Nowe kierunki inżynierskie na UWr

2015-03-06 08:47:53 | Wrocław

Oferta Uniwersytetu Wrocławskiego, obejmująca ponad 70 kierunków studiów, poszerzyła się o dwa nowe kierunki inżynierskie – Informatykę stosowaną i systemy pomiarowe na Wydziale Fizyki i Astronomii oraz Inżynierię geologiczną na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska. Są to studia stacjonarne, które będą trwały 3,5 roku. Kandydaci na te i inne kierunki mogą się rejestrować już od 10 kwietnia.  

INFORMATYKA STOSOWANA I SYSTEMY POMIAROWE


Będą to studia ukierunkowane na zdobywanie wiedzy i praktycznych umiejętności oraz kształtowanie postaw związanych z wszechstronnym i praktycznym zastosowaniem informatyki. Tym, co odróżnia ten nowy kierunek od klasycznych studiów informatycznych, jest wzbogacenie jego programu o elementy elektroniki, metodologii prowadzenia eksperymentów i pomiarów fizycznych oraz kompetencje inżynierskie związane z analizowaniem, projektowaniem i tworzeniem systemów kontrolno-pomiarowych. W procesie kształcenia szczególne miejsce zajmują zajęcia praktyczne, w tym projekty programistyczne (indywidualne i zespołowe), które mają prowadzić do zdobycia kompetencji związanych z tworzeniem oprogramowania dla nowoczesnych urządzeń mobilnych, systemów wbudowanych oraz aplikacji WWW. Celem studiów jest wykształcenie absolwenta, który poradzi sobie na konkurencyjnym rynku pracy: stworzy produkt lub usługę programistyczną wg autorskiego pomysłu, otworzy własne przedsiębiorstwo lub znajdzie pracę w większym zespole.
 
Studenci tego kierunku nauczą się m.in. programowania w języku C/C++, językach skryptowych oraz graficznym języku LabVIEW, będą tworzyć aplikacje na urządzenia mobilne i umieszczać je w sklepie internetowym, będą projektować, programować i wykonywać układy elektroniczne wg własnych pomysłów. Podstawową wiedzę i umiejętności z matematyki i fizyki, studenci zdobędą poprzez nowoczesny system prowadzenia zajęć z tych przemiotów oparty m.in. na wykorzystaniu narzędzi komputerowych, w tym programów do symulacji, obliczeń numerycznych i symbolicznych. Według najnowszych trendów i metodologii realizowane będą zespołowe projekty programistyczne, które prowadzić będą fachowcy z prywatnych firm. Chętni będą mogli zrealizować kilka projektów o charakterze praktycznym – to oferta dla entuzjastów działalności typu start-up. W ramach programu zajęć opcyjnych (do wyboru) w ofercie są przedmioty umożliwiające dalszą specjalizację w zakresie informatyki, elektroniki bądź fizyki i ułatwiające podjęcie w przyszłości studiów II stopnia w zakresie informatyki lub fizyki.

Absolwenci tego kierunku będą posiadali m.in. fachową wiedzę i praktyczne umiejętności programowania komputerów i urządzeń mobilnych, mikrokontrolerów i popularnych systemów wbudowanych, będą ponadto znali podstawy przedsiębiorczości i elementy wzornictwa. Są to umiejętności i kompetencje, które pozwolą odnaleźć się na rynku pracy. Możliwości zatrudnienia zwiększy oczywiście zawodowy tytuł inżyniera.

Studia realizowane będą w formie stacjonarnej i potrwają 3,5 roku. Planowana liczba miejsc: 60.

Przy rekrutacji pod uwagę brane będą oceny z egzaminów maturalnych z fizyki, matematyki, informatyki (poziom podstawowy: 0,5; poziom rozszerzony: 1), z dodatkowego przedmiotu - do wyboru: chemia, biologia, geografia, historia, WOS (poziom podstawowy: 0,25; poziom rozszerzony: 0,5) oraz z języka obcego (poziom podstawowy: 0,2; poziom rozszerzony: 0,4). Jeżeli maturzysta nie zdaje na maturze któregoś z tych przedmiotów, to otrzyma za niego 0 punktów, ale może przystąpić do postępowania rekrutacyjnego. Wynik z matury należy pomnożyć przez podane współczynniki.

