca w takiej profesji.

Natomiast osoby, które ukończyły tylko kurs z zakresu masażu, nie mogą wykonywać masażu leczniczego, a jedynie prowadzić działalność związaną z innego rodzaju masażami.

Artykuł Partnera

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama