Które kierunki najbardziej oblegane we Wrocławiu?

2013-07-12 14:45:38 | Wrocław

Na wrocławskich uczelniach trwa rekrutacja. Które kierunki są najbardziej oblegane na uczelniach w stolicy Dolnego Śląska?

Na Uniwersytecie Wrocławskim najbardziej popularna w tym roku okazała się psychologia, gdzie o jedno miejsce walczy prawie piętnaście osób. Nie jest to szczególnym zaskoczeniem – studia te od lat znajdują się wśród kierunków najchętniej wybieranych przez kandydatów. W zeszłym roku musiały ustąpić miejsca komunikacji wizerunkowej – wtedy na ten nowy kierunek aplikowało ponad 1700 osób, na jedno miejsce przypadało więc prawie 20 chętnych. Obecnie komunikację wizerunkową, kierunek kształcący przyszłą kadrę branży reklamowej, PR-owej i brandingowej, wybrało ponad 1200 osób, na miejsce przypada więc ponad 13 maturzystów.

Trzecie miejsce wśród najbardziej obleganych studiów zajmuje dziennikarstwo i komunikacja społeczna – tu o miejsce „bije się” prawie 10 osób. W zeszłym roku na ten kierunek było dostać się jeszcze trudniej, bo trzeba było pokonać 14 konkurentów. W roku akademickim 2013/2014 wydział zdecydował się zwiększyć limit przyjęć na pierwszy rok studiów – z 90 do 120 miejsc, stąd też ta zmiana w ilości chętnych na miejsce.

Jeśli weźmiemy pod uwagę natomiast ogólną liczbę chętnych na kierunek – najwięcej osób chce studiować prawo (2298 osób), psychologię (1274) i komunikację wizerunkową (1229).

Inżynieria biomedyczna (6,5 osoby na 1 miejsce), informatyka (4,5 osoby na  1 miejsce), gospodarka przestrzenna, matematyka stosowana oraz automatyka  i robotyka (4 osoby na 1 miejsce) - te kierunki najczęściej wybierali kandydaci na studia podczas pierwszej rekrutacji na Politechnikę Wrocławską.

W internetowym serwisie rekrutacyjnym zarejestrowało się prawie 12 tys. osób. Uczelnia  planuje przyjąć 9 tys. kandydatów na studia I stopnia we Wrocławiu i w Zamiejscowych Ośrodkach Dydaktycznych (Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica). Obecnie politechnika we Wrocławiu kształci ponad 35 tys. osób i co roku wypuszcza średnio 7 tys. absolwentów. W ubiegłym roku 3119 osób ukończyło studia magisterskie, 3607 studia inżynierskie  (I stopień - 7 semestrów) oraz 289 studia licencjackie (I stopień - 6 semestrów).

Na Uniwersytecie Ekonomicznym najchętniej wybierano finanse i rachunkowość oraz ekonomię (6 osób na miejsce). Kolejne miejsca zajęły międzynarodowe stosunki gospodarcze (5 osób na miejsce) oraz zarządzanie (4,7 osób na miejsce).

Studenci wybierający się na Uniwersytet Przyrodniczy najczęściej decydowali się na weterynarię (8,3 osób na miejsce) oraz geodezję i kartografię (7,5 osób na miejsce). Dużą popularnością cieszyło się również żywienie człowieka (6,3 osób na miejsce).

Najbardziej oblegany kierunek w całym Wrocławiu znajduje się natomiast na Uniwersytecie Medycznym. Na kierunek lekarsko-dentystyczny swoje podanie złozyło aż 16,82 chętnych osób na jedno miejsce. Na pozostałych miejscach uplsowały się kierunek lekarski (9,11 osób na miejsce), analityka medyczna (8,52 osób na miejsce), farmacja (7,09 osób na miejsce) oraz fizjoterapia (7 osób na miejsce).

JUR/ip/gazetawroclawska.pl

Słowa kluczowe: wrocław rekrutacja 2013 uwr pwr ue up um najbardziej oblegane kierunki medycyna psychologia

Proces rekrutacji na Uczelniach Wyższych

Dodatkowa rekrutacja na UWr Wrocław

Po I turze, na niektóre kierunki studiów nie było wystarczającej liczby kandydatów, dlatego UWr uruchomił dodatkową rejestrację.

Dodatkowa rekrutacja na Wydziale Chemii Wrocław

Uniwersytet Wrocławski prowadzi dodatkową rekrutację na studia na rok akademicki 2013/2014.

Rekrutacja na studia I i II stopnia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie [2020/2021]

Informacje o ofercie edukacyjnej krakowskiej WSE im. ks. Józefa Tischnera.

Trwa dodatkowa rekrutacja na UWr Wrocław

Rozpoczęła się dodatkowa rekrutacja na niektóre kierunki stacjonarnych studiów licencjackich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Dodatkowa rekrutacja na UWr - uniwersytet wrocławski uwr wolne miejsca kierunki studia stacjonarne dzienne dodatkowa rekrutacja

Po I turze, na niektóre kierunki studiów nie było wystarczającej liczby kandydatów, dlatego UWr uruchomił dodatkową rejestrację.