INŻYNIERIA GEOLOGICZNA

Nowy kierunek na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska jest przeznaczony dla osób, które chcą łączyć fascynację przyrodą z zainteresowaniem techniką i najnowocześniejszymi rozwiązaniami w przemyśle wydobywczym, budownictwie lub ekologii.
 
Inżynieria geologiczna jest kierunkiem, na którym studenci nauczą się łączyć wiedzę i umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych, ścisłych i technicznych oraz szeroko pojętych technologii informacyjnych, a po zakończeniu nauki uzyskają tytuł inżyniera. Na bazie wiedzy o procesach zachodzących w obrębie kuli ziemskiej, minerałach i skałach powstających w wyniku tych procesów oraz historii Ziemi, studenci będą zdobywali wiedzę z przedmiotów mających praktyczne znaczenie dla rozwoju regionu i kraju. Przedmioty te będą obejmowały zagadnienia dotyczące zaopatrzenia w wodę, poszukiwania i dokumentowania złóż surowców mineralnych, dokumentowania geologiczno-inżynierskiego i hydrogeologicznego z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Studia na tym kierunku, ze względu na jego utylitarny charakter mają w programie wysoki wskaźnik przedmiotów praktycznych (zajęcia laboratoryjne, projektowe, ćwiczenia terenowe). W trakcie studiów absolwenci zdobędą wiedzę umożliwiającą prognozowanie, modelowanie i monitorowanie różnych procesów geologicznych i hydrogeologicznych z użyciem najnowszych technologii numerycznych. Wykładowcy to specjaliści aktywnie współpracujący z różnymi działami przemysłu, którzy całe swoje doświadczenie praktyczne będą przekazywać studentom.
 
Zapotrzebowanie na studia inżynierskie w dziedzinie geologii zostało potwierdzone pozytywnymi opiniami kilkunastu liczących się na terenie Polski i Dolnego Śląska pracodawców. W związku z poszukiwaniem i eksploatacją złóż surowców energetycznych, oceną zasobów wód podziemnych, rozwijającym się budownictwem, absolwenci inżynierii geologicznej będą mogli znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach geologicznych i hydrogeologicznych, górniczych i geofizycznych, placówkach naukowo-badawczych, urzędach administracji rządowej i samorządowej przy wydawaniu pozwoleń na eksploatację kopalin, składowanie odpadów oraz wykonywaniu opracowań w celu realizacji obiektów budowlanych.

Studia realizowane będą w formie stacjonarnej i potrwają 3,5 roku. Planowana liczba miejsc: 85.

Przy rekrutacji pod uwagę brane będą oceny z egzaminów maturalnych z matematyki lub fizyki (poziom podstawowy: 0,5; poziom rozszerzony: 1), z dodatkowego przedmiotu - do wyboru: fizyka, matematyka, chemia, geografia (poziom podstawowy: 0,4; poziom rozszerzony: 0,8) oraz z języka obcego (poziom podstawowy: 0,2; poziom rozszerzony: 0,4). Jeżeli maturzysta nie zdaje na maturze któregoś z tych przedmiotów, to otrzyma za niego 0 punktów, ale może przystąpić do postępowania rekrutacyjnego. Wynik z matury należy pomnożyć przez podane współczynniki.

www.uni.wroc.pl

Fot. Jacek Zarychta

Słowa kluczowe: nowe kierunki inżynierskie uwr wrocław rekrutacja informatyka stosowana inżynieria geologiczna

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Etnologia i antropologia kulturowa - kierunek, który pozwala lepiej zrozumieć człowieka

Zobacz, czym zajmuje się antropologia kulturowa i jakie wyzwania czekają osobę, które podejmuje się tego kierunku studiów.

Jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów?

Zobacz, po których studiach najwięcej się zarabia.

Top 3 najpopulaniejszych uczelni w Polsce [Zestawienie]

Zobacz, jakie uczelnie były najczęściej wybierane przez kandydatów w naborach w 2022/2023 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Informatyka - co powinieneś wiedzieć o tym kierunku studiów?

Poznajcie 6 najważniejszych rzeczy, o których musicie wiedzieć, wybierając te studia.

Kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem

Dla osób zainteresowanych literaturą oraz sztuką pisania czeka wiele ciekawych kierunków studiów.

Ogrodnictwo - co warto wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zobacz, czy studiowanie ogrodnictwa spełni twoje oczekiwania.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane